Jezik

sr

en

Tužilac Stanković za Insajder: Sve tvrdnje "svedoka" Ivana Pajića u slučaju Bitići proveravane, ništa nije bilo tačno

Ivan Pajić iz Bora izneo je tvrdnju da je bio očevidac ubistva američkih državljana, trojice braće Bitići. U emisiji na javnom medijskom servisu iz Prištine – RTK, Ivan Pajić je izjavio i da je na licu mesta u trenutku ubistva braće Bitići bio tadašnji pukovnik specijalnih snaga policije Srbije Goran Radosavljević Guri.

Postupajući tužilac u tom slučaju, sada penzionisani Dragoljub Stanković, za Insajder kaže da je tačno da je Pajić nekoliko puta davao izjavu tužilaštvu, da su sve njegove tvrdnje detaljno proveravane, ali da se za svaku ispostavljalo da je netačna.

Ili, Agron i Mehmet Bitići
Ili, Agron i Mehmet Bitići

Ivan Pajić je rekao da je istu izjavu o tome da je Goran Radosavljević Guri bio na mestu zločina dao nadležnim tužilaštvima u nekoliko navrata – prvo 2013, pa 2014, zatim u avgustu 2017. godine.

"Video sam trojicu ljudi kojima su ruke bile vezane žicom i imali su bele poveze na očima. Video sam medju njima i Gorana Radosavljevića Gurija, koji nije bio naoružan. Ubistvo je počinjeno pred njegovim očima", jedna je od tvrdnji Ivana Pajića koju je izneo u emisiji televizijske produkcije Život na Kosovu, koja se emituje na javnom servisu Radio-televiziji Kosova.

Sada penzionisani tužilac Dragoljub Stanković koji je vodio istragu u slučaju Bitići za Insajder kaže da je tačno da je Pajić davao izjave Tužilaštvu, nekoliko puta i to na lični zahtev samog Pajića. Tužilaštvo je proveravalo svaku rečenicu koju je izgovorio, ali se isposatvilo da ništa od onoga što je tvrdio nije bilo tačno, kaže Stanković za Insajder. 

„Pajić jeste u nekoliko navrata dolazio u tužilaštvo za ratne zločine, mi smo svaki put uzimali izjavu od njega. Svaka tvrdnja, rečenica koju je izgovorio je detaljno proveravana.  Saslušavani su svedoci koji bi eventualno mogli potvrditi njegove navode, rađena su veštačenja iz istog razloga, traženi su materijalni dokazi... Ali se ispostavilo da nijedna njegova tvrdnja nije bila tačna “, kaže Stanković za Insajder.

Tužilac kaže i da sumnja da je Pajić tvrdnje iznosio kako bi stekao ličnu korist.

Neobični detalji u priči Ivana Pajića

Detalji koje je Ivan Pajić i sam izneo u emisiji na RTK, na neki način su povezani sa postupkom koji se vodi protiv njegovog oca, koji je u međuvremenu preminuo.

Pajić je između ostalog rekao da se slučajno zatekao nedaleko od mesta likvidacije braće Bitići, jer je u to vreme "švercovao cigarete sa jednim Rumunom". Dodao je da se nakon onoga što je video poverio samo ocu, jer nije smeo nikom drugom da kaže.

"Nismo imali nikada probleme, sve dok nisu saznali da sam ja video ubistvo", tvrdi Pajić.

Takođe tvrdi da su mu oca nakon toga uhapsili i optužio jednog policijskog inspektora iz Bora, bivšeg pripadnika vojske, da stoji iza svega i da "vedri i oblači" u Boru. O imenima, kako je rekao, neće javno.

"Odlučio sam da progovorim zato što su mi oca zatvorili 2013. godine. Mene je ovaj slučaj koštao očevog života, uzeli su glavu mome ocu. Sudili su ga iako nije bio kriv ni za šta. Svedočili su lažno", ispričao je Pajić, koji tvrdi i da su mu pretili visoki zvaničnici srpske policije i jedne velike stranke u Srbiji.

"Rekli su mi da zaboravim to što znam i neće biti problema. Taj čovek radi obezbedjenje u elektrodistribucijama u Srbiji, imao je veliku moć i tada i sada. Imam poverenja u Tužilaštvo za ratne zločine. Imena ću da dam nadležnim organima američkih vlasti, neću pred kamerama".

Nejasan segment u javnom svedočenju Ivana Pajića odnosi se na aktivnosti njegovog oca, za kojeg navodi da je bio mobilisan u vreme NATO bombardovanja Srbije 1999. Godine i da je i njegov otac navodno vozio hladnjače sa leševima.

