Transparentnost Srbija: Agencija za sprečavanje korupcije utvrdila da SNS nije prekršila zakon u slučaju kol centra
Agencija za borbu protiv korupcije odlučila je da nema osnova za utvrđivanje da li je bilo povrede odredaba Zakona o finansiranju političkih aktivnosti u toku izborne kampanje protiv Srpske napredne stranke. Odluka je doneta nakon prijave o mogućem kršenju zakona koju je podnela nevladina organizacija Transparentnost Srbija na osnovu priče o kol centru SNS koju je Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) objavio krajem novembra u toku izborne kampanje.,
Novinarka CINS-a infiltrirala se tada u kol centrar koji je, kako se navodi u tekstu, pozivao građane da podrže Srpsku naprednu stranku (SNS), a ova aktivnost povezana je s agencijom za hostese i sumnjom u kupovinu glasova.
CINS je naveo da je Agencija M&Lady Hostese, koja se inače bavi promocijama i angažovanjem hostesa, zapravo organizator ovog kol centra, i da kroz grupnu WhatsApp komunikaciju novi članovi dobijaju rasporede za rad, ali i uslove koji uključuju obavezu glasanja za SNS na izborima i dodatnu isplatu ukoliko se u danu izbora glasa za SNS.
Kako se navodi u obrazloženju Agencije za borbu protiv korupcije u prijavi je navedeno da u tekstu na sajtu CINS-a piše da su fizička lica koje je agencija M&Lady angažovala bez ugovora primila u gotovom novcu naknadu za svoj rad u prostorijama udruženja nevladine organizacije Centar za edukaciju i razvoj omladine Beograda (CEROB).
Dodaje se da je visina naknade bila 3.000-3.500 dinara po danu angažovanja, kao i da su se isplate vršile jednom nedeljno.
Agencija za borbu proti korupcije se u rešenju koje je objavila Transparentnost Srrbija, pozvala na izjavu punomoćnice Srpske napredne stranke koja je, kaže se, navela da dokazi u prijavi ne ukazuju na to da je SNS na bilo koji način povezana sa agencijom M&Lady, niti sa nevladinom organizacijom CEROB, kao i da stranka nije osnivač agencije, niti je imala poslovnu saradnju sa njima.
U obrazloženju se dodaje da je povodom fotografija i poruka iz Whatsapp grupe, punomoćnica SNS navela da stranka nije napravila ovu grupu, te da nije koristila, nije finansirala bilo kakve aktivnosti u vezi sa njom niti ima saznanja da „ova grupa postoji, ko ju je napravio, ko je administrator grupe i šta se u njoj piše“.
Punomoćnica SNS je, kako se navodi u rešenju Agencije, istakla i da SNS ne kontroliše niti može da kontroliše grupe na Whatsapp-u ili nekoj društvenoj mreži te da na fotografijama nema prikazanih SNS obeležja, a kada je reč o fotografijama na kojoj je lista sa, kako kaže, navodnim kapilarnim glasovima ističe da ni oni ne pripadaju SNS-u.
U CEROB je, kako navodi Agencija, rečeno da nemaju nikakve veze sa Srpskom naprednom strankom ili bilo kojom političkom strankom u Srbiji kao i da im privredni subjekt M&Lady nije poznat niti su imali bilo kakvu poslovnu saradnju sa njima.
S druge strane u rešenju stoji da im je agencija M&Lady odgovorila da nije bila angažovana na bilo kakvim poslovima koji se pominju u prijavi, a „pogotovo ne od strane Srpske napredne tranke“.
U obrazloženju Agencije piše da, imajući u vidu navode punomoćnice Srpske napredne stranke i odgovore CEROB -a i M&Lady, Agencija u ovom postupku ne raspolaže dokazima na osnovu kojih bi na nesumnjiv način bilo utvrđeno da li postoji ili ne postoji povreda odredaba Zakona u ovom slučaju.
Programski direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić je za Insajder krajem decembra rekao da je prijava povodom navoda o potencijalnom kršenju zakona u kol centru SNS-a podneta za slučaj da Agencije za sprečavanje korupcije nije postupila po službenoj dužnosti.
Transparentnost je u prijavi tražila da Agencija ispita koja je uloga Centra za edukaciju i razvoj omladine Beograda (CEROB) u čijim je prostorijama vršena isplata honorara onima koji su angažovani u kol centru. Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti propisano je da udruženja ne smeju da finansiraju ili daju prilog političkoj stranci.
Takođe, tražili su da se proveri i da li je za isplaćen novac plaćen porez imajući u vidu da su ljudi u kol centru angažovani bez ugovora, a da novac za rad primaju u kešu.
Iako je plaćanje išlo preko posredničke agencije, koja je i organizovala rad kol centra, krajnji korisnik ovih usluga jeste stranka, što je još jedan osnov za sumnju u kršenje Zakona o finansiranju političkih aktivnosti.
Uz to, u prijavi su ukazali i na moguća krivična dela poput davanja i primanja mita u vezi sa izborima i povrede tajnosti glasanja.
Više javno tužilaštvo saopštilo je krajem novembra da smatra da snimak nije dovoljan da bi reagovali po službenoj dužnosti. U odgovoru CINS-u naveli su
da Republička i Gradska izborna komisija imaju zakonska ovlašćenja i obavezu da
utvrde nepravilnosti i nezakonitosti u izbornom procesu i da, ako nešto utvrde,
o tome treba da obaveste Tužilaštvo.
Izvor: Insajder