Aleksandar Vulin - od levičara do čuvara "srpskog sveta" (VIDEO)

Ko će biti novi šef BIA posle ostavke Aleksandra Vulina, u ovom trenutku je pitanje od million dolara. Posle ostavke, Vulin se ponovo vratio u javnost; gostujući na Pinku odbacio je optužbe da je ruski čovek, navodeći da je oduvek bio evropskeptik, protivnik NATO-a i već deset godina zagovornik takozvanog “srpskog sveta”. Iako tvrdi da nikada nije menjao ideološka uverenja, činjenice pokazuju niz zaokreta i kontradiktornosti u tri decenije dugoj političkoj karijeri, koju je obeležilo i niz narazjašnjenih afera.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin. Foto: Srđan Ilić

"Jedan, ali vredan" - tako je Aleksandar Vulin predstavljen kao jedini gost u emisiji Hit tvit na Pinku. 

Rekao je, između ostalog, da je predsednik Srbije odluku o ostavci ostavio njegovoj savesti, a savest mu je, kaže, nalagala da podnese ostavku, kako bi se smanjili pritisci na Srbiju i srpski svet. 

Pritisci su, kako je izjavio, počeli čim je imenovan na čelo Bije. Kako na toj funkciji nije mogao da istupa u javnosti sada će, najavljuje, moći svima da odgovori. 

"Ja imam črvsta uverenja i bez obzira gde se nalazio i šta u životu radio uvek ispovedam uvek jednu istu i samo jednu veru", rekao je između ostalog Vulin.  

Od poštovaoca revolucionara Če Gevare i manifesta novog socijalizma, do samoproklamovanog čuvara "srpskog sveta" - kroz biografiju Aleksandra Vulina gotovo da  može da se ispiše i veći deo kontradiktorne savremene istorije Jugoslavije, a potom Srbije.  

Političku karijeru počinje učlanjenjem u Savez komunista 1990, preko JUL-a, sa kojim se razilazi zbog saradnje sa radikalima, do osnivanja  Partije demokratske levice posle 2000, pa Pokreta socijalista osam godina kasnije, na čijem je čelu I danas. 2010. godine ulazi u koaliciju sa Srpskom naprednom strankom. Aktivno učestvuje u kampanji.

Po dolasku SNSa na vlast 2012. godine, imenovan je za direktora Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju. 

U proleće sledeće godine, nezadovoljan sporazumum koji je Beograd u Briselu parafirao sa Prištinom, najavljuje ostavku. 

"Dao sam reč Srbima sa Kosova i Metohije za koje sam do ovog časa, do ovog sekunda bio najodgovorniji, neposredno odgovoran, da će sporazum biti drugačiji i da ću možda uspeti da napravim nemoguće, da će biti što biti ne može. Ja sam dao reč. Ja tu reč ne mogu da povučem nazad", rekao je Vulin u aprilu 2013. 

Ipak se predomislio i ostao u Vladi. 

Uniforme kao zaštitni znak 

Usledile su funkcije ministra za rad zapošljavanje i boračka pitanja, pa ministra odbrane i ministra policije.

Kako je menjao funkcije, tako je menjao i uniforme.

Uniforme ili kako nam je svojevremeno zvanično objašnjeno zaštitno - tehničku odeću, Vulin voli, iako nije služio redovni vojni rok zbog, kako je naveo, problema sa vidom. Tek kao ministar odbrane je prošao kurs vojnih oficira i položio zakletvu

A dok je menjao funkcije i uniforme, ostala su nerešena pitanja iz vremena dok je vodio Kancelariju za Kosovo i Metohiju.

Sporna nabavka kamera

Kako su otkrili novinari Insajdera, baš u periodu kada je bio na čelu Kancelarije, pod oznaku strogo poverljivo je stavljena nabavka video nadzora za opštinu Zvečan na severu Kosova I Metohije. Posao je bez tendera dodeljen firmi Vulinovog poznanika. Da je nabavka sporna potvrdio je i Anketni odbor Skupštine Srbije koji se bavio trošenjem sredstava za Kosovo i Metohiju, a čiji izveštaj do danas nije usvojen.

"Što se tiče Zvečana često se dešava da su nabavke za našu Pokrajinu KiM “strogo poverljivo” upravo zbog specifične političke situacije u kojoj se nalazimo. Tako da bih molila svakog i da ima poštovanje prema toj zaštiti interesa srpskog naroda interesa republike srbije na KiM", rekla je premiejrka Ana Brnabić u oktobru 2017. odgovarajući na pitanja novinara Insajdera o ovoj nabavci. 

