Učenici Zmajeve gimnazije u Novom Sadu blokirali školu, traže izvinjenje direktora
Učenici novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" od jutros bojkotuju nastavu i blokiraju školu.
Nastava u toj školi počinje u 7.30, a učenici su se okupili još pre 7 časova na ulazu u školu, te ne dozvoljavaju da se u nju uđe.
Oni su se o blokadi dogovorili sinoć na plenumu, gde su usvojili i više zahteva.
Učenici, između ostalog, traže da direktor gimnazije Radivoje Stojković povuče saopštenje od 29. novembra, da se direktor i školski odbor javno izvine profesorima i učenicima zbog neregularnosti prilikom izdavanja tog saopštenja.
U dvorištu Gimnazije, u kojem učenici protestuju, direktor se, klečeći, moli. Njega je obišao i sveštenik iz crkve koja se nalazi pored škole.
Učenici traže da im se omogući izlazak svakog petka na 15 minuta da se oda pošta stradalima na Železničkoj stanici, i da za to ne trpe posledice poput neopravdanih časova, upisa ili drugih sankcija.
Traže i da gimnazija izda javno saopštenje da podržava studente u blokadama.
Profesori i učenici gimnazije su 29. novembra, zajedno sa građanima, odavali počast žrtvama tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Potom je premijer Srbije Miloš Vučević izjavio da su "njegovog sina profesori te škole praktično naterali da izađe iz škole sa svojim drugovima kako bi protestovali".
Usledilo je saopštenje uprave te gimnazije, u kom je ta ustanova osudila "politizaciju učenika" i najavila pokretanje disciplinskih postupaka.
Gimnazija se ujedno izvinila Vučeviću, učenicima koji su zloupotrebljeni i njihovim roditeljima.
To je dovelo do reakcije bivših učenika te gimnazije, pa je organizovan javni čas na kojem je zatraženo izvinjenje direktora gimnazije "na pravu adresu".
Javni čas održan je i prošlog petka, nakon što je od 11.52 sati održano 15 minuta tišine za žrtve tragedije na novosadskoj Železničkoj stanici.
Milanovački gimnazijalci obustavili nastavu u znak podrške studentima i srednjoškolcima širom Srbije
Maturanti Gimnazije "Takovski ustanak" u Gornjem Milanovcu jutros su obustavili nastavu u znak podrške studenstkim i srednjoškolskim protestima širom Srbije, preneo je GMInfo.
U saopštenju koje su maturanti uputili Nastavnom veću gimnazije istaknuto je da su "odluku o obustavi nastave doneli samoinicijativno".
"Poštovani, dana 16. 12. 2024. godine maturanti Gimnazije "Takovski ustanak" stupiće u samoinicijativnu obustavu nastave, u vremenu od 7.30 do 14.00 časova, kako bi izrazili solidarnost sa porodicama preminulih prilikom pada nadstrešnice u Novom Sadu i kako bi pružili podršku studentima i drugim srednjoškolcima u Srbiji. O daljem toku obustave bićete blagovremeno obavešteni. Napominjemo da je naša odluka samoinicijativna, bez bilo kakvog uticaja profesora ili drugih političkih ličnosti", naveli su maturanti.
"Kao punoletni građani Srbije, smatramo da je ovaj gest naša moralna i građanska dužnost, a ne produkt zloupotrebe u političke svrhe, s obzirom da niko od nas nije politički angažovan. Predviđeno je da se obustava održi u Ulici Miloša Velikog, u neposrednoj blizini profesorskog ulaza u školu, a u periodu od 11.52 do 12.07 časova planirano je odavanje počasti žrtvama tragedije u Novom Sadu. Blokada je mirnog karaktera, a sopstvene stavove izrazićemo putem transparenata bez ikakve političke konotacije", saopštili su.
Oni su na okupljanju nosili transparente na kojima je pisalo "Pametniji više ne popušta", "Misli svojom glavom dok nešto ne padne na nju", "Biti slobodan", ali i citate iz Šekspirovih soneta.
