Jezik

sr

en

Insajder debata: Đinđićev sistem vrednosti više ne postoji jer nije sproveden Zakon o lustraciji (VIDEO)

Politika i sistem vrednosti prvog demokratski izabranog premijera u Srbiji Zorana Đinđića danas skoro i da ne postoje, smatraju njegovi nekadašnji bliski saradnici Zoran Živković i Nenad Čanak. Oni su se, gostujući u Insajder debati, saglasili da većina ljudi koja se danas poziva na nasleđe njegove politike ne bi bila na političkoj sceni da je sproveden Zakon o lustraciji iz 2003. godine, koji je važio za period od deset godina, a koji nikada nije sproveden.

“Većina ljudi koji se danas pozivaju na njega ne bi postojala u politici, jer bi bio sproveden Zakon o lustraciji još kad je donet 2003. godine, tako da oni ne bi mogli da se bave politikom, i to mislim na ceo vrh aktuelne vlasti”, smatra nekadašnji Đinđićev zamenik, koji je nakon njegovog ubistva preuzeo funkciju predsednika Vlade.

Živković, međutim, veruje da upravo stranka koju sada vodi, Nova stranka, danas radi ono što najviše liči na “ono što bi Zoran radio da je sada u toj poziciji i kakve bi odgovore davao na dileme koje postoje i u društvu i u državi”.

S ocenom da je živa politika Zorana Đinđića i dalje nije se saglasio predsednik Lige socijaldemokrata Vojvode Nenad Čanak.

Kako kaže, premijer Đinđić i on su se uvek sporili oko pojedinih rešenja, ali i dalje deli njegov sistem vrednosti.

“Ne vodim njegovu politiku, sistem vrednosti je nešto drugo, po tom osnovu smo se i pronašli. Mi smo bili u vrlo ozbiljnom nesporazumu sve vreme, non-stop smo se sporili oko Vojvodine, oko privatizacija i oko niza takvih stvari, to nije bila nikakva tajna”, rekao je Čanak.

Živković: Imao sam uvid u dokumenta Koraćeve komisije, nemam ništa protiv toga da se ona objave

Dokumenta iz komisije koja je preispitivala propuste u obezbeđenju premijera Đinđića u vreme atentata Vlada Srbije i dalje je pod oznakom tajnosti. Nakon prvostepene sudske odluke u postupku za ubistvo premijera redakcija Insajder je po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja tražila pristup dokumentima Koraćeve komisije.

To je trenutak kada ugrožavanje istrage više nije moglo da bude razlog da dokumenti ostanu tajni, ali uprkos tome, ona su do danas ostala nepoznata javnosti.

Zoran Živković
Zoran Živković

Na pitanje novinarke Insajdera da li je kao bivši premijer ikada imao uvid u dokumenta, Živković kaže da jeste zbog pozicije koju je obavljao.

“Naravno da znam šta piše u dokumentima Koraćeve komisije, igrom slučaja ja sam kao savezni ministar dobijao izveštaje svaki dan. Kad ste premijer ili na nekoj tako visokoj funkciji, svaki dan dobijate iz civilne i vojne službe detalje o tome. Naravno da je to interesantno, čak i da se dešava u Bocvani, a kamoli kad se dešava pored vas i oko čoveka za kog ste verovali da može da promeni sve”, rekao je Živković.

On je podsetio da je njegova Vlada bila ta koja je stavila oznaku tajnosti, ali i naglasio da smatra da danas ništa ne sprečava da ona budu objavljenja.

“Ja nemam ništa protiv da se sve objavi iz nalaza Koraćeve komisije, moja Vlada je to stavila pod oznaku službene tajne ili državne tajne zato što još nije bilo počelo suđenje. Suđenje je završeno 2009. godine i od tada ne postoji nikakav razlog da to ostane tajno”, zaključio je Živković.

Pozadina ubistva premijera je i dalje nepoznata, a sagovornici u Insajder debati su se saglasili da će inspiratori teško biti pronađeni, jer je za tako nešto nemoguće naći dokaze koji su održivi na sudu.

Čanak i danas smatra da bi morao da bude saslušan nekadašnji predsednik Demokratske stranke Srbije i predsednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica.

