TS: Srbija pala za tri mesta na svetskoj listi Indeksa percepcije korupcije (VIDEO)

Srbija je nastavila pad na najznačajnijem globalnom rangiranju zemalja po percepciji korupcije u javnom sektoru, saopštila je u utorak, 30. januara, Transparentnost Srbija (TS), dodajući da je u rangiranju za 2023. godinu zadržala indeks 36, što je najlošije u poslednjih 12 godina, otkako se primenjuje ista metodologija ocenjivanja.

Foto: Unsplash/DocuSign
Foto: Unsplash/DocuSign

Prema danas objavljenom rangiranju globalne mreže Transparensi internešnal, Srbija je na listi pala za tri mesta, na 104. poziciju, a rangirano je 180 zemalja. 

Indeks Srbije za sedam poena manji je od svetskog proseka i čak 28 poena lošiji od proseka Evropske unije. 

Od zemalja regiona samo je Bosna i Hercegovina lošija, sa indeksom 35, dok Albanija, sa kojom je Srbija prošle godine delila 101. poziciju, sada je bolja i ima indeks 37.  Kosovo, koje se zasebno rangira, ima indeks 41, Severna Makedonija i Mađarska 42, Bugarska 45, a Crna Gora i Rumunija indeks 46. 

Kako TS navodi u saopštenju, šestu godinu zaredom na vrhu liste Danska, sa indeksom 90, istovetnim kao i u prethodnom rangiranju.

TI: U Srbiji autokratska vlada koristi posebne zakone da ograniči transparentnost u projektima

Srbija je "svedok demokratskog propadanja, a njena autokratska vlada koristi posebne zakone da ograniči transparentnost u velikim projektima", navodi se u novom izveštaju Transparensi internešenela (TI).

"Nedavni zakon obezbedio je najmanje milijardu evra javnih sredstava, namenjenih za Expo 2027, riziku od naduvanih ugovornih cena i nekvalitetnih građevinskih radova", navodi se u delu izveštaja za Srbiju.

"Tužilaštvo je takođe zanemarilo da reaguje na osnovu javno predstavljenih dokaza da je izborna prevara išla na korist Srpskoj naprednoj stranci i njenim saveznicima u decembru 2023.Ova politički zarobljena pravosudna institucija ne uspeva da zaštiti javni interes u ključnom trenutku, smanjujući sposobnost zemlje da zaustaviti korupciju", ističe TI.

TI navodi da je prema Indeksu percepcije korupcije, "slika zabrinjavajuća u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji, oblasti koja se bori sa nefunkcionalnom vladavinom zakona, rastućim autoritarizmom i sistemskom korupcijom".

Prosečna ocena od 35 od 100 čini ga drugim regionom sa najslabijim rezultatima na svetu, navodi se u izveštaju.

Svi regioni u svetu, prema TI, ili stagniraju u naporima za suzbijanje korupcije ili pokazuju znake opadanja.

Iako su u Zapadnoj Evropi i u Evropskoj uniji i dalje najbolji rezultati, regionalni prosečan rezultat ove godine je pao na 65.

Uprkos poboljšanju u nekim zemljama, podsaharska Afrika održava najniži prosek na 33, a demokratija i vladavina prava su u tim zemljama pod pritiskom.

Ostatak sveta stagnira, sa svim ostalim regionima sa prosekom ispod 50. 

Istočna Evropa i Centralna Azija se bore sa nefunkcionalnom vladavinom zakona, rastućim autoritarizmom i sistemskom korupcijom, navodi se u izveštaju TI.

Bliski istok i Severna Afrika beleže malo poboljšanje, što odražava borbu sa političkom korupcijom i sukobima, a Azijsko-pacifički region pokazuje dugoročnu stagnaciju, iako neke zemlje koje su istorijski na vrhu nazaduju. 

Ukrajina (indeks 36) je ove godine dobila tri boda na CPI, nastavljajući 11-godišnji rast. To se dogodilo iako je rat koji Rusija vodi protiv Ukrajine predstavljao ogromne izazove za upravu i infrastrukturu zemlje, povećavajući rizike od korupcije.

Predsednik TI Fransoa Valerijan ocenio je da će "korupcija nastaviti da napreduje sve dok pravosudni sistemi ne budu mogli da kazne prekršaje i drže vlade pod kontrolom".

"Kada se pravda kupuje ili se politički meša u nju, stradaju ljudi. Lideri treba da u potpunosti ulažu i garantuju nezavisnost institucija koje podržavaju zakon i bore se protiv korupcije. Vreme je da se okonča nekažnjivost za korupciju", naveo je Valerijan povodom novog izveštaja TI.

Izvor: Transparentnost Srbija, Beta