Žigmanov pozvao Komitet za ljudska prava UN da izvrši uvid stanja na Kosovu i Metohiji

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije Tomislav Žigmanov pozvao je Komitet za ljudska prava Ujedinjenih nacija da izvrši uvid u stanje u toj oblasti na Kosovu i Metohiji.

Tomislav Žigmanov. Foto: Srđan Ilić

Žigmanov je u Ženevi, tokom predstavljanja izveštaja Srbije o primeni Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima tom Komitetu, rekao da se trenutno, na teritoriji Kosova i Metohije, Srbi i drugi pripadnici nealbanskih zajednica suočavaju sa institucionalnim i sistemskim kršenjem prava.

"Ova kršenja se odvijaju kroz etničku diskriminaciju u svim institucijama, kao i kroz uskraćivanje vršenja biračkog prava Srbima. U toku je ukidanje dinara, kao sredstva plaćanja u srpskoj zajednici", kazao je Žigmanov, a prenelo ministarstvo u saopštenju.

Prema njegovim rečima, na taj način se onemogućava život Srba, jer se kroz dinarsku valutu isplaćuju zarade, penzije, stipendije, finansiraju narodne kuhinje, subvencioniše oko 2.000 domaćinstava.

Žigmanov je zatražio od Komiteta da Misiju UN na Kosovu (UNMIK) izvesti o primeni standarda iz Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima na teritoriji Kosova i Metohije.

Centralna banka Kosova (CBK) saopštila je 17. januara da je na sednici održanoj 27. decembra 2023. godine Odbor te banke doneo Uredbu o gotovinskom poslovanju prema kojoj je jedina valuta koja se može koristiti na Kosovu za gotovinske transakcije u gotovini i platnom sistemu - evro, što znači da od 1. februara, kada je Uredba stupila na snagu, srpski dinar neće moći da se koristi.

Zvanični Beograd, ekonomisti i, pre svih, tamošnji Srbi, najavu ukidanja platnog prometa smatraju veoma lošom odlukom koja može da ima posledice ne samo po nastavak dijaloga već, pre svega, po situaciju na terenu i svakodnevni život građana.

CBK saopštila je da je počela sa preduzimanjem dodatnih mera, u cilju lakšeg sprovođenja uredbe o evru, koje će trajati najduže tri meseca, kako bi se Srbima koji na Kosovu koriste dinar omogućio prelazni period za prilagođavanje i potpuni prelazak na evro kao jedinu valutu.

U severnom delu Kosovske Mitrovice sa protesta Srba 12. febraura zatraženo je od kosovskih vlasti da omoguće isplatu penzija i ostalih davanja u dinarima.

Izvor: Beta