Jezik

sr

en

Trka s vremenom: Dok čeka odluku suda, Tatjani Aničić i dalje preti iseljenje iz sopstvenog stana (VIDEO)

Prevare sa višestrukim prodajama stanova poslednjih decenija u Srbiji su gotovo redovna pojava, a sistemskog rešenja i dalje nema. Kontradiktorne odluke nadležnih dovode do toga da i savestan kupac lako može ostati bez imovine. Novinari redakcije Insajder Male velike priče u decembru prošle godine pokazali su kako „začarani krug” borbe sa sistemom izgleda u slučaju Tatjane Aničić i njenog sina. Oni vode bitku sa vremenom – da li će pre doći do prisilnog iseljenja ili odluke koja će potvrditi da je stan njihov. U međuvremenu građani su sprečili još jedan pokušaj iseljenja.

„Okupili smo se danas da sprečimo još jedan pokušaj iseljenja Tatjane Aničić i njenog maloletnog sina iz ovog stana koji je ona legalno stekla i kupila na potpuno pravan način, i koju izbacuju zbog greške“, rekao je Dušan Duduković.

U utorak izvršitelj Savo Zagorčić pokušao je sedmi put u poslednje tri godine da iseli Tatjanu Aničić i njenog sina Boromira iz njihovog stana u Ulici Visokog Stevana u Beogradu.

Slučajem ove porodice redakcija Insajdera Male velike priče bavila se u emisiji „U začaranom krugu“. Ovo je još jedan u nizu primera koji pokazuju da su u Srbiji pravo i pravda često miljama udaljeni. Naime, iako je Tatjana Aničić savestan kupac i ima uredne papire o kupopodaji stana, njoj već četiri godine preti izbacivanje iz stana.

U stanu je bezbrižno živela godinama, od 2007. godine pa sve do 2016. kada joj je izvršitelj zakucao na vrata. Tada je saznala da su se oko njenog stana, u sudskom postupku koji je trajao godinama, sporila druga dva čoveka – bivši vlasnik stana i investitor zgrade. Pre toga nije imala nikakva saznanja o tome da je stan u kome živi u bilo kakvom sporu.

„E, od tog trenutka, ja počinjem da idem po parnicama, da gledam šta se zapravo dešava, idem u sudove, i tek tada shvatam da su vođene neke parnice o kojima ja nisam imala pojma“, objašnjava Aničić.

Tatjana tada saznaje da je bivši vlasnik stana došao u sukob sa investitorom zgrade koji je zbog višestruke prodaje nekretnina bio i u zatvoru. Nakon što ga je investitor prevario za stan u drugoj zgradi, bivši vlasnik Tatjaninog stana Srđan Jončić 2009. odlučuje da traži raskid ugovora sa investitorom - i povratak u svoj stari stan.

Međutim, problem je što je isti stan dve godine ranije već prodat Tatjani.

„Neko je odlučio o nečemu što je moje, pa to može svakome da se desi, da dvojica vode o vlasništvu nekog trećeg, da treći ne zna, i šta... Tako, šta god da kupimo, pa, posle dokazuj da je tvoje, sad ćemo da ti uzmemo“, dodaje ona.

Tokom sudskog procesa, Prvi osnovni sud u Beogradu, ni u jednom momentu ne utvrđuje ko je trenutni vlasnik stana, niti poziva Tatjanu Aničić kako bi se situacija razjasnila i utvrdilo da investitor ne može da vrati stan koji već dve godine nije u njegovom vlasništvu.
Apelacioni sud, kao sud viši po rangu, poništava prvostepenu presudu, i izričito traži da se pozove Tatjana Aničič i utvrdi vlasništvo.

Sud se iz nepoznatih razloga oglušuje o to rešenje Apelacionog suda.

„Neobično je izvršenje presude protiv nekoga ko ne samo da nije dužnik po presudi, nego nije dobio priliku ni da se izjasni o tome“, kaže pravnik Dragor Hiber.

Tatjana je zatražila ponavljanje parnice kako bi i ona bila uključena, međutim, Osnovni sud je njen zahtev prošle godine odbio. Ipak, pre nedelju dana Viši sud je ukinuo rešenje Osnovnog suda i naložio da se Tatjanin zahtev za ponavljanje parnice ponovo razmotri.

„Taj papir mi daje mogućnost da ću biti uključena u parnicu u koju ranije nisam bila uključena, i da su se vodile sve bez mog znanja, i da će se obnoviti parnica u kojoj je sve meni ovo napravljeno, i da će mi se dati šansa za pravično suđenje koje je meni apsolutno oduzeto“, navodi Tatjana Aničić.

Međutim, dok Sud ne donese novu odluku, izvršitelj po nalogu poverioca i dalje ima pravo da pokuša da iseli Tatjanu. Zbog velikog broja okupljenih ljudi ni ove nedelje to nije uspeo.

Izvršitelj Savo Zagorčić kaže za Insajder da dok sud ne poništi presudu koja je na snazi, nema drugog izbora sem da ponovo pokuša iseljenje.

Zagorčić: Koliko mi je poznato uikinuto je rešenje kojim je Tatjani odbačen zahtev za ponavljanje postupka. Tak da sud će ponovo sada odlučivati o tom zahtevu, pa ćemo ponovo videti kakvu će odluku doneti.

Insajder: Znači za vas se ništa ne menja?

Zagorčić: Pa za mene ništa, presuda je na snazi, dokle god je na snazi ja moram da je sprovedem. Što se mene tiče, nemam ja tu veliku mogućnost izbora, niti razmišljanja. 

Prevare sa višestrukim prodajama istih stanova u poslednjih par decenija u Srbiji gotovo da više nisu ni eksces ni iznenađenje. U zemlji nesređenih imovinskih odnosa i izrazite pravne nesigurnosti, iako ste savestan kupac možete ostati bez svoje imovine – i to po zakonu. Za Tatjanu Aničić i njenog sina u toku je svojevrsna trka sa vremenom – da li će pre doći do prisilnog iseljenja ili odluke koja će potvrditi da je stan njen.

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.