Studenti u SAD ne odustaju od svojih zahteva, policija prethodnih dana privela stotine akademaca

Šire se protesti koji su prethodnih dana blokirali brojne univerzitete u Sjedinjenim Američkim Državama. Akademci na protestima izražavaju solidarnost sa Palestincima u Gazi, gde je broj mrtvih premašio 34.305, prema informacijama tamošnjeg Ministarstva zdravlja. Protivnici izraelske intervencije u Gazi, okupljaju se u kampusima 22 univerziteta.

Protest studenata Univeziteta Džordž Vašington, foto: Tanjug /AP Photo/Jose Luis Magana

Prethodnih dana stotine studenata u SAD je uhapšeno širom američkih kampusa, a slike obračuna policije i studenata obišle su planetu.

 Na protestu u Bostonu u američkoj državi Masačusets privedeno je 108 studenata, a na protestu na privatnom Univerzitetu Južne Kalifornije u Los Anđelesu njih 93, dok je na Univerzitetu Emori u Atlanti u američkoj državi Džordžiji uhapšeno 28 studenata, saopštila je policija, a prenosi Si-En-En (CNN).

Univerzitet Kolumbija epicentar demonstracija

Njujorški Univerzitet Kolumbija je epicentar demonstracija. Veliki broj akademaca pre deset dana je počeo sa demonstracijama. Oni su izričito pri stavu da se neće razići, sve dok fakultet ne pristane da prekine veze sa izraelskim akademskim institucijama.

Rektor Univerziteta Kolumbija u Njujorku otkazao je 22. aprila nastavu, kao odgovor na proteste i rekao da će se nastava odvijati onlajn do kraja semestra.

Studentski aktivisti traže izuzimanje fakulteta od korporacija koje profitiraju od izraelskih akcija u Gazi, transparentnost finansijskih ulaganja škole i amnestiju za studente i fakultete kojima su izrečene disciplinske mere zbog njihovih poziva na oslobođenje Palestine.

Demonstranti iz Kolumbije pozivaju rukovodstvo univerziteta da „prekine sve veze“ sa njujorškom policijom.

U međuvremenu, Univerzitet Kolumbija odustao je od roka datog propalestinskim demonstrantima da napuste svoj kamp 

Studenti u drugim kampusima imaju slične zahteve

Demonstracije studenata u Kaliforniji, foto: Tanjug/Paul Bersebach/The Orange County Register via AP

Studenti od prošlog četvrtka protestuju i na Masačusetskom institutu za tehnologiju, Univerzitetu Teksasa u Ostinu, Univerzitetu Mičigena, Univerzitetu Novog Meksika, Berkliju, Jejlu i Harvardu.

Državni politehnički univerzitet u Kaliforniji, Hambolt, saopštio je da bi njihov kampus mogao ostati zatvoren naredne sedmice zbog toga što demonstranti zauzimaju zgrade.

Policija u Bostonu nasilno je u četvrtak ujutru uklonila šatore koji su postavili studenti Emerson koledža, a priveli su njih 108. Na snimku se vide studenti kako se štite rukama i koriste kišobrane kako bi pružili otpor policajcima.

Još 93 studenta uhapšena su u sredu uveče tokom protesta na Univerzitetu Južne Kalifornije, saopštila je policijska uprava Los Anđelesa.

Policajci u opremi za razbijanje demonstracija u južnoj državi Džordžija koristili su hemijske nadraživače i elektro šokere kako bi rasterali proteste na Univerzitetu Emori u Atlanti.

Protest i u Parizu

Studentske demonstracije u Parizu, foto: Tanjug/AP Photo/Michel Euler(Photo: Michel Euler)Copyright 2024 The Associated Press. All rights reserved

Studenti su u petak 26. aprila blokirali pristup Institutu za političke studije u Parizu u znak protesta protiv rata u Gazi, zahtevajući od univerziteta da osudi postupke Izraela.

 Demonstranti su uzvikivali slogane podrške palestinskom narodu i istakli palestinske zastave na prozorima i iznad zgrade univerziteta.

Nekoliko njih je nosilo crno-belu kefiju (pamučnu maramu) koja je postala simbol solidarnosti sa stanoviništvom Gaze, prenosi Rojters.

Blinken: Studentski protesti u SAD su deo demokratije

Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je danas da su studentski protesti u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) zbog situacije na Bliskom istoku deo "demokratije".

"Obeležje naše demokratije je da naši građani u bilo kom trenutku iznose svoje mišljenje, svoju zabrinutost, svoj bes", rekao je Blinken novinarima tokom posete Kini.

Blinken je kritikovao „ćutanje“ demonstranata o palestinskom ekstremističkom pokretu Hamas.

“Kao što sam već rekao, ovo bi moglo sutra da bude gotovo, moglo je i juče ili pre više meseci, da je Hamas odložio oružje, prestao da se krije iza civila, oslobodio taoce. Ali, naravno, odlučili su da to ne urade i primetno je da se o Hamasu ćuti, kao da to nije ni deo price” rekao je Blinken.

Podsećamo, protesti na Jejlu, Kolumbiji i drugim univerzitetskim kampusima širom Sjedinjenih Američkih Država počeli su kao odgovor na najnoviju eskalaciju izraelsko-palestinskog sukoba, koji je počeo 7. oktobra napadom Hamasa i žestokim odgovorom Izraela u Gazi.

Izvor: Agencije, Insajder