Jezik

sr

en

Sud sutra saopštava odluku da li je bivši Dačićev šef kabineta pomogao klanu Darka Šarića

U Specijalnom sudu u Beogradu sutra će biti izrečena presuda bivšem šefu kabineta ministra unutrašnjih poslova Srbije Branku Lazareviću, koji je s još trojicom okrivljenih optužen za odavanje službene tajne pripadnicima kriminalnog klana Darka Šarića. Sudski postupak obeležilo je sporenje, a na kraju i izuzimanje nekih od ključnih dokaza tužilaštva, kao što su prisluškivani razgovori, ali i sprečenost jednog od ključnih svedoka da se zbog zdravstvenih razloga pojavi pred sudskim većem. Okrivljeni Lazarević tek pred kraj postupka izneo je odbranu, ali je odbio da odgovara na pitanja. Obrana je i u ovom postupku tvrdila da je optužnica montirana, dok je tužilac u završnoj reči naveo da ima dovoljno dokaza za zatvorske kazne, pa je za Lazarevića tražio minimum tri godine zatvora.

Insajder: Branko Lazarević
Foto: Insajder / Branko Lazarević

Suđenje je počelo iz šestog pokušaja tek u novembru 2015. Međutim, nije dovedeno do kraja budući da je neposredno pred očekivano iznošenje završnih reči vraćeno na početak, jer je jedan od sudija Rastko Popović napustio sudsko veće i prešao u Apelacioni sud. U septembru ove godine suđenje je krenulo ispočetka, a na Popovićevo mesto u veću došao je sudija Zoran Šešić.

Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je 2014. godine optužnicu protiv Branka Lazarevića, bivšeg šefa kabineta tadašnjeg ministra policije Ivice Dačića, nekadašnjeg rukovodioca u Ministarstvu unutrašnjih poslova Boris Gare, advokata Radovana Štrbca i Rodoljuba Radulovića koji je osuđen i za učešće u grupi Darka Šarića.

Suština optužbi je odavanje službene tajne čime su okrivljeni navodno pokušali da pomognu klanu Darka Šarića da izbegne praćenje u predistražnom postupku koji je bio u toku.

Optužnica: Lazarević Šarićevoj grupi odavao poverljive podatke

Branka Lazarevića optužnica tereti da je 2008. i 2009. pripadnicima Šarićeve grupe u više navrata odavao "naročito poverljive podatke" koji predstavljaju službenu tajnu, o sprovođenju posebnih dokaznih radnji.

Ko je Rodoljub Radulović?

Rodoljub Radulović (69) koga zovu Miša Banana ili Miša Amerikanac već godinama je nedostupan srpskim pravosudnim institucijama. Viši sud raspisao je za njim potragu 2011. godine, kada je, nakon što je sprovedena akcija "Balkanski ratnik" otkrivena mreža Darka Šarića. Od tada mu se sudi u odsustvu za šverc 5,7 tona kokaina. Optužnica Tužilaštva za organizovani kriminal Radulovića smešta na drugo mesto u kriminalnoj piramidi - odmah iza Darka Šarića, a u ovom postupku nedavno ga je Specijalni sud osudio na 11 godina zatvora.

Kako navodi tužilaštvo, Rodoljub Radulović je od Lazarevića u više navrata tražio da mu proveri da li se protiv njega i Darka Šarića vodi pretkrivični postupak. Sastajali su se, prema navodima optužnice, na različitim mestima u Beogradu – u Lazarevićevom kabinetu u Palati Srbija, kafiću na Senjaku, a čuli su se i telefonom.

Prema optužnici, Lazarević je Raduloviću otkrio da se telefonski razgovori članova kriminalne grupe prisluškuju i snimaju, a optužen je i da je isto saopštio okrivljenom advokatu Radovanu Štrbcu u svom kabinetu.

Jerković nije svedočio u slučaju Lazarević

O razgovoru Lazarevića i Štrbca, govorio je i jedan od svedoka saradnika Mile Jerković, ali ne na ovom suđenju već na suđenju za pranja novca koji se još vodi u Specijalnom sudu protiv grupe Darka Šarića. Pred ovim sudskim većem se nikada nije pojavio, pa je njegov iskaz u istrazi uvršćen u dokaze. Jerkovićevo svedočenje očekivalo se, kao jedno od ključnih, zbog činjenice da je tvrdio da mu je optuženi Radovan Štrbac rekao da je lično od Lazarevića dobio informacije da policija prisluškuje kriminalnu grupu Darka Šarića.

Sud je, inače, od decembra prošle godine pokušavao da sasluša Jerkovića, međutim, on se nije odazivao na pozive već je dostavio lekarski izveštaj da je na lečenju u SAD i da ne može da putuje iz zdravstvenih razloga.

