Američki zvaničnik: Aleksandar Vulin smenjen sa funkcije direktora BIA zbog incidenta u Banjskoj (VIDEO)
Aleksandar Vulin smenjen je sa funkcije direktora Bezbednosno-informativne agencije zbog slučaja Banjska. Iako je Vulin u novembru tvrdio da podnosi ostavku, danas su američki zvaničnici saopštili da je oružani sukob u Banjskoj bio razlog za smenu i pozdravljaju taj korak srpskih vlasti. Osim toga u Vašingtonu su uvereni da je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću jasno stavljeno do znanja da bi se korišćenje sile protiv Kosova smatralo neprihvatljivim i ugrožavanjem NATO trupa koje su tamo da štite "i srpsku zajednicu i etničke Albance".
Ono što nismo čuli u Beogradu – ponovo čujemo sa strane Direktor BIA Aleksandar Vulin, prema tvrdnjama američkih zvaničnika zapravo je smenjen sa te funkcije i to zbog dešavanja u Banjskoj.
"Od srpske strane tražili smo da odgovaraju svi umešani u dešavanja u Banjskoj u septembru i očekujemo da će se to desiti i da će se desiti uskoro. Vlada Srbije je već preduzela niz koraka od 24. septembra i mi to pozdravljamo, uključujući i otpuštanje šefa obaveštajne agencije, pomeranja srpske vojske i to što je srpska strana pružila garancije u vezi sa aktivnostima na Severu Kosova", izjavio je Džejms O'Brajan, pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja.
To je prvi put da je odlazak Aleksandra Vulina sa funkcije direktora Bije 3. novembra direktno dovedena u vezu sa incidentom u Banjskoj. Podnoseći ostavku Vulin je naveo druge razloge.
"Amerika i Evropska unija traže moju glavu kao preduslov za neuvođenje sankcija Srbiji. Nisam uzrok ucena i pritisaka na Srbiju i Srpski svet, ali neću da dozvolim da budem povod za ucene i pritiske na Srbiju i Srpski svet. Zato podnosim neopozivu ostavku na mesto direktora BIA", naveo je Aleksandar Vulin, 3. novembar 2023. godine.
Reagovala je tada i Američka ambasada u Srbiji; saopšteno je da se Amerika ne meša u kadrovske odluke srpskih vlasti ali i da je njihov stav o Aleksandru Vulinu poznat – navodeći da je on pod američkim sankcijama zbog navodne korupcije i umešanosti u trgovinu drogom i zbog veza sa Rusijom. A, ono što je zajedničko Sjedinjenim Američkim Državama i Evropskoj uniji je insistiranje da Beograd istraži i kazni odgovorne za slučaj Banjska.
Više javno tužilaštvo saslušalo je Milana Radoičića koji je preuzeo odgovornost za dešavanja u Banjskoj. Međutim, pušten je na slobodu uz meru obaveznog javljanja i zabranu napuštanja zemlje ali i odlaska na Kosovo i Metohiju. Od tog 3. oktobra Tužilaštvo nije saopštilo nijedan drugi detalj istrage a na sva pitanja odgovaraju – istraga je u toku.
Podsećamo, u ranim jutarnjim satima 24. septembra u mestu Banjska na severu Kosova i Metohije, naoružana grupa Srba je postavila barikadu koja je bila minirana. Kosovski policajac – Albanac koji je bio deo patrole, poginuo je u eksploziji, kada je prišao da proveri barikadu. Tada je počela pucnjava između kosovske policije I naoružane grupe Srba, koja je trajala čitavog dana.
Kosovske vlasti prikazale su i snimak drona na kojem se vidi grupa naoružanih ljudi koja se sklonila u krug manastira Banjska u selu, a potom i kako se ova grupa povlači, preko brda, pretpostavlja se ka centralnoj Srbiji. Do danas nije poznato kuda tačno i kako su se povukli.
Izvor: Insajder