Jezik

sr

en

Država apeluje na poslodavce da ne otpuštaju radnike i ne smanjuju plate, ali...

„Apelujemo na savest ljudi“, poruka je ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zorana Đorđevića posle sednice Socio-ekonomskog saveta. Uveravajući novinare da nadležni ne sede skršetnih ruku, ministar Đrođević je na pitanja o statusu zaposlenih citirao Uredbu Vlade Srbije. U Uredbi su navdene mere kojih moraju da se pridržavaju poslodavci, ali i pored toga ostaju brojna pitanja bez odgovora.

Pixabay: Ilustracija, radnici
Foto: Pixabay / Ilustracija, radnici

Odgovori nadležnog ministra dovode do zaključka da su nadležni u državi i sami zatečeni posledicama preporuka koje su sami doneli. Prva posledica je smanjen obim poslovanja, a prvi na udaru su zaposleni. Jedan od primera jeste i to da pojedini poslodavci umanjuju zarade zaposlenima koji redovno idu na posao, uz objašnjenje da je smanjen promet. Ministar kaže da će svi oni koji budu zloupotrebljavaju situaciju biti sankcionisani uz javnu osudu, ali je jasno i da su u nadležnim institucijama istovremeno svesni da se takve zloupotrebe već dešavaju. Na pitanje kako će država sprečiti zloupotrebe, ministar Đorđević kaže da je sada važno spašavati državu.

„Da li će biti onih koji će da se ponašaju neodgovorno? Siguran sam. Da li će biti onih koji će želeti da se obogate u ovom trenutku? Siguran sam. Ja verujem da će biti mali broj tih, ali već se pokazuje da ih ima. I da otpuštaju ljude i da smanjuju plate... i gde ima razloga i gde nema razloga. Ali, ljudi, ovde govorimo o opstanku nacije, o Republici Srbiji, o našoj državi“, izjavio je ministar Đorđević.

Ništa konkretniji nije bio ni odgovor na pitanje da li postoji adekvatna kontrola kada je u pitanju poštovanje prava zaposlenih u vanrednom stanju.

„Inspekcija radi normalno i naravno obavljaće kontrole. Ono što ćemo mi da uradimo i na čemu ja insistiram to je da budemo brutalni u prvom slučaju kad se tako nešto desi , da to obelodanimo i na neki način pokažemo spremnost države da reaguje. A ono što sam vam ja takođe obećao to je da kad se sve ovo završi mi ćemo objaviti“, uverava Đorđević i dodaje da će u najtežu kategoriju biti svrtani oni koji primenjuju mere koje ne samo da su nezakonite već, kako je rekao, neprimerene i nečovečne.  

Podsetimo, predsednik reprezentativnog sindikata „Nezavisnost“ Zoran Stojiljković izneo je predlog da se u vreme vanrednog stanja uvede zabrana otkaza, smanjenja plata i produženje ugovora. Ta mera za sada nije prihvaćena jer Vlada Srbije, prema rečimo ministra Đorđevića, mora da postupa u skladu sa zakonom, a postoji i bojazan da bi pojedini mogli da zloupotrebe takvu vrstu zabrane i da tvrde da su upravo zbog toga pretpreli štetu.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.