UN pregovaraju o dostavi pomoći sa zaraćenim stranama u Sudanu
Šef UN za humanitarne poslove razgovara danas u Saudijskoj Arabiji o dostavi pomoći Sudanu sa izaslanicima vojske i paravojne grupe koji se nalaze u toj zemlji da pregovaraju o primirju posle tri nedelje teških borbi.

Borbe odjekuju i danas svuda u Kartumu, kao i svaki dan od 15. aprila kada su počeli sukobi dvojice suprotstavljenih vođa. U Kartumu pet miliona stanovnika preživljava zabarikadirano u svojim stanovima iz straha od zalutalih metaka, bez vode i struje sa gotovo iscrpljenim zalihama hrane i novca.
Sudanska vojska i njene odmetnute Snage za brzu podršku (RSF) počele su juče u Džedi u Saudijskoj Arabijii prve pregovore od kako vode žestoke sukobe u borbi za vlast u kojima su poginule stotine stanovnika. Pregovori se vode uz posredovanje SAD i Saudijske Arabije.
Amerikanci i Saudijci daju uveravanja da predstavnici zaraćenih strana pregovaraju o primirju, dok vojska generala Abdela Fataha al Burhana i Snage za brzu podršku (RSF) rivalskog generala Mohameda Hamdana Dagloa ne govore ništa o razgovorima njihovih izaslanika.
Zvaničnik UN za humanitarna pitanja Martin Grifits pridružio se danas razgovorima u Džedi pošto je u sredu u Sudanu pozvao dva generala da preuzmu konkretne obaveze o dopuštanju ulaska humanitarne pomoći i izvlačenja civila uhvaćenih u unakrsnoj vatri.
"Delegacija vojske će govoriti samo o primirju i kako ga korektno sprovesti da bi se olakšao humanitarni pristup", rekao je za Frans pres general Nabil Abdalah, portparol vojske.
RFS s druge strane nisu ništa rekle o ovom novom posredovanju, pošto je više navodnih primirja prekršeno maltene odmah pošto su objavljena.
S druge strane, Saudijska Arabija i SAD pozdravljaju početak dijaloga i pozivaju zaraćene strane da se aktivno uključe, ali nisu objavile ni zvanični početk razgovora ni o čemu se razgovara.
U međuvremenu, očevici prenose agenciji Frans pres, da se nastavljaju borbe i vazdušni udari u različitim kvartovima Kartuma.
U ratu je poginulo 700 ljudi, 5.000 je ranjeno, 335.000 je raseljeno i 115.000 je izbeglo.
Istražitelj Univerziteta Getenburg u Švedskoj Ali Verđi kaže da bi ovo primirje bilo drugačije od prethodnih potrebno je precizirati operacionalne detalje.
Pre nego što su počeli da ratuju generali Burhan i Daglo su izbacili sve civile s vlasti pučem 2021. godine. Dve godine ranije 45 miliona Sudanaca nadalo se da će se vratiti demokratija, pošto je vojska pod pritiskom ulice pristala da skloni diktatora Omara al Bešira koji je bio na vlasti 30 godina.
Ali tranizicija je imala teškoće i pregovori pod međunarodnim pokroviteljstvom da RSF uđu pod komandu vojske samo su povećali tenzije između generala. Oni su 15. aprila iako su obećali da će se sastati da razgovaraju, odabrali da aktiviraju svoje topove.
U Džedi se razgovara o najmanjem zajedničkom imenitelju međunarodne zajednice a to je prestanak neprijateljstva, pošto za bilo šta dalje očigledno nema konseznusa.
RSF su poslale u Džedu bliske saradnike generala Dagla i njegovog moćnog brata Abderahima, koji važi za finansijera tih snaga preko svojih rudnika zlata.
Sa strane vojske prisutni su zvaničnici visokog ranga poznati po neprijateljstvu prema pripadnicima paravojske.
Izvor: Beta