Tajvan pokrenuo istragu: Pod lupom četiri kompanije zbog moguće pomoći Huaveju u izgradnji fabrika čipova

Tajvan istražuje da li su četiri njegove firme prekršile američke sankcije i sopstvena pravila ulaganja kada su pružale usluge kineskim kompanijama koje navodno pomažu Huaveju da izgradi fabrike čipova.

Logo kompanije Huavej na  sajmu PT Ekspo u Pekingu, foto: Tanjug/AP Photo/Mark Schiefelbein
Logo kompanije Huavej na sajmu PT Ekspo u Pekingu, foto: Tanjug/AP Photo/Mark Schiefelbein

Emil Čang, zvaničnik Ministarstva za ekonomska pitanja zadužen za reviziju investicija, rekao je za CNN u petak da je ove nedelje pokrenuta „administrativna istraga“ u vezi sa četiri tajvanske kompanije navedene u medijskom izveštaju.

Istraga će se fokusirati na to da li su njihove poslovne aktivnosti u Kini bile u skladu sa odobrenjima koje je dalo ministarstvo, rekao je on.

Ako se utvrdi da je neko od njih prekršio pravila, svaka kompanija podleže maksimalnoj kazni od 25 miliona novih tajvanskih dolara (777.000 dolara).

Ministarstvo će takođe ispitati da li su kompanije — Topco Scientific, United Integrated Services, L&K Engineering Co i Cica-Huntek Chemical Technologi — prekršile bilo koje američke sankcije, dodao je Čang.

Sve četiri kompanije negiraju bilo kakvu umešanost. U odvojenim izjavama, saopštile su da su bile uključene samo u upravljanje otpadnim vodama, uređenje enterijera ili građevinske radove koje je odobrio Tajvan, i da nisu obezbedile poluprovodničke materijale ili opremu.

Poslednjih godina Huavej je postao simbol tehnološkog rivalstva između Sjedinjenih Država i Kine. Vašington i njegovi saveznici u Evropi i Aziji pokušali su da obuzdaju njegov pristup naprednim čipovima i tehnologiji za proizvodnju čipova zbog straha da telekomunikaciona kompanija špijunira za kinesku vladu.

Huavej je negirao optužbe, a kompanija nije odgovorila na zahtev CNN za komentar.

[related-content]

Nekada drugi najveći proizvođač pametnih telefona na svetu pokušava da se vrati na tržište nakon što je pogođen američkim izvoznim ograničenjima, koja su prvi put uvedena 2019. godine.

Mnoge tajvanske kompanije, uključujući i giganta u proizvodnji čipova Fokconn, dobavljača kompanija TSMC i Apple, posluju u Kini i blisko su integrisane u njene lance snabdevanja. Međutim, ostrvska vlada pomno prati šta njene kompanije rade i ne dozvoljava da se tamo proizvodi njena najnaprednija tehnologija.

U sredu je na adresu  tajvanskog ministra za ekonomska pitanja Vang Mei-hua stiglo pitanje iz parlamenta o izveštaju Blumberga da su četiri kompanije, navodno, pružale usluge i pomogle Huaveju da izgradi infrastrukturu za mrežu fabrika za proizvodnju čipova u Kini.

Izvor: CNN