Jezik

sr

en

Uoči presude američkom specijalcu zbog nelegalnog pištolja: Optužnica bez detalja o motivima i razlozima dolaska u Srbiju

Američkom specijalacu, nekadašnjem pripadniku elitne jedinice za kogu su mediji pisali da je pripremao likvidaciju poznatog političara, zvanično se u Srbiji jedino sudi za nošenje nelegalnog pištolja. On se u pritvoru nalazi od hapšenja krajem januara prošle godine, a nakon pet meseci suđenja, njemu i još trojici optuženih, sledeće nedelje Viši sud izreći će prvostepenu presudu.

I dok sva četvorica negiraju krivično delo koje im se stavlja na teret, optužnica do koje je došao Insajder otkriva delove prepiske iz kojih proizilazi da su se međusobno dogovarali o ceni, municiji i modelu pištolja. Optužnica, s druge strane, ne utvrđuje motiv bivšeg specijalca da uopšte nabavlja pištolj navodeći kratko, međutim, da je postojala mogućnost da je pištolj bio korišćen.

Presuda
Presuda

“Ubica iz SAD uhapšen dok je spremao atentat”, “Foka došao da ubije ambasadora”, “Bivši američki marinac koji je naoružan uhapšen u štek stanu u Beogradu…”, “Uhapšeni američki specijalac ubijao krimose po Srbiji?!” – ovo su samo neki od naslova koji su se pojavili nakon što je u Beogradu 31. januara prošle godine uhapšen Danijel Korbet, bivši američki specijalac.

Nekoliko dana kasnije, policija je saopštila da je Korbet uhapšen sa još trojicom srpskih državljana zbog nedozvoljenog nošenja oružja, a ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanovića izjavio je da je on uhapšen u "štek-stanu" u Beogradu i da je kod njega nađen pištolj CZ-99 sa izbrisanim brojem.

Odgovarajući na pitanja da li je spremao atentat, Stefanović je ostao nedorečen uz objašnjenje da ne sme da iznosi mnogo detalja.

"Policija je imala informacije o ovom licu koje je kod sebe imalo oružje s izbrisanim brojem. To govori da je očigledno da se nešto dešavalo, ali više informacija ne mogu da iznosim", rekao je Stefanović.

O američkom specijalcu govorio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić u emisiji “Ćirilica” na TV Hepi 20 februara 2018. Nakon ocene da ima faktora spolja kojima ne odgovara stabilan region spomenuo je i hapšenje američkog specijalca u Beogradu.

„Čudnih stvari tu ima. Nisam ja govorio ni o čemu, ali zamislite da vi nađete tipa iz Tima 6, koji je tamo jurio za Osamom bin Ladenom u Avganistanu, i nađete ga sa brušenim pištoljem ovde... I nađete kriminalne veze koje su mu dostavile taj brušeni pištolj, i uhapsite te Srbe koji su mu to dostavljali, ali oni ćute svi kao zaliveni, neće da kažu za šta je trebalo da bude upotrebljen. Pa nije valjda trebalo da se upotrebi za upucavanje soma ili smuđa u Dunavu“, rekao je Vučić.

Ko je Korbet?

Prema istraživanju Insajdera, bivši američki marinac i pripadnik elitne jedinice bio je zaposlen u američkoj firmi Rejven militari čiji je suvlasnik Džej Futlik, specijalni asistent bivšeg američkog predsednika Bila Klintona.

Na istom serveru na kom se nalazila adresa sajta firme Rejven militari, bio je registrovan i sajt očigledno povezane firme Crno Jezero group. I taj sajt je ugašen nakon hapšenja Korbeta.

Firma Crno Jezero Group, čiji je osnivač Crno Jezero Invest, registrovana je u Srbiji. Osnovana je 18.4. 2016, a ugašena već 19.7.2017. godine. Direktori ove firme bili su Džej Futlik i Abraham Golan. Golan se u jednom od tekstova američkog istraživačkog portala Mothe Jones pominje kao privatni stručnjak za poslove bezbednosti stacioniran u Ženevi a specijalizovan za poslove obezbeđenja energetskih kompanija u Africi.

