Zaštititi bicikliste
Svaka 11. osoba stradala u saobraćajnim nesrećama u poslednjih nekoliko godina je biciklista, pa je zato neophodno prilagoditi saobraćajnu infrastrukturu željenom obimu biciklističkog saobraćaja, izjavio je danas pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja, Mirko Koković.
On je na okruglom stolu "Zagovaranje za izmene zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima u korist alternativnih vidova prevoza", rekao da svi treba da budu svesni da je Srbija zemlja koja reljefnim i vremenskim prilikama omogućava veći obim biciklističkog saobraćaja i da to treba iskoristiti.
Pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije, pukovnik Vladan Nikolić, poručio je da će policija sa zadovoljstvom raditi zajedno sa biciklistima za opšte dobro, jer je sistem bezbednosti saobraćaja onoliko dobar koliko su zaštićeni najranjiviji u njemu.
On je ukazao na činjenicu da je bicikl jedino sredstvo prevoza kojim, po zakonu, može upravljati i dete, i da je u proteklih pet godina, nažalost, poginulo petoro dece a 650 povređeno vozeći bicikl.
Izvršni direktor Biciklističke unije Srbije, Zoran Bukvić, rekao je da je cilj te asocijacije da Ministarstvo saobraćaja usvoji nacrt strategije u toj oblasti koji su predložili i prosledi ga drugim ministarstvima na usvajanje, jer to doprinosi smanjenju gužvi u saobraćaju, manjem zagađenju i poboljšanju zdravlja građana.
Igor Velić iz te organizacije naveo je podatak da je od 2015. do 2021. godine bilo 379 saobraćajnih nesreća sa poginulim i više od 10.000 sa povređenima, u kojima su učestvovali biciklisti.
Glavni razlog stradanja je infrastruktura koja nije prilagođena biciklistima. Srbiji nedostaje sistem tehničke regulacije saobraćaja koji bi poboljšao bezbednost biciklista, zaključio je Velić.
Izvor: FoNet