Ambasador Hil u Insajder Intervjuu: Sankcije NIS-u, korak ka smanjenju ruskog finansiranja rata u Ukrajini (VIDEO)
Naftna industrija Srbije (NIS) je jedna od više od 300 kompanija koje su na listi američkih sankcija. Zašto je NIS na toj listi, kako ocenjuje stanje u srpskoj ekonomiji, šta misli o studentskim protestima… o tome je, pored ostalog, u emisiji Insajder Intervju, govorio odlazeći američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil.
"Što se tiče NIS-a, godinama vlada zabrinutost jer je Rusija kupila jedinu veću rafineriju nafte u Srbiji. Mi to već duže vreme pratimo, odavno pre ruske agresije na Ukrajinu, i zabrinuti smo da Rusija koristi energiju i energente i da iz toga izlvači političku korist za sebe. To se nastavilo i pošto je počeo rat u Ukrajini. Rusija je, dakle, počela da koristi rafineriju u Srbiji da bi finansirala rat. Zaključak je bio da Rusija mora da izađe iz Naftne industrije Srbije i na tome i radimo sada”, izjavio je u Insajder Intervjuu odlazeći američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil, objašnjavajući razloge za uvođenje sankcija NIS-u.
Hil je izjavio da je američka Vlada bila vrlo zabrinuta kada je došlo do te kupoprodaje i da je Srbija, praktično, izgubila suverenitet nad svojom naftom i dospela u situaciju da Rusija određuje koliko će se nafte rafinirati.
“Nas brine to što je Rusija uspela da pravi ogroman profit, profit koji nije ostajao u Srbiji već je išao u Rusiju, a posebno u rusku ratnu mašineriju, tako da zaista nastojimo da smanjimo sposobnost Rusije da dobija finanijska sredstva za rat u Ukrajini. O tome se radi”, objasnio je američki ambasador.
Komentarišući kratak rok od samo 45 dana za eventualni izlazak Rusije iz vlasništva u NIS-u, ambasador Hil je izjavio da američko Ministarstvo finansija gleda i da li postoji plan.
“Ako postoji plan, rokovi mogu da budu fleksibilni. Ne govorimo o ovom konkretnom roku do 25. februara, već o nekim drugim sličnim slučajevima. Ne verujem da će za Srbiju problem biti rok. Da li je to 45 ili 60 dana? Pravo pitanje je da se napravi srpsko rukovodstvo u NIS-u. NIS-om treba da upravlja Srbija, ne Rusija. Dakle, srpski menadžment, i da li se to može realizovati u nekom razumnom roku”, napominje Hil.
Govoreći o Sporazumu o strateškoj saradnji u domenu energije između Srbije i SAD, ocenio je da se radi o sporazumu po kome Amerika treba da pomogne Srbiji u prebacivanju na ekološke izvore energije.
“SAD podržava jednu američku kompaniju koja je zaključila ugovor sa Vladom Srbije da u velikoj meri poveća solarnu energiju u Srbiji. Postoji određena lokacija, doneli su neke veoma impresivne solarne panele koji su izrađeni u Južnoj Koreji, tako da je to ’joint venture’ između američke i južnokorejske firme. Takođe, pomažemo Srbiji sa vetroparkovima i, ono što je veoma važno, razmatramo ono što može da se uradi na Dunavu kada je reč o skladištenju energije“, kaže američki ambasador, uz podsećanje da će Srbiji biti potrebno mnogo više struje u budućnosti, baš kao i drugim ekonomijama.
Ambasador Hil je ocenio da je srpska ekonomija postigla veliki napredak. Upitan o kakvom je napretku reč, imajući u vidu da je Srbija prema podacima Eurostata jedna od najsiromašnijih zemlja u Evropi, rekao je da treba uporediti Srbiju sa stanjem u prošlosti.
“Znamo koji su razlozi i ne moramo sada da se vraćamo na sve to. Devedesete su bile izuzetno teške za Srbiju, ali mislim da sada Srbija ide u dobrom pravcu. To, naravno, ne znači da je put lakši, ali pravac je dobar i mi želimo da Srbija bude uspešna”, kaže Hil.
Govoreći o studentskim protestima u Srbiji, američki ambasador je izjavio da ih prati, ali da smatra da stranci ne treba da komentarišu proteste.
”Mi želimo, odnosno građani Srbije imaju pravo na slobodu izražavanja, i to treba tako da se nastavi i mislimo da će se i nastaviti. Činjenica da su u toku te demonstracije, to je jednostavno unutrašnja stvar Srbije”, izjavio je Kristofer Hil.
Na pitanje da li se na protestima radi o ugrožavanu osnovnih ljudskih prava i vrednosti - kroz nezakonite pozive BIA studentima na tzv. prijateljske razgovore, objavljivanje privatnih podataka studenata u provladinim medijima, prebijanje studenata i medijske kampanje protiv njih - ponovio je da se ne meša u unutrašnje stvari Srbije.
“Sjedine Američke Države su jasno iznele svoje mišljenje u mnogim zemljama, uključujući i one gde podržavamo, dakle, pravo na proteste, pravo na slobodu okupljanja, pravo na slobodu protestovanja, mi to podržavamo. Ali da sada mi zauzimamo stranu u unutrašnjim političkim pitanjima, to ne radimo. Ono što je važno je da naše vrednosti u vezi sa tim slobodama budu poštovane, moramo da budemo jasni po tome, i bili smo. Ali, kako će se Srbija nositi sa tim problemima, to je stvar Srbije”, napomenuo je odlazeći američki ambasador Kristofer Hil, gostujući u emisiji Insajder Intervju na Insajder TV.
Izvor: Insajder