Advokat Sreten Đorđević: Propisi dizajnirani u korist rudarskog i energetskog lobija (VIDEO)
Svaki dan novo pitanje u vezi sa projektom kompanije Rio Tinta u Srbiji. Jedno od njih glasi-može li kopanje litijuma da počne bez zvaničnih studija uticaja na životnu sredinu.
Jedan zakon jedno, drugi zakon drugo. I to nije ništa novo, osim što bi sada zakonske nepreciznosti mogle ići na ruku projekta kompanije Rio Tinto. Prema nekim tumačenjima, biće moguće da Rio Tinto počne kopanje litijuma i pre nego što se formalno usvoji studija uticaja na životnu sredinu.
Izmene zakona o planiranju i izgradnji koje su stupile na snagu u avgustu prošle godine, doneo je mnogo novina. O jednoj se do sada nije govorilo, a tiče se procedure izdavanja građevinske dozvole.
Novina u zakonu glasi ovako, uz naglasak na rečci "ne“:
"Nadležni organ za izdavanje građevinske dozvole NE proverava usaglašenost projekta za građevinsku dozvolu, izvoda iz projekta i projektne dokumentacije sa merama i uslovima zaštite životne sredine iz odluke o saglasnosti na studiju i studije o proceni uticaja na životnu sredinu, odnosno odluke da nije potrebna procena uticaja na životnu sredinu."
U trenutku stupanja na snagu ovih izmena, već je uveliko važio Zakon o zaštiti životne sredine koji u Članu 36 jasno kaže da je "procena uticaja projekta na životnu sredinu sastavni deo tehničke dokumentacije bez koje se ne može pristupiti izvođenju projekta i vrši se u skladu sa postupkom propisanim posebnim zakonom".
Imajući ovo u vidu, novinari Insajdera uputili su u četvetak prošle nedelje sledeća pitanja Ministarstvu građevinarstva
Zašto su uopšte unete izmene koje mogu da se tumače drugačije od onih iz prethodno donetog Zakona o zaštiti životne sredine?
Da li odredba Člana 135 znači da je moguće da, primera radi, kompanija Rio Tinto dobije građevinsku dozvolu za projekat "Jadar" pre neko što studija uticaja na životnu sredinu prođe odgovarajuću proceduru, odnosno javnu raspravu i Komisiju Ministarstva za zaštitu životne sredine?
Odgovore na ova pitanja za sada nismo dobili.
Advokat Sreten Đorđević koji za koji sarađuje sa inicijativom "Marš sa Drine“ nema nikakvu dilemu.
"To je jedan korpus propisa, zajedno sa Zakonom o rudarstvu i nekim drugim propisima, koji su dizajnirani u zadnjih nekoliko godina tako da budu apsolutno u korist rudarskog, odnosno energetskog lobija, a koji sa druge strane drastično ruše sistem zaštite životne sredine i propise o životnoj sredini kod nas“, kaže advokat Đorđević i dodaje:
"Za dobijanje građevinske dozvole uopšte nije neophodna saglasnost na studiju uticaja na životnu sredinu i u tom kontekstu zakon traži običnu studiju. Ta studija ne mora da prođe ni mišljenje javnosti, ni javnu raspravu, ni mišljenje tehničke komisije. Dovoljno je da studija u bilo kom obliku, kao dokument čija se sadržina ne ispituje, bude dostavljena nadležnom Ministarstvu za građevinarstvo i da nadležno ministarstvo na osnovu tog dokumenta izda građevinsku dozvolu.”
[related-content]
A studija u bilo kom obliku je predstavljena javnosti. Iako u formi nacrta, mimo zvanične procedure, pošto je na projekat stavljena tačka. To ipak ne sprečava predstavnike vlasti, upravo one koji su stavili tačku, da pozivaju na dijalog o informacijama koje su iznete u nacrtima, za čiju tačnost ne garantuje ni sam Rio Tinto i koji, prema oceni advokata Đorđevića, imaju istu pravnu težinu kao bilo koji pamflet - odnosno nikakvu.
Izvor: Insajder