U Beogradu služen parastos za Srbe stradale u hrvatskoj akciji "Maslenica"
U crkvi Svetog Marka u Beogradu danas je služen parastos za Srbe stradale u hrvatskoj akciji "Maslenica" 1993. godine, a predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta, koji je prisustvovao parastosu, poručio je da nikada ne smemo dozvoliti da se zaboravi zločin nad srpskim narodom.

On je pozvao Tužilaštvo za ratne zločine da konačno pokrene istragu i podigne optužnice protiv odgovornih za taj zločin.
Linta u saopštenju navodi da je Hrvatska na današnji dan pre 30 godina započela akciju "Maslenica" s ciljem etničkog čišćenja srpskog naroda sa područja Ravnih Kotara i da je, prema podacima udruženja "Veritas", u toj agresiji hrvatske vojske stradalo 346 Srba, od čega 55 civila.
Jedan od najmonstruoznijih zločina desio se u blizini planinskog prijevoja Mali Alan gde su ubijena su 22 pripadnika vojske RSK sa područja Gračaca.
U zločinačkoj akciji "Maslenica", koja je započela 22. januara 1993. godine, posebno su stradala tri srpska sela Islam Grčki, Kašić i Smoković, kao i Srbi iz mešovitih sela Murvica, Crno, Zemunik Gornji, Poljica i Islam Latinski, navodi se u saopštenju i dodaje da su imanja proteranih Srba sistematski opljačkana i uništena, a crkve, groblja i kulturni spomenici oskrnavljeni ili porušeni.
Linta podseća da naredbodavci i počinioci ovog masovnog i planskog zločina nisu odgovarali pred Haškim tribunalom ni pred etničkim motivisanim hrvatskim pravosuđem i dodaje da glavnu odgovornost snose Franjo Tuđman i generali Janko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mirko Norac, Mladen Markač i Agim Čeku.
Linta poziva Tužilaštvo za ratne zločine da konačno pokrene istragu i podigne optužnice protiv odgovornih lica i ističe da ne smemo nikada dozvoliti da se zaboravi zločin nad srpskim narodom Ravnih Kotara i na području Velebita, niti prestati govoriti o srpskim žrtvama.
Kako kaže, jedan od načina borbe za istinu o stradanju našeg naroda jeste da Srbija u Beogradu osnuje Memorijalni centar srpskih žrtava devedesetih godina na području bivše Jugoslavije.
Parastosu u crkvi Svetog Marka u Beogradu, u organizaciji Udruženja porodica nestalih i poginulih "Suza", prisustvovali su članovi porodica i prijatelji poginulih, kao i predstavnici više zavičajnih i prognaničkih udruženja, dodaje se u saopštenju.
Milićević: I posle 30 godina boli što za zločin niko nije odgovarao
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević, zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom, ocenio je da je i danas posle 30 godina, rana zbog zločinačke operacije “Maslenica” u kojoj je 348 Srba izgubilo život i nestalo i dalje otvorena, jer za ovaj zločin niko nije odgovarao.
"Bol za izgubljenim životima, nikada ne može da nestane u potpunosti, ali kada znamo da su lica koja su učinila zločin procesuirana, onda i porodice žrtava, a i svi mi, osetimo mir, jer pravda postoji i vrednost njihovih života je prepoznao sistem, ali nažalost u ovom slučaju sistem ćuti i pravde nema", naveo je Milićević u saopštenju.
Dodao je da ne bi trebalo živeti u prošlosti, ali da ćemo negovati kulturu sećanja na svaki izgubljeni život, te da pričanje o zločinama, nije narušavanje odnosa između dve države, već je svima opomena, da se ovako nešto nikada više ne ponovi.
Izvor: Tanjug