Vesić: Odgovorne za tragediju u Novom Sadu tražiti među investitorima i projektantima

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci Goran Vesić izjavio je večeras da odgovorne za tragediju u Novom Sadu treba tražiti među investitorima i projektantima, ali i onima koji su izvodili radove i vršili nadzor na rekonstrukciji železničke stanice u tom gradu.

Goran Vesić. Foto: Srđan Ilić

Vesić navodi da prema Zakonu o planiranju i izgradnji nadležni za izdavanje građevinskih dozvola ne ulaze u tehničku specifikaciju, već proveravaju da li su ispunjeni svi uslovi, odnosno da li je ispoštovan zakon.

"To je uradilo ministarstvo i s te strane niko od mojih prethodnika ni na koji način nije mogao da bude uključen u projektovanje i izvođenje radova, jer to je posao investitora. U mom mandatu je izdat samo jedan dokument - konačni projekat za izvođenje radova, koji čak ni ne odobrava ministarstvo i odobren je kompeletan projekat, što takođe nije u nadležnosti ministarstva", objasnio je Vesić u razgovoru za Juronjuz.

Na pitanje ko je odgovoran za izbor kompanija koje su radile na projektu, Vesić navodi konzorcijum kineskih kompanija - China Railway International Company i China Communications Construction Company.

"One su prema ugovoru iz 2017. godine izvođači radova, investitor je Infrastrukutra železnice Srbije, a finansijer je resorno ministarstvo. Prema tom ugovoru, oni biraju podizvođače", rekao je Vesić.

Konzorcijum kinsekih kompanija izabran je 2017. na osnovu međudržavnog ugovora, a Vesić ističe da je China Railway International Company svetski lider u izgradnji železničke infrastrukture.

Kako dodaje, ''projektant nikada ne može predvideti sve, pogotovu kada su u pitanju stari objekti''.

"Kada izvođač, radeći na terenu, vidi da je situacija drugačija nego što je u projektu, on ima obavezu da zaustavi radove i obavesti nadzor, a onda nadzor mora da pozove projektanta da se uradi dodatni projekat", kazao je Vesić.

Vesić ističe da Srbija nedovoljno održava javne objekte, ali da je posao Infrasturkutre železnice Srbije bio da nagleda rad Železničke stanice u Novom Sadu još od 1964. kada je ona izgrađena.

Novosadska železnička stanica je, prema njegovim rečima, trenutno zatvorena, a u toku je provera kompletne statike celog objekta.

U petak 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu urušila se nadstrešnica zbog koje je na licu mesta poginulo 14 osoba, dok su tri teško povređene.

Prema istraživanju Insajdera, državno preduzeće “Infrastrukture Železnice Srbije” koje je, prema Ugovoru, investitor i naručilac posla, do danas nije čak ni predalo zahtev za izdavanje upotrebne dozvole za zgradu Železničke stanice u Novom Sadu.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić u međuvremenu je i formalno podneo ostavku na mesto ministra 5. novembra.

Prema poslednjem saopštenju Višeg javno tužilaštva u Novom Sadu 5. novembra  "saslušano je ukupno 48 lica", a naloženo da se u toku istog dana sasluša još 5 lica. 

Tužilaštvo je navelo da su, pored ostalih, saslušani ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, odgovorni u "Železnicama Srbije“ AD, "Infrastrukturi Železnica Srbije“ AD, odgovorna lica angažovana na izvođenju radova.

"Infrastrukture Železnice Srbije" saopštile su da nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad – Subotica.

Rekonstrukcija zgrade Železničke stanice u Novom Sadu građena je po međudržavnom sporazumu Vlade Srbije i Republike Kine, i ugovoru državnih firmi "Infrastruktura Železnice Srbije i China Railway International i China Communications Construction Company.

Izvor: Tanjug