Zanimljivo je da je firma Crno Jezero Group registrovana u Srbiji, po svemu sudeći, osnovana namenski jer je, prema dostupnim izveštajima, ukupan prihod ove firme pre gašenja iznosio oko milion dinara.

Novinari Insajdera sačuvali su informacije sa sajta firme Rejven militari, koji je ugašen nakon što smo pokušali da ih kontaktiramo povodom hapšenja Korbeta.

Na sajtu je, između ostalog, bila navedena i Korbetova radna biografija u kojoj je navedeno da je 14 godina bio pripadnik američke jedinice “Navy Seals”, da je učestvovao u akcijama u Iraku i Avganistanu, širom sveta vodio akcije od visoke važnosti, učestvovao u rešavanju talačkih kriza.

„Ako vas ikada bude zanimalo koliko je dobar, pitajte ga, i on će vam reći“, navodi se u njegovoj biografiji.

Specijalne jedinice američke mornarice “Navy Seals” - akronim od reči sea (more), air (vazduh) i land (kopno) - su specijalne jedinice američke mornarice specijalizovane za sprovođenje ciljanih antiterorističkih akcija. Popularnost su dobile u akciji hapšenja Osame bin Ladena.

Biografijom Korbeta bavio se i američki sajt "Buzzfeed News". Kako tvrde, on je pre dolaska u Srbiju radio za američku firmu "Spear Operations Group", specijalizovanu za atentate na visokorangirane osobe u ratnim i kofliktnim zonama širom sveta.

Kako je naveo ovaj američki sajt ", Korbet je u ratom razorenom Jemenu šest meseci radio na zasad nepoznatim poslovima za "Spear Operations Group", koju finansiraju Ujedinjeni Arapski Emirati zarad visokorizičnih akcija ubistava islamističkih političkih lidera i politički angažovanih sveštenika.

Suđenje, nakon dopune optužnice, počelo godinu dana od hapšenja

Osim Korbeta, istog dana uhapšeni su i Nikola Vučeljić, Nenad Pavlica i Nikola Andrašević.

Suđenje je, nakon dopune optužnice, počelo u januaru ove godine kada su se svi optuženi izjasnili da nisu krivi. Tužilac je, sa druge strane, od suda zatražio kaznu zatvora od 12 godina za Korbeta i ostale optužene. Ročišta je, kako prenose mediji, pratila i predstavnica Ambasade SAD.

Korbet i Pavlica se i dalje nalaze u pritvoru, dok su dvojica drugih pušteni da se brane sa slobode. Viši sud je krajem februara odbio da Korbeta pusti na slobodu uz jemstvo od 20.000 evra, a odbijen je i predlog da mu se klasičan zameni za kućni pritvor.

Prema optužnici, američki specijalac podstrekivao je optuženog Nikolu Vučeljića da za njegov račun i njegovu korist kupi pištolj marke “CZ99” sa fizički uklonjenim fabričkim brojem po ceni od 1.500 evra.

Ovaj pištolj, prema navodim iz optužnice, Korbetu je Vučeljić predao u noći 24. na 25. decembar 2017.godine i to ispred hotel “Skver 9” u kome je američki specijalac jedno vreme boravio.

Optuženi Vučeljić i Andrašević su, kako se dodaje u optužnici, pištolj nabavili od Nenada Pavlice.

U međuvremenu je Korbet prešao u Vučeljićev stan, a pištolj je kod njih bio sve do 31. januara kada su Vučeljić i Andrašević, dok je pištolj bio kod njih, zaustavljeni i uhapšeni.

Pištolj je u tom trenutku bio kod njih jer su ga, prema optužnici, nosili do Nenada Pavlice kako bi ga popravio. Pavlica je, s druge strane, pištolj samo otvorio i obrisao posle pola sata ga vratio dvojici optuženih.