“Koštunica i čitava ta ekipa koja ga je podržavala i nije dozvolila da uđe ni kao svedok u sud da da iskaz, nego su to prozvali napadom na njega, je neko od koga bih ja krenuo kada bih bio u poziciji da tragam za političkom pozadinom ubistva Zorana Đinđića”, smatra Čanak.

Živković, s druge strane, smatra da bi u istraživanju pozadine ubistva svakako trebalo krenuti od porodice Milošević.

“Ja mogu da vam kažem šta ja mislim o tome. Klan Milošević je imao motiv, direktan kontakt sa izvršiocima i dovoljno para da to plati, pošto to nije rađeno džabe”, kaže Živković.

Čanak: Postojao je plan za Kosovo, sada smo svi taoci nečega što je završena priča

Pitanje Kosova je nešto što je premijer Đinđić pokušao da reši idejom federalizacije, prema kojoj bi Srbi bili konstitutivan narod i deo institucija. Kako je tada rekao, ukoliko se status ne bude rešio te 2003. godine, “ostaćemo zarobljeni nerešenim pričom i maratonskim pregovorima”, što se na kraju i obistinilo.

Kako smatra predsednik LSV Nenad Čanak, situacija oko Kosova je još 1999. godine bila manje-više završena Kumanovskim sporazumom kojim je Kosovo izdvojeno iz pravnog sistema Srbije.

Nenad Čanak
Nenad Čanak

“Moglo se možda nešto uraditi, ja sam lično učestvovao u pravljenju dela Ustava oko decentralizacije, ideja je bila da u decentralizovanoj Srbiji postoji prostor u koji bi moglo da uđe Kosovo u tom trenutku. Postojao je prozor gde je tu nešto moglo da se uradi. Od svih nas se danas prave taoci nečega što je završena priča. Mi smo predlagali rešenje, pitanje je da li bi ono moglo da prođe, ali je bilo moguće da prođe”, kaže Čanak.

Zoran Živković je, s druge strane, podsetio da je i sam Đinđić predlagao ideju razgraničenja sa Kosovom.

“Ideja je bila da se ide ka razdvajanju, to nije moderno, to nije lepo, to nije za Nobelovu nagradu, ali je jedino što je moglo da dovede do toga da prestanu ubijanja ljudi zbog toga što su ove ili one nacije”, kaže Živković i dodaje da se njegova ideja razlikuje od današnje ideje predsednika Vučića po tome što je od tada prošlo 16 godina i Kosovo tada nije bilo nezavisno, kao i što se o tome raspravljalo javno.

O pravoj i lažnoj opoziciji 

Predsednik LSV Nenad Čanak je za svoju stranku rekao da predstavlja “najljuću opoziciju Aleksandru Vučiću”, međutim, njegova stranka ne bojkotuje rad parlamenta kao ostatak opozicije.

“Kada su važne teme na dnevnom redu, kao što je položaj i finansiranje AP Vojvodine naravno da treba da učestvujemo u tome. Ne mogu da ne odem na sednicu na kojoj je stavljena tačka dnevnog reda koju smo mi predložili”, objasnio je Čanak u Insajder debati.

On je dodao da opozicija ne bojkotuje Skupštinu, nego plenarne sednice, kao i da “niko nije primetio da i on bojkotuje plenearne sednice”.

Na kontataciju novinarke da je neouobičajeno da se predlog zakona koji potiče od opozicionih poslanika nađe na dnevnom redu, a reč je o zakonu o finansiranju Vojvodine koji se već deset godina najavljuje, Čanak odgovara da su ovo “neobična vremena”.

“Verovatno vlast ima potrebu da na neki način stavi na dnevni red stvari koje će dovesti jedan broj poslanika opozicije u skupštinsku salu”, smatra Čanak.

Živković tvrdi da je protiv bojkota kao jedinog sredstva borbe, ali i da nekada treba i bojkotovati.

“Da je Zoran živ i da je mogao da nastavi svoj posao, ne bi bilo bojkota parlamenta, niti bi u parlamentu postojala partija koja se zove Dveri, to bi bilo besmisleno u ambijentu koji bi tada bio stvoren. Ne bi postojala ni partija koju vodi Čanak, jer bi sve stvari iz tog programa bile već ostvarene”, zaključuje Živković.

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.