Uprkos suprotstavljanju odbrane, sud je na kraju na predlog tužioca Saša Ivanića kao dokaz izveo izjavu koju je Jerković dao tokom istrage.

Podsetimo, Jerković je tokom svedočenja u postupku za pranje para grupe Šarića 2011. ispričao: „Jednog dana Štrbac je uplašen došao i rekao mi: ’Pazi Mile, sve nas slušaju, i mene i tebe i Darka.’ Ja sam ga pitao od koga je dobio tu informaciju. Rekao je da mu je to preneo gospodin Lazarević“.

Tajni snimci Radulovića, Lazarevića i Dačića

Okrivljeni nisu skrivali da se međusobno poznaju jer postoje tajni policijski snimci na kojima se vidi sastanak Rodoljuba Radulovića sa čelnim ljudima srpske policije, među kojima je i Lazarević.

Ove video snimke objavio je portal Krik 2015. godine, ali bez tonskog zapisa, pa je nepoznato o čemu se uopšte na tim sastancima razgovaralo.

Ipak, uprkos video snimcima, činjenici da je optužen za ono što je uradio u vreme dok je bio šef Dačićevog kabineta, pa i činjenici da ni sam ministar nije negirao poznanstvo sa Radulović, Sud je odlučio da Ivica Dačić ipak ne bude saslušan.

Šarić kao svedok: Ne poznajem Lazarevića, Radulović govorio samo o „Dačićevim ljudima“

U ovom sudskom postupku pre oko godinu dana ali kao svedok pojavio se i sam Darko Šarić, prvooptuženi za šverc 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike i pranje novca koji je negirao da mu je Lazarević dostavljao informacije.

On je rekao i da od optuženih poznaje samo Radovana Štrpca i Rodoljuba Radulovića.

Na pitanje tužilaštva da li mu je Radulović nekada pominjao okrivljenog Lazarevića, Šarić je rekao da je on govorio da će se videti sa "Dačićevim ljudima".

Predlog za saslušanje Dačića dala je odbrana kao i predlog da se saslušaju bivši predsednik Boris Tadić i bivša ministarka pravde Snežana Malović. Sudsko veće je te predloge odbilo.

Lazarević: Sam postupak je političko – policijska borba za uticaj, Radulović predstavljen kao prijatelj ministra

I sam Branko Lazarević, iznoseći svoju odbranu, komentarisao je odluku suda da se ne sasluša Ivica Dačić. Kako prenose mediji, on je rekao da je veoma nezadovoljan što tokom postupka kao svedok nije saslušan Ivica Dačić, jer je on, kako tvrdi najpozvaniji da kaže kakvim je informacijama raspolagao, a kakvim nije, kao i kako ga je upoznao sa Radulovićem i o čemu su tada pričali.

Inače, Lazarević je odbranu izneo tek nedavno jer je na početku suđenja odbio da je iznese navodeći da će to učiniti kada se sud bude odredio o dokazima protiv njega.

Takođe, tokom celog sudskog postupka, pa i prilikom iznošenja odbrane ostao je pri stavu da odbija da odgovara na pitanja tužioca, branilaca, ostalih okrivljenih, kao i članova sudskog veća.

„Nemam šta da krijem, oni koji imaju, s podsmehom gledaju na ovaj postupak“, rekao je u svojoj odbrani Branko Lazarević nedavno u sudnici Specijalnog suda.

Lazarević je istakao i da mu se na teret stavlja da je odavao podatke kojima nije raspolagao.

„Moja komunikacija s Radulovićem dešava se usled njegovih uspešnih i neuspešnih pokušaja da se sretne s ministrom Ivicom Dačićem. Moje izbegavanje poziva i odlaganje susreta govori da nisam bio član bilo kakve grupe“, istakao je Lazarević.

On je rekao i da je Radulovića upoznao u Dačićevom kabinetu i da mu je predstavljen kao prijatelj ministra.

„Ako mi ministar nekog predstavi kao svog prijatelja, ja ne moram da proveravam njegovo porodično stablo. To nije moj posao već posao službi koje me svesnim propuštanjem ili namernim izostavljanjem o tome nisu obavestile. Telefon marke ’blekberi’ koji sam od njega dobio smatram znakom pažnje. Ja ga ne bih ni dobio da ga pre toga nije dobio ministar“, rekao je, između ostalog, Lazarević.

On je dodao i da je o svim kontaktima obaveštavao Dačića koji mu je bio direktni nadređeni. Postupak koji se vodi protiv njega Lazarević je ocenio kao političko-policijsku borbu za uticaj, a ne iskrenu borbu protiv organizovanog kriminala.

Tužilac: Najmanje tri godine za Lazarevića i da plati cenu blekberija

Sa druge strane, tužilac Saša Ivanić, iznoseći završne reči rekao je da ostaje pri navodima iz optužnice tražeći da se Lazarević osudi na minimum tri godine jer je članovima grupe odavao poverljive informacije iz istrage.