“… ovo ukazuje da je pištolj kupljen ispravan, da je korišćen u periodu od kupovine do kritičnog dana i da se najverovatnije pri korišćenju pojavio kvar…”, navodi se u optužnici.

“15 malih dečaka i dom za njih”

U optužnici koju je Insajder dobio na osnovu Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja navode se i delovi prepiske optuženih. Optužbu da je Korbet od Vučeljića tražio da mu nabavi pištolj tužilaštvo potkrepljuje i prepiskom Korbeta i Vučeljića koji ne negiraju da su poznanici.

“Takođe, donosiš i 15 malih dečaka i dom za njih”, piše u poruci koju je Korbet uputio Vučeljiću samo dan nakon što su se sreli ispred hotela 24. decembra.

Dan kasnije, Vučeljić je američkom specijalcu uputio poruku: “Takođe mi reci, ako treba još nešto da ti nađem. Samo mi javi model i proizvođača i ja ću ti naći”.

Izjašnjavajući se na ove dokaze tužioca, i Vučeljić i Korbet tvrdili su da su nabavljali sredstva za impotenciju, a na predovačavanje prepiske u kojoj se navodi da je jedan komad sasvim nov 2.500 evra Korbet odgovara “da je razumeo da se radi o dinarima i da je to cena za jednu vijagru”.

Na pitanje šta je značilo 15 malih dečaka i dom za njih, Korbet tvrdi da su “mali dečaci” 15 pilula, a da dom za njih označava devojke.

U svojoj odbrani Korbet je naveo da od optuženih poznaje samo Vučeljića, kojeg je upoznao krajem 2017. preko zajedničkih poznanica.

Ovo je potvrdio i Vučeljić navodeći da mu je jednom prilikom Korbet pričao “da je bio pripadnik nekih vojnih formacija u Iraku i Avganistanu”.

Američki specijalac: Razlog dolaska u Srbiju - biznis

Optužnica, međutim, nigde ne navodi potencijalne motive američkog specijalca da nabavi nelegalni pištolj. O tome se izjašnjavao Vučeljić koji je rekao da je hteo da nabavi pištolj za Korbeta kako bi ga iznenadio.

“Meni je pala na pamet idiotska ideja da Danijela iznenadim i da nabavim pištolj i da idemo u streljanu da iz tog pištolja gađamo”, tvrdio je Vučeljić ispred tužioca.

Korbet je, u svojoj izjavi tužiocu, praktično potvrdio tvrdeći da je bio iznenađen, kao i da je pištolj video istog dana, nešto malo pre nego što su Vučeljić i Andrašević uhapšeni.

“Kada sam se vratio u stan, seo sam s Nikolom na kauč, on je izvadio pištolj i pokazao mi ga, bio sam iznenađen. Nikola je znao da sam ranije bio u vojsci. Dao mi je da vidim pištolj i razgledajući ga, učinilo mi se kao da nije bio ispravan. Video sam da pištolj nema serijski broj i to me je uzbudilo i rekao sam mu da to može da bude veliki problem i da to treba da izbaci iz stana”, navodi se, između ostalog, u iskazu Korbeta.

U optužnici takođe nije razjašnjeno ni zbog čega je američki specijalac uopšte došao u Srbiju.

“Mislim da sam da sam u Srbiju došao negde početkom decembra. Razlog mog dolaska je biznis”, rekao je kratko Korbet pred tužiocem.

Nije jasno o kakvom se poslu konkretno radi, zašto je živeo u hotelu, a kasnije u privatnom stanu jednog od optuženih, a dodatnu sumnju da pištolj nije jedini razlog za hapšenje Korbeta unele su izjave ministra policije i predsednika države. Dok još ne postoje zvanične informacije da li se protiv američkog specijalca u Srbiji vodi još neka istraga, prvostepena presuda zbog nelegalnog pištolja biće izrečena pred Višim sudom 18. juna.

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.