"Otac mi je rekao da je jednom prilikom video šta je bilo u hladnjači i da je bio frapiran onim što je video. Po priči, bili su leševi ne znam kog porekla. Ima izjava očeva koju je dao dok je bio u pritvoru. Pritvorili su ga da bi ga lišili života. I to se desilo posle dve, dve i po godine. Preminuo je 2016. godine", tvrdio je Pajić.

Guri jeste bio pod opservacijom Tužilaštva

Činjenica je da se u javnosti godinama  iznose sumnje u odgovornost Gorana Radosavljevića Gurija u  slučaju Bitići.

Bivši glavni tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević je čak govorio javno da je Guri pod opservacijom, a 2016 godine rekao je i da slučaj Bitići nije okončan ali ne zbog toga što tužilaštvo nije radilo svoj posao već zato što „drugi nisu ispunili dogovor“.

„Da je bilo dokaza protiv Gorana Radosavljevića Gurija ne bi se on šetao po ulici“, rekao je Vukčević u januaru 2016. 

Naslednica Vladimira Vukčevića na mestu tužioca za ratne zločine, Snežana Stankojković , rekla je da Tužilaštvo nastavlja da radi na rasvetljavanju ovaj slučaja, ali je podsetila da je sud doneo oslobadajjuću presudu protiv dvojice okrivljenih.

"Shodno tome, Tužilaštvo je donelo novu naredbu o sprovođenju istrage, intenzivno prikuplja dokaze i podatke u cilju rasvetljavanja ovog zločina", rekla je Snežana Stanojković za Politiku 4. Januara ove godine.

Veće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu je 2012. godine izreklo oslobadjajuće presude Sretenu Popoviću i Milošu Stojanoviću, optuženima za pomaganje u ubistvu braće Bitići, jer nije dokazano da su izvršili krivična dela za koje se terete.

Goran Radosavljević Guri je bio komandant srpske Žandarmerije od 2001. do 2004. godine, a 2010. godine se učlanio u Srpsku naprednu stranku. Njega je u vezi sa ubistvom braće Bitići ispitivalo tužilaštvo u Srbiji i svedočio je na sudjenju.

Ključne informacije u slučaju braće Bitići

Braća Ili, Agron i Mehmet Bitići ubijeni su u julu 1999. godine u Petrovom Selu, blizu Kladova, u istočnoj Srbiji. Oni su bili američki državljani albanskog porekla, koji su se tokom kosovskog rata borili u redovima Oslobodilačke vojske Kosova.

Nakon završetka tog rata, oni su 26. juna 1999. godine pokušali u civilnim odelima da pomognu dvema romskim porodicama iz Prizrena da sa Kosova predju u Srbiju.

Slučaj ubistva braće Bitići, američkih državljana, i dalje opterećuje odnose Srbije sa SAD.

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji pre dva dana je ponovo ocenila da Vlada Srbije nije postigla značajan napredak u rešavanju ubistva trojice državljana SAD - braće Bitići i pozvala nadležne da nastave da istražuju taj slučaj.

Uhapsile su ih srpske vlasti na administrativnoj granici sa Srbijom zbog "ilegalnog ulaska u zemlju".

Sutradan su prekršajno osudjeni na sudu u Prokuplju na 15 dana zatvora. Odobreno im je da iz pritvora izadju tri dana ranije, ali su, umesto da budu pušteni na slobodu, odvedeni u bazu Specijalnih antiterorističkih jedinica MUP-a Srbije u Petrovom Selu gde su ubijeni mecima u potiljak, a potom pokopani u masovnu grobnicu u kojoj su već bila tela kosovskih Albanaca.

Njihova tela su otkrivena jula 2001. u masovnoj grobnici u Petrovom Selu. Tela su pronadjena sa vezanim rukama i sa ranama od ispaljenih metaka na potiljcima.

U grobnicama u Petrovom Selu pronađena su tela još 67 muškaraca i sedam žena sa Kosova.

U emisiji „Insajder bez ograničenja: Kolektivna amnezija“ možete da pogledate sve važne informacije u vezi sa ovim slučajem, kako je slučaj ubistva braće Bitići primer na kom se jasno vidi kako počinioci zločina već 17 godina uspevaju da izbegnu pravdi, kako brojni važni svedoci godinama ne prekidaju zaveru ćutanja, ali i kako na kraju, osim porodicama ubijenih, počinjeni zločini više nikome nisu važni.

Irena Stević, Senka Vlatković Odavić

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.