Vlada inicira izmene Prostornog plana, Beograd na vodi mogao bi se proširiti na Čukaricu i Novi Beograd (VIDEO)

Vlada Srbije donela je Odluku o izradi izmena i dopuna Prostornog plana područja posebne namene uređenja dela priobalja grada Beograda – područje priobalja reke Save za projekat "Beograd na vodi”, objavljeno je u Službenom glasniku.

Foto: Srđan Ilić

“Okvirna granica izmena i dopuna Prostornog plana obuhvata delove područja grada Beograda, odnosno delove katastarskih opština: Savski venac, Stari grad, Novi Beograd i Čukarica, površine od oko 327 hektara”, navedeno je u odluci koju je potpisao Ivica Dačić, zamenik premijera Vlade Srbije.


Prema navodima iz Odluke područje Beograd na vodi obuhvatiće i područje između Savskog trga i Drinske, deo zone Mostarske petlje do obale reke Save kod Starog železničkog mosta. Takođe, njime su obuhvaćene i određene parcele na teritoriji Novog  Beograda, Starog grada i Čukarice.

"Beograd na vodi“, naselje koje gradi istoimeno preduzeće u vlasništvu arapskog "Igl Hilsa“, planirano je da se proširi na još desetak parcela u samom gradskom jezgru, od čega su četiri parcele u zoni Savskog trga. Zauzeće i parcelu na kojoj je Hotel "Bristol“. "Beograd na vodi“ bi se po ovom planu mogao proširiti i na još šest novobeogradskih katastarskih parcela, ali i na više od stotinu parcela na Čukarici.

Beograd na vodi, foto: Pravno-informacioni sistem Republike Srbije

Rok za izradu Nacrta izmena i dopuna Prostornog plana je deset meseci od dana stupanja na snagu ove odluke. Procedura izmene prostornog plana poveren je republičkoj Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam.

"Ulaskom savremene arhitekture u staro gradsko jezgro, dakle u staru strukturu grada apsolutno bi se narušila ta kulturno - istorijska baština. Dakle, ne sme se dozvoliti da se više poruši u Beogradu ni jedan jedini spomenik kulture, nijedna kuća koja je pod zaštitom zato što smo u poslednjih nekoliko godina bukvalno svedoci bombardovanja grada. Širenjem Beograda na vodi, njihove strukture na starom jezgru, došlo bi do ozbiljnog urušavanja kulturno - istroijske baštine“, kaže za Insajder istoričar umetnosti Marko Bogdanović iz Centra za urbani razvoj.

Odluka kojom se u narednih deset meseci planiraju brojne izmene prostornog plana za "Beograd na vodi“ objavljena je u Službenom glasniku, tj. u centralnom registru planskih dokumenata.

"Ako nešto od parcela o kojima izmene prostornog plana govore podrazumeva rušenje starih objekata, to ne sme da se usvoji. Dakle, to ne smemo da dozvolimo da se usvoji. Ono što je jako bitno, to je ta javna rasprava. Ono što je takođe jako bitno, to je da struka i građanstvo budu uključeni, da to sve bude jako transparentno i da znamo šta se dešava i šta se planira, a ne da nagađamo da li su parcele koje se pojavljuju u ovom planu, u kojima se pojavljuje i hotel Bristol, da li se to odnosi samo na imovinsko-pravne odnose, ili se odnosi na to da će on biti srušen, ili se odnosi na to da će ga oni obnoviti“, zaključuje Marko Bogdanović.

Beograd na vodi prostire se na oko stotinu hektara između Beogradskog sajma i Brankovog mosta, reke Save i Savske ulice. Ukoliko budu usvojene izmene prostornog plana, proširiće se i na lokacije na kojima su Beogradski sajam, stara Šećerana, rukavac Ade Ciganlije i deo novobeogradskog priobalja.

Izvor: Insajder