Jezik

sr

en

Posle ekspozea: Srbija nema snage za obračun s huliganima

Sudeći po ekspozeu koji je mandatar Aleksandar Vučić danas predstavio poslanicima Skupštine, ni nova Vlada Srbije neće imati snage za odlučnu borbu protiv huligana i sprečavanje nasilja na sportskim terenima.

Srđan Ilić:
Foto: Srđan Ilić /

Krajem maja, na pitanje novinara Insajder.net da li će deo ekspozea posvetiti i načinu na koji će država rešiti dugogodišnji problem huliganizma, premijer Aleksandar Vučić je rekao da će, ako se to nađe u ekspozeu, to značiti da će predstavnici nadležnih institucija ući u borbu s huliganima, a da će se u suprotnom izviniti svima jer država za to nema snage.

U usmenom iznošenju ekspozea Vučić nije uopšte govorio o borbi protiv huligana, a u, kako je rečeno, skraćenom pisanom ekspozeu koji je dostavljen poslanicima i novinarima, ovom problemu su posvećene dve rečenice.

U okviru plana naredne Vlade u oblasti sporta navodi se da će Vlada učiniti sve da sportski događaji ne budu obeleženi nasiljem i incidentima i da će oni koji nasilje izazivaju biti strogo kažnjavani.

Ovakve uopštene formulacije ne znače mnogo ako se ima u vidu da Srbija već 13 godina ima Zakon o sprečavanju nasilja na stadionima, da se taj zakon ne primenjuje, a njegovo sprovođene predstavnici države uslovljavaju društvenim konsenzusom.

U ekspozeu se takođe konstatuje da je nasilje na sportskim trenima jedan od najvećih izazova za društvo, ali se u istoj rečenici ovaj problem relativizuje jer se navodi da ta vrsta nasilja nije problem samo u Srbiji.

Srbija je, međutim, jedna od retkih država koja se pred hordom huligana povlači, u kojoj se huligani sa stadiona sele na ulice i pod izgovorom borbe za “nacionalnu stvar” ruše i pale gradove.

Srbija je zemlja u kojoj je protiv vođa navijačkih grupa u poslednjih nekoliko godina Policija podnela više desetina krivičnih prijava za teška krivična dela kao što su ubistvo, pokušaj ubistva, nanošenje teških telesnih povreda, trgovina drogom, iznuda. Sudski postupci traju godinama, a pravnosnažnih presuda za sva ova krivična dela gotovo i da nema.

Srbija je tako]e zemlja koja ima dobre zakone na papiru, ali ih ne primenjuje kada je reč o nasilju na sportskim terenima. I pored svega toga, premijer Srbije je pre dva meseca odgovarajući na pitanje Insajdera rekao:

"Nije to teško pitanje u smislu opredeljenja u kom bi vam svaki idiot od političara izgovorio: 'Da, naša borba protiv huliganizma je potpuno jasna stvar, to ćemo mi da sprovedemo' i na kraju nikom ništa. Veoma je teško da o tome govorim. Ako o tome budem govorio, to će značiti da ćemo to da sprovedemo, ako ne, izviniću se svima za to što nemamo dovoljno snage da to uradim", rekao je Vučić.

Kao jedan od razloga zašto država nema snage za to, Vučić je naveo nedostatak društvenog konsenzusa.

"Ako me pitate zašto nemamo dovoljno snage za to... pa nemamo dovoljno snage zato što je potreban društveni konsenzus za neke stvari. Razumeo sam vaše pitanje. Veoma mi je teško da na njega odgovorim, a u skladu s onim što budem izgovorio u ekspozeu razumećete moju poruku i imaćete pravo da me kritikujete", rekao je Vučić.

Novi rokovi za donošenje antikorupcijskih zakona na koje se čeka godinama

Borba protiv kriminala i korupcije našla se na samom kraju novog ekspozea mandatara, kao poslednja, deseta, tačka plana rada Vlade u naredne četiri godine.

Kao glavni korak u toj oblasti najavljeno je donošenje zakona o poreklu imovine i zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije do kraja ove godine.

Zakon o Agenciji za borbu prortiv korupcije najavljen je kao prioritet i 2014, u prošlom ekspozeu premijera Aleksandra Vučića. Za rad na ovom zakonu još 2013. bilo je zaduženo Ministarstvo pravde, kom je dato 12 meseci da pripremi nacrt i pošalje ga Vladi na razmatranje. Rok je istekao sredinom 2014, a zbog kašnjenja, Agencija je još u julu te godine Ministarstvu pravde podnela incijativu za donošenje novog zakona i napisala model po kom bi radna grupa mogla da uradi nacrt.

S druge strane, zakon o poreklu imovine je za poslednjih 15 godina najavljivan najmanje 10 puta. Pre više od godinu dana, u julu prošle godine, doskorašnji ministar pravde Nikola Selaković rekao je da će zakon biti donet najkasnije do kraja 2015.

U međuvremenu je fomirana radna grupa kojoj je, kako je najavljeno, prethodni sastav Ministarstva pravde trebalo da na raspolaganje stavi sve resurse. I pored toga, predloga zakona još nema.

Pre četiri meseca u Ministarstvu pravde je za Insajder.net rečeno da je zakon u fazi nacrta.

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.