Svečlja: Most na Ibru će biti otvoren, to pitanje je zatvoreno 2016.

Ministar unutrašnjih poslova privremenih prištinskih institucija Dželjalj Svečlja izjavio je danas da će most na Ibru, koji Kosovsku Mitrovicu deli na južni i severni deo, biti otvoren i da je to pitanje, kako kaže, zatvoreno 2016. godine i "nije stvar dijaloga".

"Most na Ibru" u Kosovskoj Mitrovici. Foto: Visem/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Svečlja je danas ponovo obišao most u Kosovskoj Mitrovici, zajedno sa ministrom za administraciju i lokalnu samoupravu privrmenih institucija Elbertom Krasnićijem, prenose mediji u Prištini.

Na pitanje novinara kako komentariše saopštenja Kvinte i Kfora da o pitanju otvaranja mosta treba razgovarati u Briselu, Svečlja je odgovorio da je to pitanje zatvoreno 2016. godine, navode Reporteri.

"Provera je u dve faze, mi smo u toku, postupamo po planu koji delimo sa kolegama i ne vidim ništa vanredno. Stvar je zatvorena 2016. Uopšte nije reč o dijalogu. Reč je o pravu na otvaranje i o odluci koja je već javna”, rekao je Svečlja na pitanje kako teče "provera mosta". 

Najave iz Prištine o otvaranju glavnog mosta na Ibru koji je zatvoren dve i po decenije, izazvale su veliku zabrinutost Srba za svoju bezbednost.

Zbog tih najava i drugih eskalatornih poteza Prištine, oni su danas mirno protestovali u severnom delu Kosovske Mitrovice.

Kfor, čiji pripadnici stalno dežuraju na mostu na Ibru, juče je saopštio da je stav te misije jasan i dosledan, kao i da sve odluke u vezi sa otvaranjem glavnog mosta  moraju da budu donete u okviru dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU.

Ambasador SAD u Prištini Džefri Hovenijer izjavio je 2. avgusta, nakon sastanka ambasadora zemalja Kvinte sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem, da su obavestili Kurtija da vlade zemalja Kvinte, u konsultaciji sa NATO-om ne mogu da podrže bilo kakvu promenu sadašnjeg statusa mosta na Ibru.

Šef misije OEBS u Prištini Majkl Devenport juče je takođe poručio da su zatvaranje pošta na severu KiM i obnovljeni predlozi da se most u Mitrovici otvori za saobraćaj podvukli hitnost vraćanja dijalogu i istakao da bi oba pitanja trebalo bi da budu rešena u procesu koji vodi EU.

Glavni most na Ibru deli Kosovsku Mitrovicu na južni deo grada, gde žive Albanci, i severni deo, naseljen uglavnom Srbima. 

Albanci su više puta preko tog mosta pokušavali da upadnu u severni deo grada, zbog čega je dolazilo do sukoba, a most neprekidno čuvaju italijanski karabinjeri iz sastava KFOR-a.

Izvor: Tanjug