Sporna kupovina stana 

Tu nabavku je Agencija za borbu protiv korupcije povezala sa Vulinovom kupovinom stana

Naime, novinari Krika došli su do izveštaja Agencije u kojoj je kupovina stana vrednog 205 hiljada evra označena kao sumnjiva. Prema istraživanju novinara Insajdera, Agencija je od Tužilaštva za organizovani kriminal tražila da se ispita eventualna veza nabavke kamera i porekla novca za stan. Vulin je tvrdio da je stan kupio zahvaljujući pozajmici ženine tetke iz Kanade, u vreme dok je bio narodni poslanik, a neposredno pre nego što je imenovan za direktora Kancelarije za KiM.  Tvrdio je da je novac u zemlju unosio po zakonu – odnosno 10 hiljada po 10 hiljada evra

Nije objasnio kako će novac vratiti. 

Na ptianje novinara Insajdera kako misli da vrati novac nije odgovorio. Umesto toga je u oktobru 2017. izjavio između ostalog sledeće:     

"Iskreno se kajem što sam rekao istinu. Iskreno se kajem što nisam razmišljao kako ta istina zvuči". 

Umesto da odgovori na pitanja o poreklu novca za stan Vulinova stranka je urednika Krika u saopštenju nazvala narkomanom, što je bio povod da Insajder prestane da prenosi Vulinova politička obraćanja.

[related-content] 

MUP kao priprema za Biju

Sve to nije usporilo karijeru Aleksandra Vulina. 

Posle funkcije ministra odbrane, u jesen 2020. je imenovan za ministra policije. Tada je otrkriveno da je deo MUP-a prisluškivao predsednika Srbije, uhapšen je klan Veljka Belivuka a, kako su govorili i najviši predstavnici vlasti, klan je imao podršku pojedinaca iz državnih struktura. 

Krajem prošle godine, treća po redu vlada Ane Brnabić imenovala je Vulina za direktora Bezbednosno informativne agencije. Smatrali su da se dokazao u MUP-u ali je, po svemu sudeći, veliku ulogu igrao i inat.

To je moglo da se zaključi iz izjave premijerke Ane Brnabić:  

"Što se tiče imenovanja Aleksandra Vulina za direktora BIA, zapadne zemlje su mnogo pomogle u imenovanju i na pravi način ga izgurale da dodju na ovu poziciju. Aleksandar Vučić funkcioniše na način da ako bilo koja strana država dodje i hoće da kadrira po Srbiji, obično se desi suprotno".

Američke sankcije 

Inat se brzo obio o glavu. Vulinovi susreti sa ruskim zvaničnicima posle invazije na Ukrajinu i potpunog prekida diplomatskih odnosa Zapada sa Moskvom, optužbe ruskih opzicionara da ih srpska služba prati za račun vlasti u Moskvi - nisu prošli nezapaženo.  

Ovog leta našao se na listi onih koji su pod američkim sankcijama. Zamerili su mu promociju interesa Rusije, ali su američke vlasti iznele i sumnju da je umešan u "organizovani kriminal i trgovinu narkoticima", kao i da je zloupotrebom javne funkcije pomagao trgovcu oružjem Slobodanu Tešiću. 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je tada da od američkih vlasti očekuje konkretne dokaze ukoliko postoje. 

"Ako nam dostave bilo kakvu relevantnu informaciju po tom pitanju, mi ćemo procesuirati Aleksandra Vulina - da stvari stavimo na čisto. Naravno da nema ništa od toga. Ja znam šta je razlog. Razlog je Moskva, razlog je njegov odnos prema Rusiji. I da sam ja neki dan pre toga potpisao ili najvio uvođenje sankcija Rusiji, protiv Vulina ne bi postojale sankcije", rekao je Vučić.  

Da li su informacije stigle nije poznato. Odgovor na to pitanje nismo dobili ni od Ministarstva pravde, niti od Tužilaštva za organizovani kriminal. Ni nadležni u američkom sekretarijatu finansija nisu odgovorili na našu molbu za razgovor o toj temi. Sve se zapravo stišalo, pa je ostavka Aleksandra Vulina - u petak, odnosno četiri meseca nakon što mu je Ameriak uvela sankcija, bila svojevrsno iznenađenje. Ko će biti njegov naslednik na mestu šefa Bije, u ovom trenutku nije poznato.  

Izvor: Insajder