Završava se prelazni rok za primenu odluke o ukidanju dinara na Kosovu

Prelazni period koji je Centralna banka u Prištini odredila za početak primene uredbe kojom se zabranjuje upotreba dinara na Kosovu, završava se u subotu 11. maja u ponoć.

Dinari, kovanice. Foto: Srđan Ilić

Od nedelje 12. maja će biti preduzete mere protiv svih onih koji za gotovinske transakcije na  Kosovu koriste druge valute osim evra, prenosi RTK.

U ovom periodu nisu izricane kaznene mere, ali su građani informisani o primeni uredbe o gotovinskom plaćanju.

Komercijalne banke koje posluju na Kosovu dobile su instrukcije da otvore nove filijale na severu.

Kako je saopštila Centralna banka Kosova, posle 12. maja, sve gotovinske transakcije bilo gde u Pokrajini moraju da se obavljaju u evrima.

"Druge valute osim evra, mogu da se koriste kao vrednost za skladištenje u fizičkom obliku ili na bankovnim računima u neevro valutama, za vršenje međunarodnih plaćanja u neevro valutama i za devizne aktivnosti", navodi se u uredbi CBK.

Premijer Kosova Aljbin Kurti, upitan pre nekoliko dana o završetku prelazne faze, ponovio je da je Centralna banka Kosova ta koja odlučuje o takvim pitanjima, a ne izvršna vlast.

Uredba prištinske centralne banke o zabrani upotrebe dinara u gotovinskim transakcijama na Kosovu i Metohiji stupila je na snagu 1. februara.

Iz vlade u Prištini tada su pozvali centralnu banku da dozvoli tranzitni period za građane koji koriste dinare kako bi se prilagodili novim propisima. Taj prelazni period ističe danas.

U Briselu će sledeće nedelje biti održana sedma po redu runda dijaloga Beograda i Prištine, tokom koje će, kako je najavio direktor Kancelarije za KiM Petar Petković, glavna tema ponovo biti "jednostrana i protivpravna odluka Prištine da ukine dinar i dinarski platni promet na Kosovu i Metohiji".

Petković je istakao da se odluka o ukidanju dinara na Kosovu i Metohiji ugrožava opstanak srpskog naroda u pokrajini i dovodi u pitanje funkcionisanje i postojanje svih srpskih institucija.

"Ovo će biti sedmi po redu sastanak u Briselu povodom odluke Prištine da ukine dinar na Kosovu i Metohiji, ali su nažalost svi dosadašnji sastanci pokazali da ne postoji realan pristup, ali ni politička volja Prištine da se ovaj problem reši", naglasio je Petković, dodavši da je Beograd do sada izneo niz konkretnih predloga, koje je druga strana odbila i da je sva odgovornost za rešavanje ove situacije na Prištini, koja je i jedini krivac za izazivanje krize. 

Izvor: Tanjug