Zašto se saveznici plaše da bi izraelska vojska mogla upasti u zamku u Gazi

Dok posmatraju vazdušne napade i haubice sa vrućim cevima kako gađaju mete u Gazi, proveravaju svoje lično oružje, komunikacije i mreže, među hiljadama izraelskih vojnika spremnih za borbu može biti vrlo malo onih koji se tiho ne pitaju: „Da li je ovo zamka?", navodi se u analizi Sama Kajlija, novinara CNN-a.

Izraelski vojnici u zoni u blizini granice sa pojasom Gaze, na jugu Izraela, foto: Tanjug/ AP Photo/Tsafrir Abayov

Hamas, i njegovi podržavaoci u Teheranu, sigurno su planirali da se suoče sa žestokom izraelskom kopnenom ofanzivom nakon terorističke infiltracije u Izrael.

Moguće je, čak i verovatno, da je Hamas imao nameru da užasi naneti tolikom broju civila garantuju masovni izraelski odgovor, bez obzira na cenu za civile u Gazi.

Sledeći potezi Izraela će odrediti stvari koje dolaze - možda decenijama. Sve se svodi na Gazu.

Hamas je isprepletao pojas mrežama tunela. Prepuniće krajolik iznad zemlje zamkama i minama, i imaće planove da dočekaju IDF sa bilo čime, od rojeva bombaša samoubica do timova “za lov” - kako bi vojnike uzeli za taoce.

Američki generali i drugi zvaničnici podelili su svoja iskustva urbanog ratovanja u velikim razmerama sa Izraelom.

Iračkoj vojsci, uz podršku američkih, britanskih i drugih specijalnih snaga, uz nemilosrdne vazdušne napade, trebalo je devet meseci da istera ISIS iz Mosula 2017. godine.

Grad na severu Iraka bio je uglavnom ispražnjen od civila, ali su se borbe vodile od kuće do kuće. ISIS je koristio sisteme tunela koje je izgradio da napadne vladine trupe koje su zauzele Mosul ciglu po ciglu, u veoma krvavim borbama.

Veštine pravljenja bombi od strane Hezbolaha, libanske militantne grupe i bliskog saveznika Hamasa, metastazirale su širom Bliskog istoka. 

U Gazi će izraelske trupe znati da se suočavaju sa improvizovanim eksplozivnim napravama napravljenim od punjenja koje mogu da “osakate” tenk. 

Oni će znati i da će Hezbolahove sposobnosti da uništava oklop biti dodatno poboljšane otkako je Izrael poslednji put vodio ozbiljnu bitku u Libanu 2006. i bio šokiran tadašnjom sofisticiranošću lokalne milicije. 

 Podsećamo da je Palestinska militantna grupa Hamas počela 7. oktobra raketne udare na jug Izraela, a potom je izvela i kopneni upad. Izrael je žestoko odgovorio udarima na Pojas Gaze, a u sukobima je do sada poginulo više hiljada ljudi.

Sve najvažnije  informacije o konfliktu Izraela i Hamasa pročitajte u našem blogu.

 Izvor: CNN