Tragedija kod Lampeduze: Pronađeno telo novorođenčeta u čamcu sa migrantima (FOTO)

Telo novorođenčeta pronađeno je u čamcu koji je prevozio migrante tokom spasilačke akcije kod italijanskog ostrva Lampeduza.

Čamac sa migrantima stiže do luke na sicilijanskom ostrvu Lampeduza, južna Italija, foto: Tanjug/Cecilia Fabiano/LaPresse via AP

Smatra se da se majka porodila tokom putovanja iz severne Afrike, navodi agencija Ansa, a smrt se istražuje. 

Više od 8.000 migranata stiglo je na Lampeduzu u poslednja tri dana.

Beba migrant u naručju lekara nakon iskrcavanja u luci na sicilijanskom ostrvu Lampeduza, foto: Tanjug Cecilia Fabiano/LaPresse via AP

Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen trebalo bi da poseti ostrvo u nedelju nakon što je Italija zatražila pomoć EU.

Italijanski list Korijere del Mezođorni javio je da su majci pomogli saputnici na malom čamcu nakon što je počela da ima trudove.

Telo deteta je kasnije stavljeno u beli kovčeg i odneto na groblje u okrugu Imbriacola na Lampeduzi, kaže se u članku.

Ranije ove nedelje petomesečni dečak se utopio tokom spasilačke operacije na istom ostrvu, nakon što se prevrnuo čamac koji je prevozio migrante preko mora iz severne Afrike.

Čamac sa migrantima ulazi u pristanište Favaloro u luci na sicilijanskom ostrvu Lampeduza, foto: Tanjug/Cecilia Fabiano/LaPresse via AP

Italijanska premijerka Đorđa Meloni rekla je da je zemlja stavljena pod "neodrživi pritisak" kao rezultat priliva migranata.

Meloni se zalaže za pomorsku blokadu Evropske unije kako bi se sprečilo da brodovi pređu Sredozemno more i stignu do italijanskih obala.

Italijanski Crveni krst saopštio je da trenutno radi sa oko 2.500 ljudi u prihvatnom centru predviđenom za 400 osoba.

Volonteri i osoblje obezbeđuju hiljade obroka cele nedelje i pomažu pri prebacivanju novopristiglih migranata na Siciliju i druga mesta.

Skoro 126.000 migranata stiglo je u Italiju ove godine, što je duplo više od broja migranata u istom periodu 2022.

Melonijeva je rekla da poziva gospođu fon der Lajen “da lično shvati težinu situacije sa kojom se suočavamo” i da “odmah ubrza” primenu sporazuma sa Tunisom.

Severnoafrička zemlja postala je glavna polazna tačka za afričke migrante koji pokušavaju da stignu do Evrope.

 Sporazum sa EU, koji je potpisan u julu, podržan je sa 110 miliona evra  iz fondova EU za zaustavljanje krijumčarenja, jačanje granica i povratak migranata.

 Porast broja migranata doveo je do protesta stanovnika Lampeduze u subotu, koji su demonstrirali protiv planova za izgradnju novog šatorskog kampa za smeštaj migranata.

 "Imam dvoje dece kod kuće. Proteklih godina nisam mario za ovo pitanje. Ali sada imam instinkt zaštite za svoju decu jer ne znam šta će biti sa Lampeduzom u budućnosti", rekao je jedan od demonstranata novinskoj agenciji Rojters.

"Lampeduza kaže dosta! Ne želimo šatorske kampove. Ova poruka je za Evropu i italijansku vladu. Stanovnici Lampeduze su umorni", dodao je drugi demonstrant za Rojters.

 Izvor: BBC