Jezik

sr

en
Insajder logo

Aplikacija na vašem telefonu

download Android App
download Android App
Insajder Mobile app

Kako prolaze srpski radnici u Slovačkoj – potpiši ili idi (VIDEO)

Slučaj 23 građana Srbije koji su sredinom oktobra uhapšeni u Šali na jugozapadu Slovačke i deportovani zbog nelegalnog rada i boravka u toj zemlji bavilo se Ministarstvo spoljnih poslova, ali ne i inspekcije nadležne za kontrolu rada agencije preko koje su otišli.

Marija Zdravković
Marija Zdravković

Sezonski rad u inostranstvu za mnoge je jedino rešenje zbog loše ponuda poslova u Srbiji, ali se često dešava da građani Srbije odlaze na rad u inostranstvo preko agencija koje u Srbiji nisu ni registrovane. U tom slučaju radnici nemaju nikakvu pravnu zaštitu, zbog čega često rade bez adekvatnih dokumenata - i za rad i za boravak u stranoj zemlji.

Iako ovo postaje sve češća pojava, nadležne institucije nemaju adekvatan odgovor.

Na pitanja novinara Insajdera, Ministarstvo za rad se proglasilo nenadležnim u slučaju radnika deportovanih iz Slovačke, a iz odgovora Tržišne inspekcije jasno je da se ni oni nisu bavili ovim slučajem.

„Na vaše pitanje koja je od ovih agencija poslala radnike u Slovačku koji su 18. oktobra 2017. godine deportovani u Srbiju ističemo da ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo preko koje agencije su radnici upućeni u Slovačku,“ navodi se u odgovoru tražišne inspekcije koja radi u okviru Ministarstva za trgovinu, turizam i telekomunikacije.

Slovačka policija i Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, saopštili su da su srpski državljani radili za južnokorejsku kompaniju  "Šin Heung Presižen Slovakija" koja dostavlja rezervne delove Samsungu, Soniju i Tošibi, a bili su angažovani preko slovačke posredničke agencije Max koja u Srbiji, prema podacima Ministarstva za rad, nije registrovana.

Prema zakonu, agencijama koje rade bez dozvole za posredovanje, naplaćuju se kazne ili se upućuju na licenciranje Ministarstvu za rad, a tek retko se i gase. Međutim, agencije se često preregistruju pod drugim imenom da bi nastavile svoj rad.

Slovačka hit destinacija: Ove godine dvostruko više radnika iz Srbije

Već godinama jedna od „hit destinacija“ za sezonski rad je Slovačka gde su srpski državljani ubedljivo najbrojniji strani radnici. U slovačkim preduzećima u septembru radilo je više od 8.500 državljana Srbije što je duplo više nego prošle godine, objavio je slovački Centar za rad, socijalna pitanja i porodicu početkom novembra.

Međutim, pokazalo se da pojedine agencije preko kojih radnici odlaze na sezonski rad uopšte nisu registrovane u Srbiji niti radnicima regulišu legalan boravak i rad u Slovačkoj, iako tvrde da će to učiniti.

Prema navodima Astre, nevladine organizacija koja se bavi trgovinom ljudima i radnom eksploatacijom u inostranstvu, nadležni organi Republike Srbije retko reaguju na prevare posredničkih agencija i kršenja prava srpskih državljana u Slovačkoj.

Jedan od razloga zbog čega institucije ne obraćaju pažnju na ovu oblast jeste i to što sezonske radne migracije srpskih državljana odgovaraju i Srbiji i Slovačkoj. Srbija na ovaj način rešava problem nezaposlenosti, dok se novac zarađen u stanoj zemlji svakako potroši u Srbiji. Istovremeno, Slovačka rešava problem manjka radne snage u radno-intenzivnim industrijama, dok slovačke kompanije dobijaju jeftine radnike koji zbog svog polu-legalnog statusa nemaju nikakav ucenjivački potencijal.

Ugovori na slovačkom, prevoda nema

Marija Zdravković iz Mladenovca bila je među srpskim državljanima koji su u Slovačku otišli preko agencije Max da rade za južnokorejsku kompaniju "Šin Heung Presižen Slovakija". Ona je izbegla hapšenje, jer je u to vreme, kako navodi, „radila drugu smenu“. Marija u intervjuu za Insajder objašnjava svoje razloge za odlazak u ovu zemlju, odnos agencije, južnokorejskog poslodavca, ali i srpske ambasade u Bratislavi prema sezonskim radnicima u toj zemlji.

Sagovornica Insajdera je početkom ove godine proglašena tehnološkim viškom u JK Pijace Mladenovac, a nakon nekoliko meseci bezuspešnog traženja posla, odlučila je da okuša sreću u Slovačkoj. Za agenciju Max čula je od poznanice od koje je i dobila broj telefona ljudi iz te agencije, a samo nekoliko dana kasnije već je bila u Slovačkoj.

