Advokatica Sara el Sarag: Vlada prekršila procedure i namerno donela takvu Uredbu o projektu "Jadar" kako bi se smirila javnost (VIDEO)

Advokatica Sara el Sarag, komentarišući u emisiji Marker današnju odluku Ustavnog suda da Vladina uredba o utvrđivanju prostornog plana za Jadar nije ustavna i pitanje čemu pet dana ćutanja o tome da li će sednice uopšte biti i sa kojim će dnevnim redom da se održi, odgovara da bi prvo postavila pitanje čemu ćutanje dve godine da inicijativa, za koju ni dan danas ne znamo, dok ne bude objavljeno u službenom glasniku, ko je njen inicijator, uopšte postoji. Ona dodaje da se stiče se utisak da je to urađeno iz razloga da bi se javnost smirila.

Advokatica Sara el Sarag, foto: Insajder

"Tako smo saznali nezvaničnu informaciju da danas uopšte zaseda Ustavni sud po tom pitanju. Prethodno pitanje je da to dve godine stoji u Ustavnom sudu i da to niko nije znao. U samoj odluci se Ustavni sud pozvao na član 3 koji u stavu 2 kaže da je i podela vlasti u pitanju, odnosno da je Vlada, na osnovu obrazloženja koje smo dobili samo u medijima, prekoračila svoja ovlašćenja vezano za donešenje Uredbe, jer ona u sebi nije imala saglasnost i mišljenje nadležnog ministarstva. Znači, postoje procedure koje prethode donošenju takve uredbe i Vlada je prekoračila svoje ovlašćenje i da Ustavni sud u stvari neće da se meša u podelu vlasti“, ističe sagovornica Markera.

Sara el Sarag kaže da je Ustavni sud uspavani sud, reklo bi se, već dve decenije, te da se jednostavno stiče utisak kao da je Vlada namerno donela ovakvu Uredbu i po ovim procedurama, što znači da je ona prekršila sve procedure prilikom njenog donošenja, kao i stavljanje van snage Uredbe koju je donela mimo procedure. 

"Stiče se utisak da je to urađeno iz razloga da bi se javnost smirila, a  definitivno u prilog tome ide i to što mi dve godine ne znamo da takva inicijativa i postoji“, navodi ona. 


Na konstataciju da, iako se danas govori o tome da je Ustavni sud odlučivao prostornom planu za Jadar na inicijativu kompanije Rio Tinto, aktivisti podsećaju da nije odlučivao o njihovoj inicijativi za ocenu ustavnosti onda kada je Vlada donela odluku o njemu u januaru 2022. godine i pitanje da li postoje bilo kakvi kriterijumi redosleda po kojim Ustavni sud odlučuje o podnetim inicijativama, Sara el Sarag kaže da je praksa Ustavnog suda takva da se odlučuje po godinama. 

"Znači, verovatno je 2024.  došla na red 2022. godina, kada će odlučivati o tome. Ono što više zabrinjava je to što može da se vidi po datumu, kad je podneta inicijativa aktivista vezana za sam projekat "Jadar“, a kada je ona o Uredbi. S obzirom da je danas odlučivano o Uredbi, pretpostavlja se da je podneta pre inicijative aktivista koji su osporavali Uredbu o proglašenju projekta „Jadar“, kaže ona.  

Narodnu inicijativu za zabranu iskopavanja litijuma i bora, koja se, kako kaže vlast, zagubila u Skupštini, potpisalo je 38.000 građana. Takođe, Ustavni sud ne odlučuje ustavnoj žalbi koja je podneta upravo zbog neodlučivanja Skupštine o toj inicijativi. 

Na pitanje kako je moguće da se zagubi toliki broj potpisa građana ove zemlje a da ni jedna institucija na to ne reaguje, odgovara da je to pitanje od ogromnog značaja. 

"Mislim da 38.000 potpisa ni vlast prilikom predaje izbornih lista nije uspela da sakupi. Nemoguće je da se to izgubilo, jer ova vlast funkcioniše tako što, ili ne daje informacije, kao što je ova sednica Ustavnog suda danas, ili vas, sa druge strane, totalno ignoriše i najlakše im je da kažu izgubilo se. Jednostavno je nemoguće da se izgubilo, nego su odlučili jednostavno da tu narodnu inicijativu ignorišu i dokle god se bude ćutalo o tome, i dokle god se ne bude digla na prvom mestu medijska hajka oko toga gde su ti papiri, do tada će se vlast praviti beživotna i da tih potpisa nema. To je njihov model ponašanja“, zaključuje u razgovoru za Marker advokatica Sara el Sarag. 

Izvor: Insajder