Sudski i Tužilački savet : Nije pravo vreme za razmatranje ostavki sudija i tužilaca Srba
Institucije pravosuđa na Kosovu, Sudski i Tužilački savet ocenili su kako nije vreme da se one razmatraju, piše koha.net.
U novembru će se navršiti dve godine otkako je desetine srpskih sudija i tužilaca podnelo ostavke, po ugledu na policajce, poslanike i gradonačelnike opština na severu Kosova.
Međutim, ostavke još nisu razmotrene od strane Sudskog saveta (SSK) niti od strane Tužilačkog saveta Kosova (TSK).
U SSK su za koha.net odgovorili da će odluku o prihvatanju ostavki doneti kada za to dođe vreme.
"Sudski savet Kosova (SSK) obaveštava sve medije i zainteresovane strane da ostaje pri prethodno izrečenom stavu da će pitanje ostavki sudija i administracije srpske zajednice biti razmotreno u trenutku kada SSK bude procenio da je pravo vreme za to. Taj postupak će biti sproveden po proceduri koja je definisana za takve situacije", naveli su u pisanom odgovoru iz SSK-a.
Ostavkama se nisu bavili ni u Tužilačkom savetu Kosova (TSK), ali su naglasili da će se baviti zahtevima za povratak, ako ih bude.
"Ostavkama tužilaca srpske zajednice se još nije pozabavio Tužilački savet Kosova i dodajemo da ćete, kada budu rešavani, biti blagovremeno obavešteni. Obaveštavamo vas i da Tužilački savet Kosova nije primio nijedan zahtev srpskih tužilaca za njihov povratak u tužilački sistem i kada bude takvih zahteva, mi ćemo ih razmotriti", naveli su u pisanom odgovoru iz TSK.
Poznavaoci pravosudnih pitanja smatraju da su kašnjenja u razmatranju ostavki nerazumna.
Bivši predsednik Apelacionog suda Hasan Šalja rekao je da Sudski savet i Tužilački savet treba odmah da raspišu konkurs i popune odgovarajuća mesta.
"Na odluku sudija i tužilaca Srba je uticala politika, ali i neko spolja. Sudije i tužioci su javno izjavili da su podneli ostavke i da ne žele da budu deo pravosudnog sistema na Kosovu, ali i da su poslušali srpsku politiku i samog predsednika Aleksandra Vučića. Oni su ostavke podneli usmeno, pa je o tome trebalo da odluči SSK i TSK što oni izbegavaju", rekao je Šalja.
Prema podacima Tužilačkog saveta, ostavke su podnela ukupno 32 Srbina, uključujući 10 tužilaca i 22 administrativna službenika, dok trenutno u sudovima na Kosovu radi 144 Srba, 25 sudija i 119 ostalih zaposlenih.
Tužioci i sudije iz redova srpske zajednice su verbalno podneli ostavke zajedno sa poslanicima u kosovskom parlamentu, gradonačelnicima opština na severu i pripadnicima kosovske policije kao znak neslaganja sa odlukom vlade Kosova da zabrani srpske registarske tablice gradova na Kosovu.
Izvor: Beta