Zijade u SB UN: Trenutna situacija na Kosovu i Metohiji može jedino kompromisom da se prevaziđe
Specijalna predstavnica generalnog sekretara UN i šefica misije Unmika Karolin Zijade izjavila je u ponedeljak 23. oktobra da trenutna situacija na Kosovu i Metohiji može jedino kompromisom da se prevaziđe.
Ona je na početku sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj će se govoriti o izveštaju Unmika o KiM da su deeskalatorne namere ključne da se prevaziđu tenzije i da se nada da će sastanci obe strane sa predstavnicima EU i drugih izaslanika održani 21. oktobra vratiti dijalog na put i to da obe strane primene postignute sporazume.
"Obe strane treba da se obavežu na sprovođenje ranije dogovorenih obaveza, da će raditi na formiranju ZSO i drugih sporazuma. Ako se ne ostvari politički kompromis to će uticati na dobro stanje i život običnog naroda, naročito na severu", rekla je Zijade.
Prema njenim rečima u tom smislu je važno istaći da odlaganje sprovođenja sporazuma dovodi do odlaganja EU konferencije koja bi verovatno privukla znatnu ekonomsku pomoć.
Ona je rekla i da se izveštaj Unmika odnosi na period od 19. marta do 18. septembra ali da mora da skrene pažnju na bezbednosni incident od 24. septembra u selu Banjska, koji je ta misija osudila i pozvala na uzdržanost.
"Taj događaj je pogoršao već narušeno bezbednosno okruženje koje karakteriše kontradiktorna percepcija naročito na severu KiM. U danima koji su prethodili političke i bezbednosne tenzije su se stalno povećavale u odsustvu opipljivog dijaloga", rekla je ona.
Dodala je i da retorika obe strane deli, umesto da se šire političke poruke koje smiruju.
Podsetimo, kosovska policija je saopštila da je u napadu u selu Banjska, 24. septembra, ubijen jedan njihov pripadnik, a da su dvojica ranjena. U sukobu s pripadnicima kosovske policije ubijeno je troje Srba.
Punomoćnik Milana Radoičića, advokat Goran Petronijević, pročitao je u petak, 29. septembra, izjavu Radoičića koji je naveo da je zajedno sa sunarodnicima došao u Banjsku na KiM kako bi ohrabrio srpski narod u pružanju otpora teroru režima Aljbina Kurtija. Istakao je i da o tome nisu bile obaveštene vlasti u Beogradu.
Radoičić je priveden u akciji Uprave kriminalističke policije, koja mu je pretresla stan i druge prostorije.
Viši sud je saopštio da je Radoičiću određena mera zabrane napuštanja boravišta kojom mu je zabranjeno da bez odobrenja suda napusti teritoriju Republike Srbije i zabranjen odlazak na teritoriju AP Kosovo i Metohija, te mu je naloženo da se svakog 1. i 15. u mesecu javlja nadležnoj policijskoj stanici.
Dodaje se da je Radoičiću privremeno oduzeta putna isprava i to pasoš Republike Srbije, "a okrivljeni je upozoren da se protiv njega može odrediti pritvor ukoliko prekrši izrečene zabrane i obaveze".
Više javno tužilaštvo u Beogradu uložilo je 5. oktobra žalbu na rešenje sudije za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu kojim je odbijen predlog ovog tužilaštva za određivanje pritvora Radojičiću zbog opasnosti od bekstva.
Naredbom o sprovođenju istrage, Radoičić se tereti da je od januara 2023. godine do 24. septembra oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći nabavljao iz Tuzle.
Oružje mu je, tvrdi tužilaštvo, isporučivano u Beogradu, najčešće na potezu Bubanj Potok – Vrčin, a zatim ga je prenosio i skladištio na neutvrđenim lokacijama na teritoriji Kosova i Metohije.
Oružje je, kako se navodi, skrivao u napuštenim objektima i šumama, pa je kao kolovođa grupe sa više NN lica, zajedničkim delovanjem i opšte opasnom radnjom 24. septembra izazvao opasnost za život ljudi u Banjskoj.
Radoičić se sumnjiči za udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozovoljeno držanje oružja i teška dela protiv opšte sigurnosti.
Izvor: Tanjug