Vučić u Savetu bezbednosti: Priština stvara nepodnošljive uslove za život na KiM, potrebno veće prisustvo UNMIK-a
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da prištinske vlasti stvaraju nepodnošljive uslove za život Srba i drugih nealbanaca, ocenivši da pogrom Srba na Kosovu traje od 1999. do danas.
Na sednici SB UN, na kojoj se razmatra novi, šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu (UNMIK), Vučić je danas rekao da je "brutalna represija" nad Srbima i nealbancima pojačana posle hitne sednice SB UN o Koosvu, održane 8. februara na zahtev Beograda.
Vučić je rekao da je Srbija na toj sednici SB UN "detaljno objasnila kako privremene institucije u Prištini kontinuirano i namerno stvaraju nepodnošljive uslove za život Srba i nealbanaca".
"Srbija je pred SB UN predstavila sve korake kojima Priština sprovodi planirane, rasprostranjene i sistematične napade na srpske civile, uključujući kontinuirano pravno nasilje, fizičko nasilje i targetiranje", kazao je Vučić.
Današnje, 45 minuta dugo izlaganje Vučić je počeo ukazujući da je prošle nedelje bila 11. godišnjica potpisivanja Briselskog sporazuma, navodeći da je jedan od poptpisnika bila i Evropska unija. On je kazao da su Srbi ispunili sve na šta su se obavezali tim sporazumom, a da Priština nije formirala Zajednicu srpskih opština (ZSO).
"Prošlo je 11 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, najvažnijeg sporazuma na putu ka normalizaciji. Tih 11 godina neispunjenih obećanja, svakodnevnih izgovora i neistina, kao i slučajne ili namerne nesposobnosti Evropske unije da pomeri stvari sa mrtve tačke, rezultiralo je kontinuiranim pravnim nasiljem i fizičkim maltretiranjem Srba na Kosovu i Metohiji", rekao je Vučić.
Vučić je kazao da Guterešov izveštaj o radu UNMIK-a od 19. septembra 2023. do 15. marta 2024. godine "ne ukazuje na ozbiljnost stanja na terenu, iako činjenično dokumentuje gotovo sve značajne događaje u tom periodu".
Predsednik Srbije rekao je da mera ukidanja upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji "predstavlja kulminaciju etnički motivisane, promišljene kampanje, koju privremene prištinske institucije vode protiv Srba na KiM".
Vučić je poručio da je neophodno da specijalna predstavnica UNMIK-a Karoline Zijade primeni svoja ovlašćenja i nadgleda privremene institucije samouprave Prištine, preduzme hitne akcije, u saradnji sa Kforom, kao i da bude više, a ne manje UNMIK-a na KiM.
"Ali takođe da preduzme hitne akcije u saradnji sa Kforom usmerene ka garantovanju bezbednosti i ljudskih prava svim stanovnicima KiM", naglasio je Vučić.
Poručio je da su nam na KiM hitno potrebna rešenja koja znače više UNMIK-a, a ne manje.
Naveo je da je Srbima bila uskraćena sloboda kretanja, da su prebijani, da su postavljani nelegalni punktovi za provere, da su besmisleno hapšeni, da su prištinske snage pucale na njih, kao i da je oduzeta imovina Srba za policijsku bazu, da je nasilno oduzimana imovina Srpske pravoslavne crkve i da su narušavana srpska groblja.
Umesto da bude kažnjena vlast kosovskog premijera Aljbina Kurtija, ona biva nagrađena, rekao je Vučić i dodao da je mnogo puta pomenut incident u Banjskoj, ali da niko ne pominje to što je kosovski vojnik pred Božić prošle godine pucao u dečaka i njegovog rođaka.
Govoreći o slučaju Banjska, Vučić je rekao da je Srbija nedvosmisleno osudila nasilje, ali da ta dešavanja nisu bila uzrok, već posledica represije i progona civila. On je poručio da Srbija zato neće dozvoliti da se ta tragedija koristi kao alibi za progon Srba, kao ni za skretanje pažnje sa toga.
Vučić je rekao i da Srbija zahteva momentalno puštanje na slobodu, kako je istakao, svih političkih zatvorenika.
Istakao je i da je Srbija mesecima bila lažno optuživana da će pokrenuti agresiju na Kosovo i poručio da je Srbija apsolutno posvećena miru, međunarodnom javnom poretku i procesu dijaloga pod pokroviteljstvom EU i da će dati sve od sebe da održi mir i stabilnost regiona.
On je govorio i o mogućnosti članstva Kosova u Savetu Evrope i naglasio da bi to bilo izrugivanje međunarodnom pravu.
Vučić predstavniku SAD: NATO akcija protiv Srbije nije bila legitimna
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija osporio stav predstavnika SAD Roberta Vuda da je NATO bombardovanje Jugoslavije bila legitimna akcija.
Vučić je reagovao na reči Vuda koji je, odgovarajući ruskom ambasadoru pri UN Vasiliju Nebenzji, rekao da je bombardovanje bilo neophodno i legitimno.
"Moram da kažem ambasadoru SAD da akcija protiv Srbije nije bila legitimna, već potpuno nelegitimna. To je bila agresija na nezavisnu i suverenu zemlju, izvedena bez saglasnosti SB UN", rekao je Vučić američkom diplomati tokom rasprave na sednici SB UN.
Na kraju sednice SB UN, koristeći pravo na repliku, Vučić je kazao i da je danas od predstavnika najmanje osam članica SB UN čuo zabrinutost zbog sukoba u selu Banjska 24. septembra, ali da "nije čuo, osim od dvoje, zabrinutost zbog sedam ranjenih Srba od tada".
Povodom izraženih stavova o potrebi ulaska Kosova u sve međunarodne organizacije, Vučić je kazao da one diplomate koje su danas o tome govorile "zaboravljaju da kažu da je pre toga Kosovo trebalo da formira ZSO".
"To je dogovoreno sa kancelarom (Nemačke Olafom) Šolcom, (predsednikom Francuske) Emanuelom Makronom, (premijerkom Italije) Đorđom Meloni i drugima iz EU sa kojima sam razgovarao o tom pitanju. I to nije uključivalo ulazak Kosova u UN i u agencije UN", naveo je Vučić.
Dodao je da će Srbija "uraditi svoj posao, čak i po pitanju Banjske", ali da "nikada neće čuti ništa o proterivanju Srba sa cele teritorije Kosova".
"Plašim se da ćemo sledeći put čuti još veća priznanja od Vjose Osmani, koja je rekla da Srbi čine svega 3-4 odsto stanovništva Kosova. Pre dve godine bilo je više od 7,5 odsto Srba, što svedoči o politici etničkog čišćenja", rekao je Vučić.
Izvor: Tanjug, Beta, FoNet