Tribina ProGlas u Novom Sadu: "Ideja je promena nakaradnog sistema iz korena, a ne vlasti"

Veliki nas posao čeka posle izbora, jer nakon njih ništa neće biti gotovo, pošto ideja nije promena vlasti, nego nakaradnog sistema iz korena, poručio je u ponedeljak uveče reditelj i profesor Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Srdan Golubović, na tribini pokreta ProGlas u Novom Sadu.

Tribina inicijative ProGlas u Novom Sadu. Foto: Zoran Drekalović/FoNet

Golubović je rekao da je osnovna ideja ProGlasa klima u društvu u kojoj će moći da se razgovara, kao i pitanje solidarnosti i građanske kulture ponašanja.

Na solidarnosti se temelji humano društvo, izjavio je Golubović i naveo primer sela Bavaništa, gde se nedavno sili vlasti suprotstavila solidarnost meštana, što je završeno izvinjavanjem napadača.

To što se desilo u Bavaništu demistifikuje tezu da niko ništa ne može da uradi povodom nasilničke retorike i načina ponašanja. Strašno je važno mlade ljude ohrabriti da ovi izbori nisu jedini, biće ih još, i da na njih izađu. Mi se ne borimo da "sjaše Kurta i uzjaše Murta", nego za uslove gde će izbori biti normalna stvar, da zajedno kreiramo budućnost, rekao je Golubović.

Glumac i reditelj Dragan Bjelogrlić izjavio je da je 124.000 potpisa za inicijativu ProGlas nešto što vlast nije planirala, pa ih je stavila u "korpus opozicije".

Moramo da radimo dugoročno, obraćamo se nezadovoljnim ljudima. U Srbiji ima mnogo nezadovoljnih, a opet glasaju za vladajuću stranku, iako vide šta se sve radi na svakom koraku. Ali pristaju, jer ih je ovih 30 godina nemanja pravde i institucija uverilo da se to ne može desiti, rekao je Bjelogrlić.

On je izjavio da kada je 400.000 ljudi solidarno, to nešto znači, zbog čega promene ne može biti bez građana i njihovih glasova.

Bivši rektork Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović ukazala je na važnost obrazovanja za opstanak Srbije i poručila da partijske razlike ne bi trebalo da stoje na putu da se napravi dobar obrazovni sistem, ali da to ne može da se postigne u mandatu jedne vlade.

Zato se ProGlas zalaže za održivu budućnost obrazovanja. Ako želite da živite u normalnoj Srbiji, onda svojim glasom možete da napravite razliku, pogotovo da vam deca i mladi ne odlaze, nego da ostanu ovde, poručila je Ivanka Popović.

Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu u penziji Marijana Pajvančić izjavila je da su žene grupa nevidljivih birača, kojoj se retko ko obraća, i da svaka od njih treba da kaže samoj sebi - "šta ja mogu da učinim".

Moja poruka je da pokušate da shvatite da su izbori vaša sloboda, da imate pravo da birate. Po mom mišljenju, rezultata će biti, poručila je Marijana Pajvančić.

Profesor Fakulteta političkih nauka Filip Ejdus ocenio je da je Srbija izolovana i zarobljena "spin diktaturom", jer se tehnologija vladavine zasniva na "medijskom spinovanju i lažima o uspesima vlasti".

"Spin diktature" su tipovi režima koji su nestabilni i pretnja da se skrene u totalnu autokratiju. Mi smo na vododelnici, na rubu konačnih horizonata, gde se ide u to da smo u autokratiji. Zbog toga je potrebno zaustaviti te procese, rekao je Ejdus.

Autor televizijske emisije "24 minuta" Zoran Kesić ocenio je da je društvo u Srbiji zverinjak koji treba srušiti, ali se mora naći način kako u to ubediti građane.

Društvo je atrofiralo, pre svega zaluđivanjem kroz medije, poručio je Kesić.

Izvor: FoNet