Vlada Srbije proglasila 3. i 4. maj za Dane sećanja na žrtve masovnih ubistava

Vlada Srbije donela je u četvrtak 19. septembra Odluku da se 3. i 4. maj ustanove kao Dani sećanja na žrtve masovnih ubistava. Ova Odluka je doneta na predlog Ministarstva prosvete, a na inicijativu Viktimološkog društva Srbije, koju je podržala Radna grupa za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u OŠ „Vladislav Ribnikar“, navodi se u saopštenju Vlade.

Zgrada Vlade Srbije, foto: Srđan ilić

Kako se navodi u obrazloženju "odlukom, kojom su 3. i 4. maj proglašeni Danima sećanja na žrtve masovnih ubistava, podstiče se izgradnja kulture sećanja na stradale i šalje jasna poruka da žrtve ne smeju biti zaboravljene, kao i da ovakvi tragični događaji ne smeju da se ponove. Različite aktivnosti doprinele bi podizanju svesti javnosti, posebno mladih o tome kako sprečiti da se ovako tragični događaji ponove“.

Počev od školske 2024/2025. godine Ministarstvo prosvete je u pravilnicima o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada osnovnih i srednjih škola utvrdilo obeležavanje Nedelje sećanja i zajedništva, kao negovanje kulture sećanja i odavanja počasti nevinim žrtvama - učenicima i mladima kroz primere dobre prakse realizovane tokom školske godine, razvoj i promociju humanosti, empatije, tolerancije, poštovanja i dijaloga.

Na sednici je usvojen i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu za 2024. godinu. 

Ukupni prihodi predviđeni Predlogom iznose 2.173,4 milijarde dinara, što je za 132,5 milijardi dinara, odnosno 6,5 odsto više u odnosu na iznos prihoda predviđen inicijalnim budžetom za ovu godinu. 

Poreski prihodi planirani su u iznosu od 1.864,8 milijardi dinara (povećanje od 106,2 milijarde dinara), a neporeski u iznosu 275,1 milijarda dinara (povećanje od 28,4 milijarde dinara).

Projektovana stopa privrednog rasta za 2024. godinu, prema proceni Ministarstva finansija, iznosi 3,8 odsto BDP-a, što je više od originalne procene koja je iznosila 3,5 odsto. U apsolutnom iznosu to je 8.946,2 milijarde dinara, odnosno 76,3 milijarde evra.

Predloženim rebalansom budžeta su, između ostalog, predviđena veća izdvajanja za kapitalne investicije, za ostvarivanje prava iz oblasti zaštite porodice i dece, za zdravstvo, poljoprivredu, ekologiju, prosvetu, kulturu, odbrambeni sektor.

Ministri su izglasali i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom kao i Predlog zakona o bezbednosti u železničkom saobraćaju,.

 Izvor: Vlada Srbije