Univerzitet u Beogradu ne isključuje privremenu obustavu rada zbog Zakona o visokom obrazovanju
Univerzitet u Beogradu izrazio je u sredu 20. novembra duboku zabrinutost zbog najavljenih izmena Zakona o visokom obrazovanju i najavio da će, ukoliko Vlada Srbije ne uvaži argumentovane zahteve i predlog tog zakona ne povuče iz skupštinske procedure, preduzeti odgovarajuće mere koje, između ostalog, mogu podrazumevati i privremenu obustavu rada.
Smatramo da Predlog zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju sadrži suštinske nedostatke koji ga čine neprihvatljivim, a razlozi na kojima počiva predložena dopuna nisu legitimni i svrsishodni i ne mogu se opravdati sa stanovišta interesa i vrednosti obrazovnog sistema naše države, navedeno je u saopštenju koje je potpisao rektor Vladan Đokić.
Univerzitet je naveo da se, uvođenjem člana 52a Zakona, strani univerziteti nedvosmisleno privileguju potpisivanjem sporazuma i dobijanjem dozvole za rad od Ministarstva prosvete bez postupka akreditacije.
Na taj način se devalvira ne samo rad Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju, već se i svi univerziteti u Srbiji, i državni i privatni, dovode u izrazito neravnopravan položaj, konstatovao je Univerzitet u Beogradu.
Najavljeno subvencionisanje stranih univerziteta – oslobađanje procesa akreditacije u Srbiji, kao i subvencionisanje studenata, nasuprot dugogodišnjem nedovoljnom ulaganju u visoko obrazovanje, primeri su diskriminatornog postupanja kojim se dovodi u pitanje ustavnost predloženih dopuna, ali je i potencijalni generator klasnih i socijalnih nejednakosti u društvu, upozorio je Univerzitet u Beogradu.
U obrazloženju predloženih izmena Zakona o visokom obrazovanju navedeno je da je razlog za donošenje interesovanje prestižnih svetskih univerziteta da otvore ispostave u Srbiji, pa Univerzitet u Beogradu postavlja pitanje koji je kriterijum prestižnosti, ako se ima u vidu da se dva srpska univerziteta nalaze u "prvih dva do tri odsto" na Šangajskoj listi.
Univerzitet je naglasio i da je predlog izmena tog zakona ušao u skupštinsku proceduru na netransparentan način, uz zaobilaženje Radne grupe za izradu izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, i to u toku njenog ozbiljnog rada na noveliranju tog sistemskog zakona.
Univerzitet u Beogradu poručio je i da nije protiv konkurencije, već protiv nejednakih uslova i neopravdanog privilegovanja stranih univerziteta na uštrb institucija od nacionalnog i istorijskog značaja.
Izvor: FoNet