Jezik

sr

en

Bedžet Pacoli za Insajder: Vučićev govor o kompromisu je ohrabrujući ali...

Ocenjujući posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kosovu i govor koji je održao u Kosovskoj Mitrovici, kosovski šef diplomatije Bedžet Pacoli za Insajder kaže da je njegova poruka da će se zalagati za kompromis ohrabrujuća, ali da bez priznavanja nezavisnosti Kosova nema pomirenja. On je ujedno rekao i da mu je žao zbog svega što se dogodilo oko planirane Vučićeve posete selu Banje, koja je na kraju zabranjena zbog protesta Albanaca i blokade puteva.

Vikipedija: Bedžet Pacoli
Foto: Vikipedija / Bedžet Pacoli

“Sve što je govorio Aleksandar Vučić o kompromisu, međusobnom pomirenju i poverenju, kako je izneo, ohrabrujuće je. Ali kada čujemo neke inserte kao ‘da Srbe niko ne sme da dira’, sve to podseća na ‘déjà vu’ na Gazimestanu iz 1989. godine. Ja moram da kažem da od dana kada smo proglasili nezavisnost Kosova nije bilo nikakvih incidenata između Srba i Albanaca, do sukoba je dolazilo možda između samih Albanaca ili među Srbima, ali ne između ova dva entiteta", tvrdi za Insajder Bedžet Pacoli.

"Trebalo je da bude bezbednije"

Tokom današnjeg dana na Kosovu je napadnuto nekoliko novinarskih ekipa, među kojima i novinari Insajdera. Na pitanje zbog čega novinari nisu bili zaštićeni na terenu i zašto im nije obezbeđena pratnja ako se znalo da postoje bezbednosni rizici na putu, kosovski šef diplomatije Bedžet Pacoli tvrdi da nema potpune informacije o tome.

"Ako se to desilo, žao mi je što se sve to desilo. Ja nemam informacije o tome. Verovatno ćemo dobiti izveštaje. Svakako je trebalo da bude bezbednije. Nadam se da sledeće posete imati drugi karakter i da će one doprineti pomirenju", kaže Pacoli.

On takođe navodi i da je taj zajednički život o kome je govorio Vučić već počeo, da saradnja i kontakti već postoje.

“I sada dolazi predsednik da drži miting na kome je dopušteno prisustvo samo Srbima, ali ne i Albancima albanskim medijima. To nije dobro. Ja se nadam da će predsednik Vučić priznati činjenicu da je Kosovo nezavisno. Bez toga ne bi bilo pomirenja”, kaže šef kosovske diplomatije.

Na konstataciju novinara Insajdera da smo danas od predsednika Srbije čuli da on neće priznati nezavisnost Kosova, Pacoli kaže da oni to nisu tako razumeli. 

"Da, ali on je poručio da ‘nema priznanja ove godine’, a ne da neće nikada priznavati Kosovo! Tako smo mi bar ovde shvatili ono što je rekao", kaže Pacoli.

Činjenica je, međutim, da Aleksandar Vučić na trgu u severnoj Kosovskoj Mitrovici nije govorio o nepriznavanju Kosova na način kako to Pacoli tvrdi.

Pacoli tvrdi: Nismo očekivali blokade, bile su neplanirane

Na pitanje novinara Insajdera zašto predstavnici kosovskih vlasti nisu reagovali i obezbedili bezbedan prolazak srpske delegacije ka mestu za koje je već data dozvola za posetu i zašto nije sprečena blokada puteva, Pacoli tvrdi da su time i oni bili iznenađeni.

"Blokade puteva su se desile tokom noći. Kosovska policija je obezbedila puteve kojima je trebalo da prođe visoka delegacija iz Srbije, ali su blokade bile neplanirane. Nismo očekivali i nismo računali na to da u tom kraju, u kome je bilo dosta žrtava,  rane još nisu zalečene", poručio je Pacoli.

"Albanci su isprovocirani govorom na Gazivodama"

Pacoli takođe napominje da sve što se danas desilo na Kosovu, činjenicu da su Albanci blokirali prilaze selu Banje i da srpskoj delegaciji nije dozvoljena poseta selu, nije dobro, ali ujedno zaključuje da je incident isprovociran odlaskom Vučića na Gazivode.

"Verujem da do ovog incidenta ne bi došlo da dan pre toga nije bilo posete predsednika i njegov govor na Gazivodama. Ljudi su bili iziritirani i to je možda i posledica današnjeg rezultata. Na Gazivodama niti je bilo publike, ljudi ili stanovništva, to je bila samo jedna vrsta provokacije za koju su upotrebljeni mediji koji su bili mnogobrojni i svaki medij je tumačio govor predsednika Vučića na svoj način", rekao je on, i dodao : 

"Nadao sam se da će sve proteći kako treba i da će poseta Vučića doprineti pomirenju. Mi ne možemo gubiti vreme, ovom kraju treba pomirenje sto pre".

Pacoli predlaže formiranje velike ekonomske slobodne zone

Imajući u vidu sve što se danas desilo na Kosovu, postavlja se pitanje koliko je realno govoriti o kompromisu ako albanska strana reaguje na takav način. Pacoli tvrdi da je realno.

"Mislim da je tamo to bio specifičan dan i specifične okolnosti, a nema veze sa stanovnicima sela Banje gde nije bio nijedan incident u poslednjih 15 godina. Albanci na Kosovu hoće mir i do kompromisa mora doći, to je jedino rešenje. Moramo tražiti sve moguće puteve ka tome. Svaki dan mi je sve više i više jasno da rešenje moramo tražiti kroz ekonomsku saradnju, a ne kroz podele ljudi ili korekcije granica. Imamo šansu, dakle, da preko ekonomske saradnje poboljšamo kvalitet života i standard svih stanovnika na Kosovu i u južnoj Srbiji”, navodi kosovski šef diplomatije.

Uz konstataciju da je uvek bio za rešenje kroz ekonomiju, a ne politiku, Pacoli predlaže stvaranje “velike slobodne ekonomske zone gde bi bio uključen sever Kosova i jedna srpska teritorija iste veličine sa juga Srbije”.

“ Tako bi se stvorilo ta velika ekonomska slobodna zona kojom bi moglo da se upravlja  iz nekog inostranog neutralnog entiteta. Tu će doći velike proizvodnje iz celog sveta i za par godina tamo bi stvorili pola miliona radnih mesta i rešili bismo ekonomski problem svih tih građana od Kraljeva pa sve do Prištine. Videli biste kako ne bi više niko govorio o politici. Potrebno je poboljšati standard stanovništva i to što pre", zaključio je Pacoli.

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.