Udruženje građana „Za naš kej“ upozorava da je zbog nelegalnih radova oštećen Savski nasip u Bloku 70

Građani okupljeni u udruženju „Za naš kej“ opominju gradske vlasti i nadležne inspekcije da vlasnici splavova, zbog svojih interesa, namerno oštećuju odbrambene nasipe na Savi. Kako navode na Insajder, poslednji primer je kopanje nasipa zbog instalacije elektro-mreže u Bloku 70.

Prokopan, pa zatrpan rov na Savskom nasipu, foto: "Savski nasip"

Prema rečima aktiviste ovog Udruženja, Branislava Tomića, prethodnih dana, kod splava Korzo, koji je postavljen na novoj lokaciji, iskopan je rov za kablove.  

„Ono što je tu problem, naravno, što je kopanje nasipa zabranjeno zakonom i predstavlja oštećenje nasipa. U ovom slučaju to predstavlja krivično delo. Mi smo ceo slučaj prijavili nadležnima, prvenstveno Javnom vodoprivrednom preduzeću Srbijavode, koje je upravljač tim zemljištem i nasipom. Naše udruženje prijavilo je ceo slučaj i policiji, komunalnoj miliciji i nadležnoj gradskoj inspekciji“, za Insajder kaže Tomić. Na Insajderova pitanja da li su proverili prijave i reagovali u skladu sa svojim nadležnostima, do objavljivanja ovog teksta - nije odgovoreno.

Sagovornik Insajdera Branislav Tomić sumnja da se pomenuti nelegalni radovi, obavljaju pod zaštitom vlasti. Jer prema njegovim rečima, nije mu jasno da uništavanje nasipa nisu videli komunalni policajci, čije patrole na svakih sat-dva su prisutne na Savskom keju.  

„To se nekoliko sati kopalo. Kako je moguće da to niko nije primetio. Prijavio sam radove i vodnoj inspekciji, a oni navode da nisu imali nikakvu pisanu prijavu. Kako su mi naveli, tek kada stigne do njih prijava, oni će reagovati. Vlasnik tog splava verovatno ima neki papir sa kojim ima pravo da se priključi na električnu instalaciju, a to što je taj kabal, sa kojim se priključio, prokopan nelegalno i što je pritom izvršeno oštećivanje nasipa i time se ugrozila bezbednost građana. To izgleda da nikog ne zanima, ni policiju, ni inspekciju koji bi po službenoj dužnosti morali da podnose krivične prijave i zahtevaju hitnu istragu“, navodi Tomić i dodaje da se dozvoljava saobraćaj po nasipu.

 „Od Bloka 45 do Ostružničkog mosta, tutnje, kamioni, mešalice betonske i oštećuju nasip. O tome isto niko ne vodi računa. Znači, mi samo treba da se molimo Bogu da ne dođe do nekog visokog vodostaja, jer pitanje je, šta bi se desilo sa nasipom. Podsetiću, nasip je jedna uniformna građevinska struktura, koja ne sme da ima oštećenja, jer na tim mestima gde god se probije rov, tu se napravi slabo mesto. U slučaju visokih voda i bujica, takva mesta postaju podložna podlokavanju i ona se začas oštete. Voda probija takva mesta i nasip se brzo provali“, objašnjava Tomić.  

Isečena je betonska staza na keju, foto: Savski nasip

Sagovornik Insajdera podseća da je do pre dvadeset godina postojala redarska služba na nasipu, koja je vodila računa o održavanju. Sada te službe više nema.  

„Nadležne institucije, kao da nisu izvukle nikakav zaključak od poplava koje su se nedavno dogodile u centralnoj Evropi. Oni ne preduzimaju nikakve važne mere za zaštitu građana od eventualnih vremenskih nepogoda“, zaključuje sagovornik Insajdera. 

Podsećamo, građani okupljeni u udruženjima „Za naš kej“, "Za Blok 70" i „Savski nasip“ sprečili su pre godinu i po dana izvođače radova, koje je poslao Grad, da buše rupe na nasipu, strahujući da bi bušenje rupa moglo da ošteti bedem koji taj deo Novog Beograda štiti od poplava.

Aktivisti podsećaju da nadležni u Gradu, kao ni izvođači radova koje su poslali, tada nisu želeli da im pokažu rešenje o odobrenju radova, kao ni projekat za njihovo izvođenje.

Izvor: Insajder