Centar za prava deteta: Autentična incijativa, ne može se govoriti o manipulaciji decom
Centar za prava deteta i Užički centar za prava deteta saopštili su danas da, u slučaju masovnih protesta, deca pokazuju kapacitet da razumeju razloge za okupljanje i ciljeve protesta, te da se radi o njihovoj autentičnoj inicijativi, zbog čega se ne može govoriti o manipulaciji decom.
“Povodom masovnih protesta učenika širom Srbije, želimo da podsetimo javnost na važnost poštovanja i zaštite prava deteta i mladih na izražavanje mišljenja i mirno okupljanje. Ova okupljanja nisu samo izraz njihove građanske svesti, već i potvrda njihove sposobnosti da prepoznaju i artikulišu pitanja koja se tiču njihove budućnosti. Kao društvo, dužni smo da deci pružimo podršku u ostvarivanju njihovih prava i obezbedimo sigurno i podsticajno okruženje u kojem će slobodno izražavati svoje stavove”, navodi se u saopštenju.
Ističe se da deca imaju pravo na mirno okupljanje, koje je, pored Konvencije o pravima deteta, zaštićeno brojnim međunarodnim i regionalnim instrumentima o ljudskim pravima, te da deca to pravo uživaju ravnopravno s odraslima, domaći propisi ne ograničavaju pravo deteta na mirno okupljanje radi izražavanja mišljenja, a da svako starosno ograničenje ovog prava predstavlja diskriminaciju dece.
Iz Centra za prava deteta navode da pravo deteta na mirno okupljanje treba sagledati u širem kontekstu drugih prava zagarantovanih Konvencijom o pravima deteta i relevantnim ugovorima o ljudskim pravima, uključujući pravo na participaciju, slobodu izražavanja, zaštitu privatnosti i slobodan pristup informacijama.
“Participacija kao član i princip Konvencije podrazumeva da dete može da izrazi svoje mišljenje u skladu sa uzrastom i razvojnim mogućnostima, da to mišljenje izražava slobodno o svim pitanjima koja ga se neposredno tiču, kao i da se tom mišljenju posveti dužna pažnja i da se ono uvažava. U konkretnom slučaju masovnih protesta, deca pokazuju kapacitet da razumeju razloge za okupljanje i ciljeve protesta. Ovo je njihova autentična inicijativa, zbog čega se ne može govoriti o manipulaciji decom”, dodaje se u saopštenju.
Ističu da deca imaju pravo da traže pristup medijima kako bi javno izrazila svoje mišljenje, dok mediji imaju obavezu da se uzdrže od stigmatizacije i negiranja prava dece na mirno okupljanje.
“Država ima odgovornost da pruži informacije i posebnu zaštitu deci koja se mirno okupljaju. Obaveze države obuhvataju stvaranje zakonodavnog, političkog i proceduralnog okvira u skladu s međunarodnim standardima. Deca imaju posebna prava i potrebe u vezi s ovim pravom, što zahteva dodatne mere zaštite i poštovanja koje prevazilaze one obezbeđene odraslima”, kažu u saopštenju i dodaju da državni zvaničnici moraju da se uzdrže od negiranja ovog prava i stigmatizacije dece koja ga ostvaruju.
Kako se navodi, sva ograničenja prava deteta na mirno okupljanje treba da budu izuzetna, privremena i strogo povezana s neposrednom opasnošću po pravo deteta na život, opstanak i razvoj. Pravo deteta na mirno okupljanje ne sme biti ograničeno domaćim zakonima kao što su oni koji se odnose na ugrožavanje imovine I javnog reda i mira, osim ako su ta ograničenja u skladu s međunarodnim standardima i praksom Evropskog suda za ljudska prava.
“Trenutni protesti srednjoškolaca ne ukazuju na bilo kakve razloge za ograničenje prava na okupljanje. Zaključno, u skladu sa svim navedenim, ističemo i stavove UNICEF-a, publikaciju, koji navode da je pravo deteta na slobodno okupljanje od ključnog značaja za njihov lični razvoj, aktivno učešće u političkim i društvenim pitanjima, kao i za pokretanje pozitivnih promena na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou”, zaključuje se u saopštenju Centra za prava deteta i Užičkog centra za prava deteta
Izvor: Beta, Centar za prava deteta