Jezik

sr

en

Vučić: Pitanja o Savamali politički ostrašćena

Mandatar i aktuelni premijer Aleksandar Vučić je na današnjoj konferenciji za novinare praktično svako novinarsko pitanje u vezi s odgovornošću za noćno rušenje u Savamali u izbornoj noći ocenio kao "politički ostrašćeno".

Srđan Ilić: Aleksandar Vučić
Foto: Srđan Ilić / Aleksandar Vučić

Pošto je mandatar ranije izjavio da će imena onih koji bi trebalo da snose krivičnu i prekršajnu odgovornost saopštiti Tužilaštvo, a da je on upoznat s tim da odgovornost snosi vrh beogradske vlasti, Insajder.net je danas pitao zbog čega se čeka s političkom odgovornošću.

Vučić: Protesti su "super"

Mandatar Aleksandar Vučić rekao je i da su protesti zbog slučaja Savamala i smena na RTV-u "super" i da to što su mirni i demokratski lepo govori o Srbiji.

"Nije bilo nikakvih nereda ili problema i srećan sam što sam predsednik Vlade takve zemlje", rekao je Vučić.

Vučić kaže i da lično nema problem s protestima, iako nije saglasan s motivima i onim što se govori sa bina.

Takođe, odbacio je teorije da su ambasadori EU i SAD imali ulogu u organizaciji. "Ti ljudi (ambasadori) žele dobro Srbiji", rekao je Vučić.

Dobili smo odgovor da će i politička odgovornost biti saopštena tek kada Tužilaštvo saopšti krivičnu i prekršajnu odgovornost pojedinaca.

Odgovarajući na novinarska pitanja, Vučić je danas izjavio i da neće dozvoliti da "se vode hajke protiv njemu bliskih ljudi".

Naime, na konstataciju novinara da nije mogao vrh gradske vlasti da naredi Policiji da ne reaguje te večeri, Vučić je rekao da je to hajka protiv ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića.

Kako je rekao, neki novinari su "politički ostrašćeni" i vrše protivpravni pritisak i na Tužilaštvo i na Policiju.

"Nećete ga vi smenjivati, jer dok sam ja predsednik Vlade, to su moje odluke, pa makar više ne bio premijer. Sada je neko pomislio da se Vučić uplašio i da može da se smeni 500 ljudi i da se gleda ko je blizak Vučiću. To neće moći, vodila se hajka protiv Gašića, sada hoće hajku na Stefanovića. Mi ćemo svoje probleme i ono što su naši ljudi zabrljali da počistimo i da utvrdimo odgovornost svake vrste, ali nas nećete sprečiti da ukazujemo na odgovornost onih za prave zločine", rekao je Vučić.

On je rekao i da je sa Stefanovićem razgovarao o izbornoj noći i rušenju, ali i da je razgovarao o "kriminalcima i bitangama koji su s čarapama na glavama upadali da hapse Miloševića".

"Nastavljamo saradnju s EU i SAD, nema suštinskih nesporazuma"

Mandatar Aleksandar Vučić je izjavio da će Brisel posetiti nakon formiranja vlade i da će uprkos tome što postoje određena neslaganja nastaviti da sarađuje s predstavnicima EU i SAD i da nema suštinskih nesporazuma.

Vučić je rekao da je u ponedeljak imao otvoren i učtiv razgovor s ambasadorom SAD Kajlom Skatom i EU Majklom Devenportom, ali da o tome neće iznositi detalje jer, kako je rekao, časni ljudi nikada ne prepričavaju takve razgovore.

On je rekao da će u interesu građana Srbije nastaviti da sarađuje sa svima, ali i da neće sebi dozvoliti da bude nečiji "potrčko".

"Moj posao nije da budem bilo čiji potrčko. Mene kao predsednika Vlade, niko dok sam na tom mestu, ni dok sam živ, niko neće da tretira kao otirač ili krpu jer bi tako tretirao i našu zemlju", rekao je Vučić.

Vučić je dodao da će po formiranju vlade putovati u Brisel, ali da neće posetiti SAD.

O MMF-u: "Plata u novom madatu 500 evra"

Vučić je izjavio kako očekuje da prosečne plate, koje su sada premašile 400 evra, u mandatu nove vlade dostignu 500 evra.
"Srbija je jedna od perspektivnijih evropskih zemalja koju čeka bolja budućnost", rekao je on.

Prema njegovim rečima, s Međunarodnim monetarnim fondom će se o povećanju plata u javnom sektoru razgovarati u septembru i oktobru.

Misija MMF-a boravi Srbiji od 9. juna povodom četvrte i pete revizije tekućeg aranžmana.

"Ponosan sam što je MMF potvrdio ono što sam i najavljivao, da će ovogodišnji privredni rast biti 2,5 odsto, što će biti najveći rast u poslednjih 10 godina, zasnovan na investicijama i izvozu", rekao je Vučić.

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.