Uroš Blažić pred Specijalnim sudom: "Kriv sam i spreman na bilo koju presudu”

Optuženi za ubistvo devetoro ljudi u Malom Orašju i Duboni, Uroš Blažić, u sredu 21. avgusta priznao je na suđenju pred Specijalnim sudom u Beogradu izvršenje krivičnog dela koje mu se stavlja na teret.

Članovi porodica ubijenih i ranjenih u masakru kod Mladenovca, ispred Specijalnog suda u Beogradu Foto: FoNet/Marko Dragoslavić

On je izjavio saučešće porodicama ubijenih i dodao da ne može da vrati one koje je ubio.

Blažić je tražio da ne odgovara na pitanje Tužlaštva o noći 4. maja, navodeći da su "hteli da prave da je hteo da izvrši teoristički akt", a to "nije tačno".

"Kriv sam i spreman sam da podnesem bilo koju osudu", rekao je Blažić koji se tereti za ubistvo, nedozvoljeno držanje i nošenje oružja, otmicu i neovlašćeno korišenje tuđeg vozila, dodavši da njegov otac nema veze sa njegovim delima i da nema razloga da ispašta zbog njega.

On je dodao da je sklonost prema oružju kod sebe zapazio 2020. godine kada je postao punoletan, kao i da se osećao nebezbedno, te da je nelegalno nabavio oružje.

Radiša Blažić izjavio saučešće porodicama stradalih

Sudija Lidija Jovanovska je upozorila Uroša Blažića da se ne smeje i ne razgovara sa policajcima, jer to smeta porodicama žrtava.

Zastupnik oštećenih Nebojša Perović negodovao je zbog toga što Blažić nije odgovarao na pitanja i naveo da je odbrana "tendenciozna i sračunata", jer je Blažić koristio beleške, te stavio primedbu na takav dokaz.

Advokat Perović je ukazao na to da nisu razjašnjene nikakve okolnosti i da Blažić nije odgovorio na pitanje "zašto".  Blažić je, iznoseći odbranu, priznao krivicu i istakao da je spreman da prihvati svaku kaznu Suda, dodavši da je zgrožen zbog smrti.

Uroš Blažić negirao je da je njegov otac Radiša Blažić imao veze sa nabavkom oružja koje je koristio u noći ubistva i koje je kod njega pronađeno.

On se tereti da je u stanju uračunljivosti lišio života više ljudi, da je nelegalno posedovao oružje, za otmicu, kao i da je neovlašćeno koristio tuđe vozilo.

U optužnici se navodi da je pucao na mlade ljude koji su sedeli kod Spomenika palih boraca i u dvorištu Osnovne škole "Momčilo Živojinović" gde je ranjenima koji su preživeli i dozivali pomoć prišao i pucao izbliza.

Tereti se da je tokom bekstva ušao u taksi u kojem je već sedela žena i uz pretnju aktiviranja ručne bombe tražio da taksista vozi, da ženu ostavi kod kuće, uz pretnje da mora da ćuti, a potom mu tražio da mu da novac.  

"Ne želim uopšte sebe da pravdam", rekao je Blažić i dodao da samo ne želi da njegov otac koji je nevin - odgovara.

Kako je rekao, okidač za napad bila je prepiska na "voc apu".  Blažić je dodao da je radio tri meseca u Nemačkoj početkom 2023, da se vratio u aprilu, da je bio nezadovoljan, da je osećao da drugima smeta, da ga mrze i da "ne mogu očima da ga gledaju".

On je dodao i da se pre toga osećao nesigurno, da ga je bilo sramota da kaže porodici da su mu krali stvari iz kuće.  Istakao je da je koristio veliku količinu steroida - testosterona i trenbolona.

Kako je rekao u jednom trenutku bilo ga je sramota da to kaže svom braniocu, a u drugom trenutku rekao je da je zaboravio to da kaže.  Na navode da se njegova izjava razlikuje od ranije date izjave, rekao je da dosta stvari koje je rekao 6. maja nije bilo tačno i da nije bio psihički sposoban da uradi rekonstrukciju.

Njegov otac Radiša Blažić, koga Tužilaštvo tereti da je u stanju smanjene uračunljivosti - ali ne bitne, nabavljao oružje, delove oružja, eksplozivna sredstva i municiju koje građani ne smeju da poseduju, izjavio je da nije kriv, i porodicama oštećenih izjavio najdublje saučešće.

Naveo je da je kao zaposleni u Vojsci znao da to nije legalno i da može da ima posledice po živote ljudi, dodavši i da je znao da su protiv njegovog sina Uroša, i kada je bio maloletan i kada je bio punoletan, podnošene prekšajne prijave sa elementima nasilja.

"Oružje ne znam odakle potiče, sa koje strane i odakle je došlo", rekao je Radiša Blažić.

Suđenje se nastavlja sutra, kada će oštećeni početi svoja izlaganja, a najpre bi trebalo da svedoče članovi porodica ubijenih.

Viši sud u Smederevu koji vodi suđenje, iz bezbednosnih razloga zaseda u zgradi Specijalnog suda u Ustaničkoj ulici u Beogradu.

Izvor: FoNet/Tanjug