Vučić nakon razgovora s Lajčakom: Rekao sam da smo ozlojeđeni i frustrirani zbog rušenja svega potpisanog
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se u Njujorku sastao sa ministrom spoljnih poslova Kine Vang Jiem koji je još snažnije izrazio podršku teritorijalnom integritetu Srbije po pitanju AP KiM, kao i sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom, kome je ukazao na rušenje svega što je potpisano i prihvaćeno Briselskim sporazumom.
"Razgovarao sam sa ministrom spoljnih poslova Narodne Republike Kine u jednom istinskom prijateljskom razgovoru i zahvalan sam na čeličnom prijateljstvu i na podršci. Mislim da je Vang Ji bio vrlo rezolutan i vrlo jasan kada je u pitanju poštovanje međunarodnog javnog prava i teritorijalnog integriteta Srbije. One (poruke) su uvek jasne, ali rekao bih da je ovog puta to bilo za nijansu još snažnije kako se Vang Ji izjasnio po tom pitanju", rekao je Vučić novinarima.
On je naveo da je razgovarao i predsednikom Irana o svim problemima kako na Bliskom Istoku, tako i u našem regionu.
"Hvala im na podršci teritorijalnom integritetu Srbije, kao što ćemo i mi uvek podržavati teritorijalni integritet svake međunarodno priznate zemlje, razume se i Irana. Razgovarali smo i o nekim drugim, ekonomskim temama. Jutros sam imao razgovor, po američkom vremenu, sa Lajčakom i rekao sam mu koliko smo i ozlojeđeni i frustrirani zbog svega, zbog rušenja svega onoga što je potpisano i prihvaćeno u Briselu 2013. Od policije na severu, do ukidanja dinara, pošte, nedozvoljavanja srpskoj robi iz centralne Srbije da uđe na Kosovo i Metohiju i uvek izmišljanja nekakvih razloga, u stvari sa jednim ciljem da se protera srpski narod sa KiM", rekao je Vučić.
"Nema leka za rešenje problema na Kosovu i Metohiji"
On je naveo da nema efikasnog leka za rešenje problema na Kosovu i Metohiji dok se, kako je rekao, okolnosti u svetu ne promene i Srbija ne bude u mogućnosti da iznese zahteve u skladu sa međunarodnim javnim pravom.
Novinarima iz Srbije u Njujorku, gde učestvuje na zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, Vučić je rekao da građani Srbije znaju da on u sinoćnom govoru u UN nije mogao da preporuči "mnogo lekova" za izlazak iz problema u vezi Kosova i Metohije.
"Kao što u savremenom svetu ne postoji efikasan lek za rak, tako je i za naše probleme koji se tiču Kosova i Metohije. Stvari da držimo pod kontrolom i da možemo da živimo - to je naša obaveza dok se okolnosti u svetu ne promene kada budemo mogli da imamo zahteve u skladu sa međunarodnim javno-pravnim normama. Ništa više od toga ne tražimo, ni manje", rekao je Vučić.
On je odbacio navode da bi školstvo i zdravstvo na severu Kosova i Metohije, koje funkcioniše po srpskom sitemu, mogli da budu uključeni u kosovski.
"Neće se to desiti. Oni mogu da dođu i policija da zatvori škole i vrtiće, ali se ovo drugo neće dogoditi. Mi ćemo i dalje da nastavnicima isplaćujemo plate, radićemo sa decom, ali ne mislim da će im to biti lako", rekao je Vučić novinarima iz Srbije u Njujorku.
Ocenio je da je Priština promenila kurs, "pošto ne sme da zauzima most" na Ibru u Kosovskoj Mitrovici.
"Neka oni rade svoj posao, mi imamo naše mere. Mi ćemo u razgovoru sa našim narodom uvek pronalaziti rešenja, i to pokazuje kolika je njihova nervoza, histerija. Oni ni o čemu drugom ne mogu da pričaju, osim o Srbiji, Beogradu i Srbima. Nemaju nijednu drugu temu", kazao je Vučić.
Prema njegovim rečima, Priština tvrdi da na Kosovu ima četiri odsto Srba.
"Ne, u ovom trenutku, iako je malo Srba, progone ih, je više od osam odsto Srba, zato što nema Albanaca. Samo što oni vole da broje Srbe, a ne vole da broje Albance koji žive na Kosovu", rekao je Vučić.
Naveo je da su srpske službe odradile "ozbiljan posao" i da znaju tačno koliko Srba ima na Kosovu i Metohiji.
"Ako nisu u stanju da prebroje, mogu da traže pomoć i podršku, pa ćemo im pružiti tu priliku", kazao je Vučić.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjaj Svečlja izjavio je danas da će biti zatvorene sve institucije koje rade van kosovskog sistema, ali da srpsko zdravstvo i školstvo imaju specifičan tretman zbog Ahtisarijevog plana, ali dodavši da će svakako morati da funkcionišu na osnovu kosovskih zakona.
Izvor: Tanjug, Beta