Posle jedinstvenog stava akademske zajednice, Vlada povlači dopunu Zakona o visokom obrazovanju
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević saopštio je da će vlada u petak 22. novembra doneti odluku o povlačenju dopuna Zakona o visokom obrazovanju. Ova odluka dolazi posle kritika akademske zajednice na dopunu Zakona i najave da bi Univerzitet u Beogradu mogao i obustaviti rad.
Univerzitet u Beogradu je juče u saopštenju izrazio duboku zabrinutost zbog najavljenih izmena Zakona o visokom obrazovanju i najavio da će, ukoliko Vlada Srbije ne uvaži argumentovane zahteve i predlog tog zakona ne povuče iz skupštinske procedure, preduzeti odgovarajuće mere koje, između ostalog, mogu podrazumevati i privremenu obustavu rada.
"Smatramo da Predlog zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju sadrži suštinske nedostatke koji ga čine neprihvatljivim, a razlozi na kojima počiva predložena dopuna nisu legitimni i svrsishodni i ne mogu se opravdati sa stanovišta interesa i vrednosti obrazovnog sistema naše države", navedeno je u saopštenju koje je potpisao rektor Vladan Đokić.
Univerzitet je naveo i da se uvođenjem člana 52a Zakona, strani univerziteti nedvosmisleno privileguju potpisivanjem sporazuma i dobijanjem dozvole za rad od Ministarstva prosvete bez postupka akreditacije.
"Na taj način se devalvira ne samo rad Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju, već se i svi univerziteti u Srbiji, i državni i privatni, dovode u izrazito neravnopravan položaj", konstatovao je Univerzitet u Beogradu.
Vučević – nezapamćeni pritisak
I dok se akademska zajednica udružila u stavu i mišljenju da je dopuna Zakona o visokom obrazovanju loša, predsednik Vlade Srbije je to video kao pritisak.
"Zbog nezapamćenih pritisaka i ucena rukovodstva Univerziteta, Vlada će sutra doneti odluku o povlačenju dopuna Zakona o visokom obrazovanju. Nažalost, postoje ljudi koji ne žele da naša deca studiraju na stranim univerzitetima i da to mogu u Srbiji, a ne van naše zemlje. Bez obzira na sve pritiske, nastavićemo da se borimo i naša zemlja će biti zemlja razvoja i napretka u kojoj će naša deca imati mogućnost slobodnog izbora da se obrazuju tamo gde žele i da ostanu u svojoj domovini", naveo je Vučević.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je očajan zbog odluke Vlade Srbije da povuče izmene Zakona o visokom obrzovanju iz skupštinske procedure.
On je za Radio-televiziju Srbije rekao da je razgovarao sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem, koji je razgovarao o zakonu sa "dekanima i ovim drugim ucenjivačima".
"Mi poštujemo odluku RTS, bez da se sasluša druga strana, posle dogovorenih pitanja, da moramo da povučemo taj zakon. A ja ću sada možda lično podneti predlog toga zakona Skupštini, pa ćemo da vidimo ko će imati većinu", kazao je Vučić.
A u sinoć emitovanom Intervjuu na Insajder televiziji, profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Dubravka Stojanović je govoreći o predlogu Vlade o dopuni zakona o visokom obrazovanju, kojim bi se omogućilo stranim univerzitetima da otvore određene studijske programe a da licencu dobijaju od Ministarstva prosvete a ne od nacionalnog akreditacionog tela, ocenila da bi usvajanje tih izmena bio kraj univerziteta u Srbiji, kako državnih tako i privatnih:
“Sa jedne strane, tim stranim univerzitetima neće biti potrebna akreditacija koju svi mi moramo da prolazimo svakih pet godina. A druga stvar, koja je još zanimljivija, država će plaćati školarinu srpskim studentima da bi se školovali na stranom univerzitetu.Kako je sad to uopšte moguće? Zašto bi država Srbija plaćala školarine studentima za školu na stranom univerzitetu? Slažem se sa onima koji su rekli da je to osveta loših đaka, posebno onih ministara za koje je Beogradski univerzitet doneo odluku da su njihovi doktorati plagirani, kao što je slučaj Siniše Malog. Dakle, vi pravite paralelni Beograd, vi pravite paralelnu državu Srbiju, vi ste napravili paralelnu klasu, novu klasu bogataša i sada pravite i paralelni univerzitetski sistem. Problem je sa svim tim paralelnim svetovima, ali je najveći problem kad napravite paralelni obrazovni sistem, jer onda ste svojoj naciji ukinuli budućnost, jer bez obrazovanja i nauke ona će tumarati u apsolutnom mraku.”
Izvor: Insajder/ Agencije