Vlada Srbije ukinula tarifu za biblioteke i uvela obavezne dvoazbučne tastature

Vlada Srbije stavila je danas van snage tarifu za javne biblioteke, po kojoj su po pozajmljenom primerku knjige morale da plaćaju nadoknadu od 15 dinara za ostvarivanje autorskih prava.

Foto: Unsplash/si Janko Ferlič

Tarifa je stavljena van snage na inicijativu Ministarstva kulture, nakon što su biblioteke upozorile da bi uvođenje njeno uvođenje moglo da ugrozi njihov rad i postojanje.

Vlada je na današnjoj sednici, kako se dodaje u saopštenju, usvojila i uredbu o načinu upotrebe i nabavke dvoazbučnih, ćiriličko-latiničkih tastatura, za koje navodi da će obaveznom upotrebom takvih tastatura doprineti efikasnijoj i održivoj primeni Zakona o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma.

"To će u praksi olakšati obaveznu upotrebu srpskog jezika i ćiriličkog pisma u radu državnih orrana, organa autonomnih pokrajina, gradova i opština, ustanova, privrednih društava i drugih organizacija, zatim u radu javnih preduzeća i javnih službi, kao i u radu drugih organizacija prilikom sprovođenja poslova utvrđenih zakonom kojim se uređuje službena upotreba jezika i pisama", dodaje se u saopštenju.

Na sednici su usvojena i rešenja o dodeli priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina, prema kojima su to priznanje dobila ukupno 24 umetnika, odnosno stručnjaka u kulturi.

Priznanje se dodeljuje u oblastima književnog stvaralaštva i prevodilaštva, muzičkog stvaralaštva i muzičke interpretacije, likovne, primenjene i vizuelne umetnosti, dizajna i umetničke fotografije, filmske umetnosti, audio i vizuelnog stvaralaštva, pozorišne umetnost, opere i u drugim oblastima.

"Ovo priznanje podrazumeva da umetnik, odnosno stručnjak u kulturi dobija doživotnu mesečnu naknadu u visini jedne prosečne zarade bez poreza i doprinosa", piše u saopštenju.


Izvor: Beta