U Beogradu protest protiv ubistava žena "Nijedna više" (FOTO GALERIJA)

Neformalni feministički pokret "Ženska solidarnost" i udruženje građanja "FemPlatz" organizovali su danas protest ispred Vlade, a potom i Skupštine Srbije, sa porukom "Nijedna više - stop femicidu!", kako bi državu upozorili da je u Srbiji u prethodnih 8 sedmica izvršeno barem 8 ubistava žena od strane muškaraca.

Stop femicidu. Foto: Srđan Ilić

Protest "Nijedna više - stop femicidu" počeo je u Beogradu ispred zgrade Vlade Srbije. Okupljeni i aktivistkinje nose poruke "Ne dozvoli da te iko stišava" i "Nije tragedija, nego ubistvo".

Na protestu ispred Vlade učesnice skupa su uzvikivale "Ženska revolucija", "Nijedna više", "Državo, srami se", "Nasilnike u zatvore", "Vaš sram - naš bol" i "Nijedna više".  Nosile su i transarente sa porukama "Skoro svaki femicid je mogao biti sprečen", "Besne žene", "Koja je sigurna?"", Ne dozvoli da te iko stišava", "Sram mora promeniti stranu". 

Na jednom od transparenata ispisana su imena svih žena ubijenih 2022. godine.

"Stop femicidu". Foto: Srđan Ilić

Odazvali su se na poziv feminističkih udruženja "FemPlatz" i "Ženska solidarnost", nakon što su mediji izvestili o osmom femicidu koji je počinjen od početka godine. Žrtva je bila dvogodišnja devojčica.

Svetska statistika: Na svakih 10 minuta jedna ženu ubije član porodice

Aktivistkinja Ženske solidarnosti Jelena Riznić zapitala je da li bi, da se u osam nedelja od nasilja stradalo osam političara, država reagovala. Naravno da bi bio proglašen dan žalosti, rekla je Riznić.  Ona je saopštila i podatak da je tokom 2020. godine u svetu na svakih 11 minuta neku ženu ubio član porodice ili njen partner, a od vlasti u Srbiji zatražila da femicid zakonski definiše kao posebno krivično delo i propiše maksimalne kazne. Riznić je dala rok inistitucijama da se do ponedeljka izjasne o njihovim zahtevima, među kojima je pooštravanje uslova za dobijanja dozvole za držanje oružja.  

Nešto ranije za Tanjug je, predstavnica FemPlatza, Maja Mirkov među zahtevima istakla hitno formiranje nezavisnog tela za borbu protiv femicida, zatim da se femicid uvede kao posebno krivično delo i tretira kao teško ubistvo, između ostalog i zbog visine kazne. Neki odzahteva su i pooštravanje uslova za dobijanje oružja i adekvatna i kvalitetna procena rizika kada žena prijavi nasilje.

Učesnici protesta su potom prošetali do zgrade Skupštine Srbije, gde su ponovili svoje zahteve.

Foto: Srđan Ilić

Femicid je izraz kojim se opisuje čin ubijanja žena, a u užem smislu ubistvo kod kojeg je glavni motiv mržnja prema ženama ili namera da se strahom dovedu u podređeni položaj. Organizatori skupa su takođe, pozvali na adekvatno reagovanje u slučaju prijave nasilja, i nadležnima poručile da "kada ignorišete prijavu nasilja, kopate jedan grob".  

Foto: Srđan Ilić

Članica neformalnog feminističkog pokreta "Ženska solidarnost" Nataša Elenkov istakla je da je statistika femicida u Srbiji "zastrašujuća", i da je u prošloj godini zabeleženo 27 ubistava osoba ženskog pola, a od početka ove godine do danas, čak osam.

Dodala je i da je „preko 300 žena koje su ubili muškarci u poslednjih deset godina zaslužuju posebnu evidenciju“.

Nijedna više - Stop femicidu". Foto: Srđan Ilić

Zvanična statistika o broju femicida u Srbiji ne postoji, a broj ubijenih žena beleže nevladine organizacije "Autonomni ženski centar" i "FemPlatz". Zato aktivistkinje napominju da je reč o najmanjem mogućem broju femicida, a ne nužno o realnom.

Izvor: Radio Slobodna Evropa (RSE), FoNet, Tanjug, Insajder