Advokat Ružić: Siguran sam da Legija neće dobiti uslovni otpust

Milorad Ulemek Legija i Branko Berček, obojica osuđeni na 40 godina zatvora zbog više teških krivičnih dela, podneli su Višem sudu u Beogradu molbu za uslovni otpust. Advokat Slobodan Ružić kaže za Insajder da je siguran da uslovni otpust neće dobiti.

Milorad Ulemek Legija. Foto: Srđan Ilić

Ulemek je osuđen za ubistvo premijera Srbije dr Zorana Đinđića, za ubistvo Ivana Stambolića, pokušaj ubistva Vuka Draškovića, četvorostuko ubistvo na Ibarskoj magistrali i zločine zemunskog klana.

Berček je usuđen kao izvršilac ubistva Stambolića, koji je nestao u avgustu 2000.godine, a slučaj je razrešen u akciji "Sablja", kao i za pokušaj ubistva Vuka Draškovića.

Bivši komadant Jedince za specijalne operacije (JSO) Ulemek nalazi se u zatvoru 20 godina i šest meseci, a pripadnik bivše JSO Berček 21 godinu i sedam meseci.

Advokat Slobodan Ružić, kaže za Insajder da nije u pitanju ništa senzacionalno u njihovim molbama za uslovni otpust, ali i dodaje.

"Ulemek i Berček su osudjeni po starom zakonu kada je za podnošenje molbe za uslovni otpust trebalo da ste izdržali polovinu kazne. Dakle, oni se koriste svojim pravom, i ja bih na njihovom mestu tražio uslovni otpust. Medjutim, to što ga traže, ne znači da će ga i dobiti. Šta više, siguran sam da neće!", kaže Ružić.

U vrema kada su zločini izvršeni, Krivični zakonik (KZ) je predviđao da se uslovni otpust može tražiti posle polovine izdržane kazne. Taj rok je kasnijim izmenama KZ-a promenjen, pa se pravo na traženje uslovnog otpusta stiče posle dve trećine izdržane kazne.

A, Srpski pokret obnove (SPO) uputio je u danas zahtev Višem sudu da odbaci zahtev Milorada Ulemeka Legije i Branka Berčeka da budu pušteni na uslovnu slobodu, sa izdražavanja zatvorske kazne za najteža dela.

SPO navodi da smatra da Ulemek i Berček ne smeju biti oslobođeni jer su počinili najteža krivična dela kao pripadnici JSO Ministarstva unutrašnjih poslava Srbije, ubijajući nevine ljude za račun režima Slobodana Miloševića.

Insajder: "Dovršen plan"

Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine ispred zgrade Vlade Srbije. Neposredni organizatori i ubice otkriveni su odmah posle ubistva premijera, ali politička pozadina nikada nije rasvetljena. 

Prvi put o svemu što se desavala u tom periodu govori bivši načelnik Uprave kriminalističke policije Rodoljub Milović, sudija u penziji Maja Kovačević i bivši potpredsednik Vlade Žarko Korać.

Novinarka Tanja Vujisić/Agencije