UNS: Ni 26 godina posle otmice novinara na KiM ne zna se njihova sudbina

Danas se navršava 26 godina od otmice novinarske ekipe Radio Prištine Đura Slavuja i Ranka Perenića na putu Velika Hoča–Zočište, u Opštini Orahovac, podsetilo je Udruženje novinara Srbije (UNS), uz napomenu da porodice Perenić i Slavuj i dalje nemaju zvanične informacije o njihovoj sudbini.

UNS

Slavuj i Perenić su 21. avgusta 1998. godine krenuli ka manastiru Sveti Vrači u Zočište da urade prilog o povratku otetih monaha.

Viđeni su u Velikoj Hoči, u prepodnevnim satima, odakle su greškom krenuli ka Orahovcu, koji je u to vreme bio pod kontrolom "Oslobodilačke vojske Kosova".

Na mestu otmice, UNS i Društvo novinara KiM postavili su obeležje koje je do sada rušeno devet puta, a na kojem na srpskom i albanskom jeziku piše: "Ovde su 21. avgusta 1998. nestali novinari. Tražimo ih".

EULEKS je 2017. godine potvrdio da su Perenića i Slavuja oteli pripadnici "OVK" odnosno da su ih, zapretivši oružjem, poveli u nepoznatom pravcu.

U jeku ratnih dešavanja na Kosovu i Metohiji oteti su i mnogi drugi novinari, a zvanične informacije o njihovom nestanku još nisu poznate javnosti, podseća UNS.

Novinar i prevodilac Aleksandar Simović nestao je 21. avgusta 1999. godine u Prištini, a deo posmrtnih ostataka je pronađen u selu Obrinje kod Glogovca.

Dopisnik "Politike" i novinar prištinskog "Jedinstva" Ljubomir Knežević otet je 6. maja 1999. godine kod Vučitrna u podnožju planine Čičavica.

Foto-reporter Momir Stokuća je 21. septembra 1999. godine ubijen u kući u kojoj je živeo u centru Prištine, a u Prištini je 9. septembra 2000. godine nestao i novinar srpske redakcije Radio Kosova Marjan Melonaši.

Urednik Radio-televizije Priština Krist Gegaj ubijen je u Istoku septembra 1999. godine, tri meseca posle dolaska međunarodnih snaga.

Na Kosovu i Metohiji su u od 1999. do 2005. godine ubijeni novinari listova "Bujku" Afrim Malići (1998), "Informator" Informativnog centra Kosova Enver Maljoku (1999), "Rilinđa" Šefki Popova (2000) i "Bota sot" Džemailj Mustafa (2000), Bekim Kastrati (2001) i Bardulj Ajeti (2005).

Iz Ministarstva informisanja i telekomunikacija danas je saopšteno da je, prema podacima UNS-a, tokom sukoba na području Kosova i Metohije ubijeno ili nestalo 15 novinara, što čini gotovo polovinu nerešenih slučajeva ubistava i nestanaka novinara u Evropi.

"Iznova apelujemo na sve međunarodne organizacije da iz delokruga svojih nadležnosti učine sve što je u njihovoj moći kako bi sudbina Slavuja i Perenića, kao i svih ostalih novinara nestalih tokom ovog sukoba konačno bila otkrivena, a odgovorni za ova zlodela bili procesuirani u skladu sa zakonom", navodi se u saopštenju Ministarstva.

Iz Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju je saopšteno da nerasvetljena otmica novinara Radija Prištine "predstavlja još jednu mrlju na obrazu onih koji su pozvani da se staraju o pravdi i vladavini prava u Pokrajini".

"Đuro Slavuj i Ranko Perenić oteti su zato što su krenuli na radni zadatak, da izveste o otetim monasima iz manastira Sveti Vrači u Zočištu, ali pre svega zato što su Srbi, a njihova otmica trebalo je da uplaši preostale Srbe u Orahovcu, ali i na celom Kosovu i Metohiji i da im pokaže kakva sudbina čeka srpski narod u Pokrajini", navodi se u saopštenju.

Iz Kancelarije su ocenili da "činjenica da otmičari kidnapovanih novinara do danas nisu pronađeni i privedeni pravdi ukazuje na ravnodušnost i nezainteresovanost međunarodne zajednice za rešavanje sudbine nestalih i stradalih Srba".

"Ni ćutanje odgovornih, ni često vandalsko skrnavljene spomen-ploče koju su nestalim novinarima podigle kolege, neće nas zaustaviti u traganju za pravdom i zločincima. Nastavićemo da istrajavamo na putu da se počinioci tih strašnih događaja pronađu i da nestali novinari pronađu zasluženi mir i spokoj", navodi se u saopštenju Kancelarije.

Izvor: Beta