Umrežavanje: Zašto se smejemo stereotipnim likovima i situacijama? 20 godina Fejsbuka (VIDEO)
Sve smo bliži spajanju digitalnog i stvarnog sveta. Svet smo ove nedelje počeli da posmatramo kroz nove, nikad bolje VR naočare koje stižu iz Apple-a. Naočare koje bez problema spajaju vaš digitalni sadržaj sa fizičkom okolinom, za samo 7 dana postale su pravi hit u svetu.
Mnogi su na društvenim mrežama komentarisali osobe koje su odlučile da testiraju Vision Pro u kafićima, javnom prevozu pa čak i tokom vožnje automobilom, a ti komentari često se kreću od poređenja s Black Mirrorom do Simpsonovih. Stvarnost kroz njih postaje sasvim drugačija i pruža nove mogućnosti, ali barem za sada ne menja nas.
A mi se na društvenim mrežama vraćamo u prošlost prisećajući se nekih starih, dobrih vremena kako bismo pobegli od komentarisanja i deljenja svega iz sadašnjosti. Probaćemo da spojimo prošlost, sadašnjost i budućnost, ali i da se svi zajedno nasmejemo.
Ukoliko volite da skrolujete TikTokom, sigurno ste videli ovu devojku. Zove se Ana-Marija Bagdal, a na TikToku je poznata kao Veseli Plamičak. Tamo je prati preko 130 hiljada ljudi. Pažnju publike privukla je pre svega duhovitim skečevima u kojima rekreira stereotipne situacije i likove, često na taj način skrećući pažnju na različita društvena pitanja, rodnu ravnopravnost, partnerske odnose i slično. Prepoznatljiva je po snimcima u kojima se bavi vojvođanskim i posebno novosadskim mentalitetom. Upoznajte poznatu na mrežama kao “Veseli plamičak”.
Lajkovanje, bockanje, šerovanje, virtuelni prijatelji - sve ovo nam je donela jedna od najstarijih društvenih mreža - Fejsbuk koji je ove nedelje obeležio 20 godina postojanja. Sećate se kako je bilo kada ste pravili svoj prvi profil, dodavali fotografije, delili albume slika sa putovanja, “bockali” svoje simpatije… Prve uspomene sa društvenih mreža mnogi od nas vezuju za Fejsbuk koji je “otvorio vrata” svim ostalim društvenim mrežama, ali uprkos pojavljivanju novih, interaktvnijih mreža i dalje ima svoju ogromnu bazu korisnika. U prethodne dve decenije, Fejsbuk je prošao kroz transformaciju od studentskog eksperimenta do globalnog fenomena.
Izvor: Insajder