SZO predlaže planove vakcinacije u zonama pogođenim majmunskim boginjama
SZO je preporučila danas zemljama pogođenim sojem mpoks virusa (majmunske boginje) koji se nedavno pojavio u Africi da pokrenu planove vakcinacije u zonama gde se pojavila zaraza.
Ponovo izbijanje mpoksa u Demokratskoj Republici Kongo, koji nosi virus klad 1b i koji takođe pogađa afričke zemlje Burundi, Keniju, Ruandu i Ugandu, podstakao je SZO da 14. avgusta proglasi globalnu vanrednu zdravstvenu situaciju, što je najviši nivo zdravstvene uzbune.
SZO je već proglasila takvu vanrednu situaciju 2022. godine kada se epidemija mpoksa širila svetom, a uzbuna je povučena u maju 2023. ali je ona objavila preporuke za sve zemlje i posebno tražila da pripreme nacionalne planove borbe ili da zadrže kapacitete nadzora.
Te preporuke i dalje važe, ali je SZO danas dala dodatne preporuke upućene zemljama koje beleže ponovno pojavljivanje bolesti posebno, ali ne i isključivo, za Demokratsku Republiku Kongo, Burundi, Keniju, Ruandu i Ugandu.
SZO im, između ostalog, preporučije da pokrenu planove za jačanje aktivnosti vezanih za vakcinacije protiv malih boginja u zonama gde su se pojavili slučajevi, ciljajući osobe sa povećanim rizikom od infekcije, na primer slučajeve koji su imali kontakte sa zaraženim, decu, zdravstvene radnike, negovatelje itd.
Kada je u pitanju međunarodni prevoz, SZO preporučuje da se ustanove ili ojačaju sporazumi o prekograničnoj saradnji oko nadzora i upravljanja slučajevima za koje se sumnja da su mpoks, komunikacija informacija putnicima i prevoznim kompanijama.
Dodaje se da to treba sprovesti bez pribegavanja regionalnim restrikcijama o putovanjima i trgovini koje bi imale nepotreban uticaj na lokalne, regionalne i nacionalne privrede.
SZO je pozvao pogođene zemlje da uspostave ili ojačaju mere koordinacije hitnih intervencija na nacionalnom i lokalnom nivou, da pojačaju nadzor bolesti kao i njeno utvrđivanje, da utvrđuju razne sojeve i da prijavljuje SZO-u blagovremeno i na nedeljnoj bazi.
Pozvala je da se poboljša istraživanje, bori protiv stigmatizovanja vezanog za bolest, poboljša stručnost zdravstvenog osoblja vezanog za mpoks, uz istovremeno obezbeđivanje opreme za njihovo pojedinačnu zaštitiu.
Ukupno 18 737 slučajeva za koje se sumnja da su mpoks zabeleženo je od početka godine u Africi, saopštila je u subotu Agencija za zdravlje afričke unije (Africa CDC).
Izvor: Beta