Jezik

sr

en

Pitanja Insajdera bez odgovora: Galenika, PKB, slučaj Krkobabić (VIDEO)

Predstavnici vlasti i institucija – u brojnim su prilikama na različite načine izbegavali odgovore na pitanja koja su u interesu javnosti, odnosno građana, postavljali novinari Insajdera. Upravo zato podsećamo na naše tri teme koje su ostale bez odgovora nadležnih institucija.

Galenika je prodata u novembru 2017. godine za 16 miliona evra kao prezaduženo preduzeće, iako je država pre i nakon prodaje otpisala veliki deo njenih dugovanja. Koja pitanja u vezi sa privatizacijom Galenike su ostala bez odgovora pogledajte u video prilogu.

Insajder je otkrio i da poznata farmaceutska kuća iz Brazila EMS, koja je javnosti predstavljena kao kupac, ustvari vlasnik samo 27 odsto Galenike. Prema istraživanju Insajdera objavljenom u serijalu "Rasprodaja pod zavetom ćutanja", iza zvaničnog kupca, firme Elijus, stoji mreža od 13 uvezanih kompanija iz Brazila, Italije i Luksembruga.

Godinu dana nakon privatizacije, u oktobru 2018. avio-služba Vlade Srbije postala je vlasnik aviona Embraer Legacy 600, koji je prethodno bio u vlasništvu farmaceutske kompanije EMS, odnosno zvaničnog kupca Galenike.

Dok institucije ćute, čaršija bruji

Da li je avion poklonjen, kupljen i koji su bili uslovi ostalo je nepoznato jer su i cena i detalji ovog ugovora javnosti nepoznati.

“To nije avion Aleksandra Vučića ili Ane Brnabić, avion će ostati u vlasništvu Vlade Srbije”, rekla je Ana Brnabić odgovarajući na pitanje da li je slučajnost to što je Vlada nabavila avion baš od kupca Galenike.

Dok javnost Srbije ne zna ni na koji način je avion za Vladu nabavljen, zna se da su avioni za nemačku kancelarku plaćeni 1,2 milijarde evra, da je Air force one, u kome se vozi predsednik SAD, koštao 3,9 milijardi dolara jer je to zvanično objavljeno.

A od građana Srbije, prema istraživanju Insajdera, mogao bi da zaradi novi vlasnik PKB-a i to tako što bi državi prodao zemljištu koje je od te iste države kupio. Reč je o planu gradnje puta od Beograda do Zrenjanjna za koji se i pre prodaje PKB-a znalo da bi trebalo da prođe preko parcela koje su ipak prodate Al Dahri.

Privatizacija PKB-a bila je zapravo prodaja imovine tog kombinata. Kompanija iz Emirata Al Dahra u oktobru 2018. godine kupila je 17.000 hektara poljoprivrednog zemljišta kod Beograda. Iako prema Zakonu prodaja državnog poljoprivrednog zemljišta nije dozvoljena, u slučaju PKB to je, prema istraživanju Insajdera, omogućeno odlukama i sporazumima predstavnika vlasti od 2009. do danas, a sve je sprovedeno Zaključkom Vlade iz 2015. kojim je naloženo državnom pravobranilaštvu da okonča sve sporove i dozvoli da se državno zemljište upiše kao privatna svojina državnog kombinata.

Ispostavilo se da je preko nekih od tih prodatih parcela planirano da prolazi brza saobraćajnica Beograd-Zrenjanin, što bi značilo da će za taj strateški projekat država morati da otkupi zemljište koje je kao imovinu PKB-a prodala Al Dahri.

Ministarkva Zorana Mihajlović odgovarajući na pitanja Insajdera tvrdi da se i dalje ne zna gde će proći put.

“Ne mogu da kažem otprilike, ja nisam takav genije kao vi. Ja zaista ne znam kuda, ja ne znam kuda će ići auto-put” , rekla je Mihajlović.

Premijerka Ana Brnabić na pitanje Insajdera da li je moguće da smo prodali nešto što ćemo sutra morati da otkupljujemo, kaže “da postoji jedan proces u pozadini gde se radi na trasi i gde se još donose odluke”.

Građani Srbije od februara do danas osim što nisu dobili odgovor na pitanje da li će morati sada po tržišnim cenama Al Dahri iz budžeta da plaćaju zemljište koje je država prodala ispod svake cene, nisu dobili ni odgovor na pitanje da li će neko zbog toga snositi odgovornost.

Pitanja u vezi sa poštovanjem zakona i izborom profesionalaca na čelo javnih preduzeća po pravilu ostaju bez odgovora, a slučaj koji to najbolje ilustruje je slučaj porodice Krkobabić.

Pred sam kraj godine Agencija za borbu protiv korupcije predložila je rezrešenje ministra Milana Krkobabića jer nije prijavio sukob interesa prilikom imenovanja sina na mesto direktora JP Stara planina. Agencija je navela i da je čak učestvovao u glasanju o imenovanju.

Šta će nakon žalbe Agencija konačno utvrditi, kao i da li će ministar biti smenjen, kako je moguće da je uopšte sin ministra zaduženog za javna preduzeća izabran za v.d. direktora javnog preduzeća pitanja su koja nisu dobila odgovor.

“To nije tema ovog okruglog stola”, rekao je Krkobabić na pitanja Insajdera.

“To morate da proverite s ljudima koji su ga nominovali, sa ljudima koji su potvrdili. Kao predsednica Vlade ja svakako ne mogu da vodim računa o svakom pojedinačnom nominovanju”, navela je premijerka Ana Brnabić.

Da li će ministar Krkobabić ostati u svojoj fotelji biće poznato sledeće godine, jer Agencija za borbu protiv korupcije predlaže mere, ali Skupština i Vlada bi trebalo da ih realizuju.

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.