Kako je rekao, članovi grupe su nakon susreta s Lazarevićem obustavili uobičajenu komunikaciju što je otežalo istragu jer je „policiji bilo onemogućeno da prikupi dokaze o vršenju krivičnih dela“.

Tužilac je tražio da Lazarević bude kažnjen zatvorskom kaznom od najmanje tri godine, da se Gara osudi na godinu, a Štrbac i Radulović na po najmanje dve godine zatvora.

Tužilac je predložio i da se od Lazarevića oduzme imovinska korist koju je stekao, odnosno 700 evra u dinarskoj protivvrednosti, jer je na toliko procenjena vrednost "blekberija" koji je dobio od Radulovića.

Odbijeni dokazi o prisluškivanim razgovorima

Sam sudski postupak obeležilo je izuzimanje ključnih dokaza tužilaštva u ovom postupku – prisluškivanih razgovora. Prema tvrdnji tužilaštva, u prisluškivanim razgovorima čuje se da je Lazarević otkrio Šarićevom saradniku Rodoljubu Raduloviću da su „na merama“.

Iako su ovi isti razgovori na suđenju grupi Darka Šarića prihvaćeni u postupku protiv Lazarevića nisu.

Odluku o odbacivanju dokaza, osim veća u Specijalnom sudu, potvrdilo je i veće Apelacionog suda prošle godine obrazlažući to da je ove dokaze tužilaštvo kasno predložilo.

Nakon ovoga, republički javni tužilac podneo je, na zahtev postupajućeg tužioca u ovom slučaju Saše Ivanića, zahtev za zaštitu zakonitosti Vrhovnom kasacionom sudu.

Ovaj sud kasnije je utvrdio povredu zakona kod izdvajanja telefonskih razgovora, ali je istovremeno odlučio da se ne menjaju pravnosnažna rešenja Specijalnog suda o izdvajanju prisluškivanih razgovora. Ovo znači, da po zakonu, kada tužilac izjavljuje zahtev za zaštitu zakonitosti, Vrhovni kasacioni sud samo utvrđuje povrede zakona, ali nema pravo da menja pravosnažne odluke.

Tako na kraju, uprkos odluci da je utvrđena povreda zakona, prisluškivani razgovori ipak nisu korišćeni kao dokaz u postupku protiv Lazarevića.

Branko Lazarević
Foto: Insajder / Branko Lazarević

Sukob sudije i tužioca zbog teksta žalbe na odbačaj dokaza

U toku ovog sudskog postupka, ostaće upamćeno i ročište u februaru prošle godine kada je došlo do sukoba sudije i tužioca, odnosno po reakciji sudije na tekst žalbe tužioca protiv rešenja o izuzimanju dokaza, odnosno prisluškivanih razgovora. Predsednik sudskog veća najavio je da će nadležnom tužiocu i Državnom veću tužilaštva dostaviti tu žalbu u kojoj su, kako je rekao, neprimerene kvalifikacije na račun suda.

„Posebno ističem terminologiju i vrednosne stavove iznete u žalbi“, rekao je sudija Danko Laušević.

Sudiji su zasmetale formulacije koje je tužilac koristio, pa je tako pred svim učesnicima u postupku pročitao delove žalbe.

„Ovo ću izvući iz konteksta, ali ne postoji kontekst u kome bi to bilo primereno“, rekao je sudija i počeo da citira delove žalbe koji se odnose na njegovo veće i njega kao predsednika veća.

„Na strani pet, tužilac navodi da sud ne daje jasne razloge kako bi u tako zamišljenom postupku… pa onda nekoliko puta kaže - nonsens, rašomon, pa - očekuje se da tužilac bude prorok... Na strani devet navodi da je stav suda pogrešan i nezakonit, na strani 11 - gotovo nije vredan pomena, ali govori o površnosti predsednika Veća. Na više mesta u žalbi tužilac navodi i da predsednik Veća nagađa“, citirao je delove žalbe Tužilaštva predsednik Veća Danko Laušević.

Nakon ovog izlaganja sudije Lauševića za reč se javio zamenik specijalnog tužioca Saša Ivanić koji je pozvao sud da Državnom veću dostavi i tekst svog rešenja kojim je su iz spisa izdvojeni prisluškivani razgovori.

„Morali ste pročitati i delove vašeg rešenja i navesti detalje, pa vas molim da i to dostavite DVT. Neovlašćeno ulazite u osnovanost žalbe“, rekao je Ivanić, ali ga je sudija prekinuo rečima: „Ponovo manipulišete, oduzimam vam reč“.

Tekst žalbe za koju sudija tvrdi da je neprimerena, međutim, novinari u sudnici nisu mogli da vide.

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.