Zvaničnici širom sveta optužuju Moskvu za smrt Navaljnog: "Ako reše da me ubiju, to znači da smo izuzetno jaki" (VIDEO)

Aleksej Anatoljevič Navaljni ruski opozicioni lider, advokat i aktivista za borbu protiv korupcije Ruski umro je danas u 48. godini u kaznenoj koloniji u polarnom Uralu, gde je služio zatvorsku kaznu od 30 godina.

Aleksej Navaljni. Foto: Tanjug/AP Photo/Pavel Golovkin

Saopštenje Kancelarije Federalne kazneno-popravne službe Rusije za Jamalo-Nenecki autonomni okrug prema kome se Navaljni, posle šetnje, osećao loše i izgubio svest, nakon čega je neuspešno reanimiran izazvalo je brojne spekulacije širom sveta i sumnje da nije umro prirodnom smrću.

Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je danas da je Rusija odgovorna za smrt opozicionog političara Alekseja Navaljnog, ukoliko je vest o njegovoj smrti tačna, dok je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski optužio je ruskog predsednika Vladimira Putina za smrt Navaljnog. Predsednik Letonije Edgars Rinkevičs je objavio je na platformi X da smatra da je da ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog "Kremlj brutalno ubio", a predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel navodi da EU smatra da su ruske vlasti odgovorne za smrt ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen navela je na svom nalogu na društvenoj mreži X da je duboko uznemirena i ožalošćena  zbog vesti o smrti Navaljnog i ocenila da se Putin ničega ne plaši više od  "neodobravanja sopstvenog naroda".

Smrt Navaljnog u zatvoru u Polarnom krugu, glavnog protivnika predsednika Vladimira Putina, danas su objavile zatvorske vlasri Rusije.

"Lekari koji su došli u zatvor više od 30 minuta su nastavili postupak reanimacije kojeg su već sproveli zatvorski lekari. Međutim, pacijent je umro", saopštila je bolnica u gradiću Labitnangiju, kod kaznene kolonije u kojoj je bio zatvoren Navaljni.

Portala Nexta, sa sedištem u Varšavi, je na nalogu na mreži X objavio video snimak, odnosno isečak iz dokumentarnog filma Navaljni Danijela Rora iz 2022. godine. Na snimku se vidi Navaljni kako sedi u baru, sam, i govori, kako ističe Nexta, apel Rusima šta da rade u slučaju da on umre.

"Slušajte, imam nešto vrlo očigledno da vam kažem. Ne smete da odustanete. Ako reše da me ubiju, to znači da smo izuzetno jaki. Treba da iskoristimo tu snagu, a ne da odustanemo. Da se setimo da smo velika sila koju ugnjetavaju loši momci. Mi ne shvatamo zapravo koliko smo jaki. Jedino što je neophodno za trijumf zla je da dobri ljudi ne rade ništa. Zato, ne mirujte", poručio je Navaljni.

Navaljni je postao poznat široj javnosti 2008. godine, kada je počeo da objavljuje detalje o korupciji u državnim korporacijama. Od 2011. godine bio je više od 10 puta u zatvoru, zbog raznih dela.

Navaljni je bio kandidat na izborima za gradonačelnika Moskve 2013. godine, gde je osvojio oko 27 odsto glasova, zauzevši tako drugo mesto.

On je 2016. najavio da će učestvovati na predsedničkim izborima 2018, ali mu je sud zabranio da se kandiduje zbog toga što je 2013. godine u gradu Kirov osuđen na pet godina zatvora uslovno zbog pronevere, odnosno, za prisvajanje drvne građe u vrednosti od oko 500.000 dolara iz državne kompanije.

Navaljni je osnivač Fondacije za borbu protiv korupcije (FBK), koja je objavljivala istrage o korupciji među visokim ruskim zvaničnicima. Kritikovao je rusku vladu i za autoritarizam i spoljnopolitičku agresiju.

Ruski opozicionar je više puta hapšen zbog organizovanja i učestvovanja u neprijavljenim javnim skupovima protiv vlade. U avgustu 2020. godine, Navaljni je otrovan nervnim agensom novičok, zbog čega je proveo nekoliko meseci u komi u Nemačkoj. Nakon oporavka, vratio se u Rusiju u januaru 2021. godine, gde je odmah uhapšen na aerodromu. Njegovo hapšenje i zatvaranje izazvali su međunarodnu osudu i pokrenuli seriju protesta širom Rusije.

Nove optužbe protiv Navaljnog odnosile su se na aktivnosti njegove Fondacije za borbu protiv korupcije i izjave njegovih najviše pozicioniranih saradnika, dodaje AP.

Ruske vlasti su 2021. godine zabranile delovanje ove fondacije i mreže  Navalnijevih kancelarija u ruskim regionima, nazivajući ih ekstremističkim organizacijama.

Od kada su njegova Fondacija za borbu protiv korupcije i mreža regionalnih kancelarija zabranjene kao ekstremističke grupe 2021.godine, svako povezan s tim grupama je podložan gonjenju, a nekoliko saradnika Navaljnog je već optuženo za ekstremizam.

Uprkos tome što je bio u pritvoru, Navaljni i njegov tim nastavili su da objavljuju istrage o korupciji i pozivaju na političke promene u Rusiji.

U martu 2022. Navaljni je osuđen na devet godina zatvora zbog, kako je navedeno, nepoštovanja suda i pronevere.

U avgustu 2023. godine proglašen krivim za osnivanje i finansiranje ekstremističke organizacije, zbog čega je osuđen na još 19 godina zatvora.

Navaljni je dobitnik brojnih međunarodnih nagrada za svoj aktivizam, uključujući nagradu Saharov za slobodu misli, koju dodeljuje Evropski parlament. Njegov život i borba protiv korupcije bili su predmet nekoliko dokumentarnih filmova.

Kaznu je počeo da služi u regionu Vladimir, na oko 230 kilometara istočno od Moskve, ali je nedavno prebačen u kazneno-popravnu koloniju IK-3 u mestu Harp u arktičkom krugu (polarni Ural), na 1.900 kilometara od Moskve, gde je i preminuo.

Rođen je 4. juna 1976. godine u Butinu, Rusija. Bio je oženjen Julijom Abrosimovom sa kojom je imao dvoje dece, ćerku Dariju i sina Zahara.

 Izvor: Insajder/Tanjug