Vučić: Srbija će biti pouzdan partner EU i Nemačkoj po pitanju mineralnih sirovina

Predsednik Aleksandar Vučić poručio je da će Srbija po pitanju mineralnih sirovina biti pouzdan partner EU i Nemačkoj i da je naša zemlja poštovala i da će uvek poštovati sve pravne procedure.

Olaf Šolc i Aleksandar Vučić, foto: Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

 Vučić je tako odgovorio na pitanje da li EU može zbog odnosa koje Srbija ima sa Kinom da se pouzda u ono što je dogovoreno po pitanju sirovina, kao i kada je reč o drugim metalima.

"Mi smo potpisali okvirni memorandum oko sirovina. Drugačija je priča o niklu i mnogo komplikovanija, pošto je to prljava tehnologija i tako dalje. Ali mi imamo nešto što će biti mnogo važnije od nikla i kobalta. Mi imamo molibden i kalcit, to su materijali budućnosti i spremni smo o tome da razgovaramo, sa kim drugim, nego sa EU. Nemamo mi problem u odnosima sa Narodnom Republikom Kinom. Naši odnosi su vrlo dobri i verujem da će takvi i ostati", rekao je Vučić.

Kazao je naša strana za ovo što je danas potpisano obećala predstavnicima Evropske unije i naglasio da to nije bilo pitanje ni novca, ni pitanje bilo čega drugog, već isključivo pitanje budućnosti Srbije i pitanje našeg obećanja. 

"Kada pružimo ruku i kada kažemo nešto nekome, a ja sam to rekao i kancelaru Šolcu i Marošu Šefčoviču, da ćemo biti pouzdan partner Evropskoj unije i Nemačkoj na ovom putu, to je značilo upravo to što sam rekao. Da li mi sa Kinezima imamo dobre odnose? Da, imamo odlične odnose, to nema veze sa ovim projektom, ovaj projekt radimo sa Evropljanima i može svet ceo da se okrene naopako, to se neće promeniti Srbija je pouzdan i siguran partner za svakoga", poručio je Vučić.

Vučić je napomenuo da je površina projekta Jadar manja 70 ili 80 puta od broskog basena, kao i da mnogi ljudi ne mogu da nas ni da pronađu gde je podzemni rudnik Čukaru peki kod Bora, zato što je to podzemni rudnik sa vrhunskom tehnologijom.

Zbog toga nam živi istok Srbije, a u Boru su plate iznad proseka u Srbiji.

"Da li treba da ne dozvolimo šansu za razvoj Zapadnoj Srbiji? U Zapadnoj Srbiji kada pogledate od Loznice, Malog Zvornika, Krupnja, čitave Azbukovice, Ljubovije, Bajine Bašte, nemamo formalno 130.000 ljudi, ne prenoći više od 110.000 ljudi. Prazan nam je zapad Srbije, Drina nam je prazna. A što nam je prazna? Pa zato što nije bilo dovoljno posla, zato što nije bilo dovoljno industrije. Zato što uvek lako govoriti nešto protiv nečega. Najlakše je tako. Nisam izabran za predsednika Republike da bih govorio kako sve ne valja i ništa ne valja, već da radim i da preduzimam stvari", rekao je Vučić.

Naglasio je da kada neko vodi zemlju, mora da uzme celinu interesa zemlje, ali i celinu kraja koji želi da podigne. 

"Šta bi bio moj interes kao predsednika Srbije, da na bilo koji način učestvujem u nečemu što je protiv naših interesa? Samo mi objasnite što, da mi nisu dali pare, da me nisu platili nekad nečim, iako sam više uradio za ovaj projekat nego svi njihovi zaposleni zajedno. Pa kakva bi to sramota za mene bila. Pa pre bih se ubio nego što bih to uradio. Ali to neki polaze od sebe, pa zamišlju da sam isti kao oni. Ovo radimo za dobrobit Srbije. Ovo radimo zato što je to izuzetna i fantastična prilika za našu zemlju", rekao je Vučić.

Na pitanje da li je u Srbiji bilo problema pošto su danas širom sveta prijavljeni problemi i prekidi u IT mrežama i na aerodromima, Vučić je rekao da je upravo dobio informaciju da je sada sve u redu na beogradskom aerodromu.

Kada je reč o odnosima EU i Kine, evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič rekao je, odgovrajući na pitanje novinara, da EU nema nikakav interes da uđe u trgovinski rat sa Kinom, kao i da je cilj EU da njihova međusobna trgovina bude zasnovana na transparentnosti i dobrobiti.

On je, na Samitu o kritičnim sirovinama u Palati Srbije, rekao da EU želi da intenzivira komunikaciju sa Kinom kako bi ponovo uspostavili ravnopravne uslove za saradnju.

"Kako bi se evropske kompanije u Kini tretirale na isti način na koji se tretiraju kineske ovde, u Evropi", rekao je Šefčovič, na pitanje novinara da li je EU spremna da uđe u trgovinski rat sa Kinom, s obzirom na to da ni u samoj Uniji ne postoji konsenzus po pitanju uvođenja tarifa za električna vozila.

On je dodao da EU želi pravične tržišne uslove po pitanju zelene tehnologije.

"Želimo da se pozabavimo ovim pitanjima i da o tome razgovaramo sa našim kineskim kolegama. Želimo da budemo sigurni da će trgovina između Evropske unije i Kine biti zasnovana na transparentnosti, pravednosti i dobrobiti", poručio je Šefčovič.

Izvor: Tanjug