Kako navodi za Insajder, problemi sa agencijom su počeli već po dolasku u Slovačku kada je saznala da su ugovori na stranom jeziku.

„Mi smo stigli 4. septembra, a dva dana kasnije smo počeli da radimo i potpisali ugovore kada nam ih je doneo koordinator agencije. Međutim, ugovori su bili na slovačkom, mi nismo ništa razumeli... Ja sam ga pitala da nam prevede, on je rekao: 'Ili potpiši ili idi kući'. Naravno, nisam mogla kući da se vratim jer nisam imala dovoljno novca za kartu“, kaže Marija Zdravković za Insajder.

Novinari Insajdera su pozvali broj agencije Max koji se navodi na njihovoj srpskoj fejsbuk stranici, međutim, iako je osoba sa druge strane žice obećala da će nam elektronskim putem odgovoriti na pitanja, do objavljivanja teksta to nisu učinili.

Dve sobe, 16 ljudi, jedno kupatilo... 

Radnici iz Srbije, BiH i Makedonije koji su stigli u Slovačku preko agencije Max bili su smešteni 3,5 kilometra od kompanije "Šin Heung Presižen Slovakija" u kojoj su radili, navodi Marija Zdravković. Ona uslove života opisuje kao “užasne”, navodeći da je sve bilo suprotno onome što im je predstavljeno pre polaska.

„Naš 16 je delilo kupatilo, kuhinju, toalet... Osam je bilo u jednoj sobi, osam u drugoj. Ispred imate samo malu kuhinjicu. Užasno, iskreno. A pritom nam se za taj smeštaj dnevno odbijalo po pet evra“, opisuje ova srpska radnica koja je u Slovačkoj provela mesec i po dana pre nego što je napustila zemlju u strahu od hapšenja.

Koordinator agencije Max ih je obilazio svakodnevno da bi uzimao papire s brojem radnih sati koje su radnici svakodnevno upisivali, međutim, na žalbe da su uslovi za život u smeštaju loši, nije reagovao, tvrdi Marija.

„Recimo, ja sam mu se požalila da nema tople vode u smeštaju i da se već 20 dana tuširam hladnom vodom, on je rekao kao: 'Pa šta ja da radim, vas je mnogo u sobi'. Bukvalno, ko pre stigne do kupatila istuširaće se toplom vodom. Posle toga je obećavao da će nešto uraditi, ali od toga nije bilo ništa“, navodi ona za Insajder.

Kada ne rade Slovaci, traka se ubrzava

U „Šin Heung Presižen Slovakija“ subotom se radi osam sati dnevno, dok se radnim danima na proizvodnoj traci provodi 12 sati, tvrdi Marija koja je bila angažovana na sklapanju led barova za televizore i to za 3,2 evra po satu.

Na pitanje novinara Insajdera kakav je bio odnos poslodavca prema njoj i drugim radnicima, odgovara da je očigledna diskriminacija prema radnicima koji dolaze iz drugih zemalja, koji se posmatraju kao „potrošna roba“.

„Ja sam prvi dan imala sukob sa šeficom i kontrolorom. Kada smo koleginica i ja došle, kontrolorka nam je odmah podelila led barove i ploče da radimo... Međutim, s obzirom na to da nam nije ništa objasnila mi smo pogrešile... Ona je počela da urla na nas da smo nesposobni, da smo stoka, mislim, svakakve reči. Moja koleginica je već nakon nekoliko dana dala otkaz i vratila se za Srbiju“, priseća se Zdravković.

Ona tvrdi da se diskriminacija najbolje vidi subotom kada u fabrici ne rade Slovaci.

„Ja sam imala i sreće, jer sam ostala na toj A traci gde su većinom Slovakinje. Na drugim trakama svaki dan je bio po neki skandal. Budući da Slovaci ne rade subotom, onda šefica na A traku dovede Srpkinje i tu tačno vidite kako se traka ubrzava... pet dana radi jednim tempom, a onda subotom, kada su samo Srbi, traka je samo brža i brža... i to je dreka, urlanje“, rekla je Marija Zdravković u intervjuu za Insajder.

Tri nedelje nakon deportacije srpskih državljana sredinom oktobra, srpsko i slovačko ministarstvo za rad 13. novembra potpisali su protokol o saradnji čiji je cilj upravo sprečavanje nelegalnog zapošljavanja između dve zemlje.

Kako u Ministarstvu za rad navode za Insajder, saradnja će se ogledati „kroz razmenu informacija i podataka o poslodavcima, licima koja su privremeno zaposlena na teritoriji druge države i o upućenim radnicima sa teritorije jedne države na teritoriju druge“.

Na pitanje novinara Insajdera da li planira da se vrati u Slovačku, Marija Zdravković odgovara potvrdno: „Da, ali sa radnom dozvolom. Nema se previše izbora. Svi smo svesni kakva je kriza u Srbiji“.

Saša Dragojlo