Jezik

sr

en

Prva presuda za kršenje ljudskih prava izbeglica; "Naoružani vojnici mi saopštili da ne mogu da dobijem azil" (VIDEO)

U izjavi za Insajder.net, Nikola Kovačević iz Beogradskog centra za ljudska prava kaže da je ovo prva presuda ovog suda otkad je Mađarska podigla zid. On dodaje i da se očekuje još ovakvih presuda.

U saopštenju Beogradskog centra za ljudska prava navodi se da je ova odluka suda izuzetno značajna i zbog toga što ukazuje državama, među kojima je i Srbija, da praksa vraćanja u sigurne treće zemlje, bez razmatranja na koji način te zemlje postupaju prema izbeglicama, može da dovede do kršenja osnovnih ljudskih prava i odgovornosti pred Evropskim sudom za ljudska prava.

U svojoj odluci, Evropski sud za ljudska prava ustanovio je da je Mađarska prekršila Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.

Sud je istakao i da ne samo da mađarske vlasti nisu razmatrale postoji li individualan rizik od nehumanog i ponižavajućeg postupanja u slučaju vraćanja u Srbiju, već su čak odbile da uzmu u obzir izveštaje koji su im dostavljeni, bazirajući tako svoju odluku isključivo na Uredbi Vlade Mađarske iz 2015, kojom se Srbija proglašava sigurnom trećom zemljom.

Mađarskoj je naloženo da im se plati odšteta od po 10.000 evra, plus po 8.705 evra za sudske troškove, objavio je juče taj sud u Strazburu.

U emisiji Insajder bez ograničenja Prekobrojni, jedan od tražilaca azila u Srbiji Vael Alzainab govorio je o svojim iskustvima kada ga je Mađarska država, kršeći sve pravne procedure, po kratkom postupku vratila u Srbiju odbijajući da mu da azil.

„Nakon skraćene procedure koja je trajala nekoliko dana naoružani vojnici su mi saopštili da Vlada Mađarske odbija da mi da azil i da moram da se vratim u Srbiju“, rekao je Vael Alzainab.

Kako je naveo, neposredno posle toga, bio je prinuđen da ponovo pređe granicu i vrati se u Srbiju.

On je istakao i da mu nije bio obezbeđen prevodilac te da nije razumeo šta potpisuje jer je dokumentacija bila na mađarskom, kao i da nije imao pravo žalbe, niti mu je bio obezbeđen advokat.

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.